Nagybánya redivivus
A Nagybánya Tájképfestő Telep 20 éve címmel nyílik tematikus kiállítás Csíkszeredában, a Csíki Székely Múzeum Kossuth utcai galériájában ma délután 6 órakor. Az Erdélyi Összművészeti Egyesület, az RMDSZ és a Communitas Alapítvány, valamint a Csíki Székely Múzeum támogatásával létrehozott tárlatot Véső Ágoston Munkácsy-díjas festőművész nyitja meg, a rendezvény házigazdája Gyarmati Zsolt múzeumigazgató.
Nagybánya neve fogalomértékű a képzőművészetben, kapcsot jelent a térség művészete és a nagy európai művészeti áramvonalak között. A rendszerváltás után a világhírű nagybányai telep mintájára Véső Ágoston Nagybányán élő Munkácsy-díjas festőművész kezdeményezésére szerveztek művésztelepet – éppen a nagybányai kolónia létesítésének 100 évfordulóján, 1996-ban. A helyszín ezúttal Magyarlápos volt, a rendezvény támogatója a Királyhágó-melléki Református Egyházkerület, élén Tőkés László püspökkel. Véső Ágoston így foglalta össze a telep működtetésének célját: „a nagybányai festészet hagyományainak ápolása és továbbfejlesztése, valamint a Kárpát-medence magyar és más nemzetiségű művészeivel való kapcsolattartás”. Mint írja: „Munkásságunkat Magyarláposon kezdtük, ahol négy évig dolgoztunk, majd 2000-ben Felsőbányára költöztünk át. Ahogy szellemiségünkben egyre közelebb jutunk neves elődeinkhez, úgy fizikai értelemben is közelítünk Nagybányához, hisz Felsőbánya alig tíz kilométerre van a »festővárostól«. Ide visszatérőként megyünk, mert Felsőbánya igen jelentős szerepet játszott a nagybányai festészet történetében, sok neves festőt ihlette gazdag festői környezetével.”
A szervező hangsúlyozza, hogy a nagybányai hagyományainak ápolása nem jelenti a múltba révedést: „Művészi hitvallásunk értelmében nem a régi nagybányai iskolát akarjuk konzerválni, hanem a bányai hagyományokból kiindulva azt – a huszadik század festői eredményeit felhasználva – továbbfejleszteni. Így szellemiségében egységes, de stílusában igen nagy sokszínűséget mutatnak az alkotások.”