Nemcsak vitt, hozott is a járvány Ditróban
Nem nevezhető sikertelennek az elmúlt esztendő Gyergyóditróban, folytatták az elkezdett beruházásokat, újakat is indítottak. Ennek az évnek is nagy tervekkel vágott neki a község vezetése, gyümölcsfa-programot indítanak el és egy sportkomplexum építését is előkészítik.
– Mennyire volt sikeres az elmúlt év Ditróban?
– Nem volt nehezebb év, mint más, sőt, volt egy-két kisebb beruházás, amit éppen abból adóadóan tudtunk megvalósítani, hogy a nagyobb programjainkra szánt pénzt, közel kétszázezer lejt átcsoportosítottunk. Így tudtuk megvalósítani a védőnői központot például. Igaz, hogy a víz- és csatornahálózatot szerettük volna befejezni tavaly, de a világjárvány miatt nem sikerült. Ugyanez van a tömbházak közötti tér aszfaltozásával, úgy kellett döntenünk év végén, hogy az aszfaltozást idénre hagyjuk, de talán jobb így, mert javítani tudjuk az alapozást, ha itt-ott megsüllyedne a tél folyamán.
– Milyen nagyobb beruházásokat sikerült kivitelezni?
– Nem volt problémánk például a közvilágítás korszerűsítésével, az majdnem kész, még az átjárók megvilágítását kell megoldjuk, és van néhány utca, ahol fel kell szerelni az új lámpatesteket. A volt bentlakás épületének megújításával is jól haladtunk, a befejezése idénre várható. A járdaépítést teljesen befejeztük, együttműködésben a megyei tanáccsal, Remete felé és a tölgyesi úton összesen 4,5 kilométer járda épült, hosszan a községben, kelet–nyugat irányban. Orotván a tilalmasi iskolát szintén saját költségen sikerült megújítani, ide költöztettünk a teljes felújítás alatt álló iskolaépületből egy iskolai és két óvodai csoportot. Ez egy kisebb, de nagyon sikeres beruházás, általa azt mondhatom, nemcsak vitt, de hozott is nekünk a Covid-19. A mezei útjainkon is elkezdődött a javítás, tavaly egy 1,3 kilométeres szakaszt teljesen, az alapoktól rendbe tettünk és kiköveztünk, személyautóval is jól járható. Hidat építettünk a Ditró-patakon mert a tavaszi esőzéseknél megrongálódott egy hidunk, és megvásároltuk a régi gőzmalmot a tulajdonosoktól, malommúzeumot szeretnénk létrehozni, az udvaron tájházzal.
– Mik a tervek idénre Ditróban?
– Pályázatot nyertünk egy 1,6 kilométeres utca, a Testvériség út aszfaltozására, ez szeretnénk, ha elindulna idén. A bentlakás és az orotvai iskola elkészül az idén minden bizonnyal, befejezzük a víz- és csatornahálózatot és a tömbházak közötti tér rendezését.
– Egy sportpálya építését is tervezik…
– Felmérést végeztünk tavaly a községben, ebből kiderült, hogy a lakosság igényli nemcsak az útjavítást, hanem a kisvárosi jelleggel a szórakozási lehetőségeket is. Bende Sándor, a térség parlamenti képviselője segítségével sikerült pályázatot nyernünk az Országos Beruházási Ügynökségnél egy sportkomplexum megépítésére a községben, szeretnénk, ha idén elindulna ez a tervekkel, közbeszerzési eljárásokkal, jövőben pedig elkezdődne az építkezés is. Lesz egy labdajátékoknak alkalmas, télen jégpályává alakítható pálya, burkolt futópályával, fitneszparkkal, gördeszkapályával.
– Gyümölcsfa-programot is hirdetnek idén, ez hogyan zajlik?
– Elhatároztuk a testülettel, hogy a kelengye-program folytatásaként gyümölcsfa-programot indítunk. Minden család kap ennek keretében három gyümölcsfát, amit a saját udvarán kell elültetnie. Nem gyümölcsöstelepítésre gondoltunk, hanem annak az ösztönzésére, hogy saját maguknak termesszenek gyümölcsöt a családok, gondozzák ezeket a fákat. Februárban, március közepéig tudjuk fogadni az igényléseket ahhoz, hogy március végén már lehessen is ültetni, útmutatót is adunk hozzá. Akár több ezer csemete vásárlására is fel vagyunk készülve.