Miből mennyit – táplálkozási javaslatok cukorbetegeknek
A szakemberek szerint a cukorbetegek kezelésében a megfelelő táplálkozás legalább annyira fontos, mint a gyógyszeres kezelés. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház dietetikusait, Kelemen Noémit és Szász Hunort arra kértük, segítsenek tanácsaikkal a diabéteszben szenvedőknek.
– A cukorbetegség kapcsán közismert, hogy a cukorról kell elsősorban lemondani. Ez teljes tiltást jelent, vagy vannak betegek, akik még fogyaszthatnak valamennyi cukrot?
– Az 1. típusú cukorbetegségnél figyelmet igényel az étkezés időpontja, mennyisége, összetétele. Fontos, hogy az élelmiszerek az inzulinpótlás függvényében legyenek kiválasztva. Az 1-es típusú diabéteszben szenvedőknél szükséges lenne a napi kalória- és szénhidrát-szükséglet meghatározása diabetológus által.
A 2-es típusú cukorbetegeknél a vércukorszint ingadozását befolyásolja a szénhidrátok mennyisége és típusa. Ugyanakkor a megfelelő rostfogyasztás is odafigyelést igényel. Ezért zsír- és szénhidrátcsökkentett étrend javasolt.
Az édes íz pótlása is megoldható, a lényeg, hogy ez jelentősebb vércukorszint-emelés nélkül történjen. Cukorhelyettesítők, valamint édesítőszerek javasoltak ilyen esetben, mint például a szacharin, eritrit vagy a stevia. Ugyanakkor fontos odafigyelni arra, hogy ezek is csak mértékkel fogyaszhatók, beleszámítva a napi szénhidrátmennyiségbe.
– A cukorfogyasztásra vonatkozó tiltás hogyan befolyásolja például a gyümölcsfogyasztást? Milyen gyümölcsöket ehetnek és milyen mennyiségben a cukorbetegek?
– A gyümölcsök közül a következőket ajánlott fogyasztani a cukorbetegeknek: bogyós gyümölcsök (pl. áfonya, málna, szeder, eper, ribizli), citrusfélék (pl. citrom, grapefruit, narancs). A gyümölcsök elfogyasztása történjen meg a délelőtti óráktól egészen ebéd utánig. Napi két adag gyümölcs fogyasztása ajánlott, mintegy 150 grammnyi mennyiségben.
– Milyen élelmiszerek fogyasztása javasolt és milyen mennyiségekben a cukorbetegek számára? Vegyük csoportonként ezeket. Például a zsírokból milyent és mennyit lehet?
– Az állati és növényi eredetű zsírok fogyasztása szükséges a szervezetünk számára, azonban törekednünk kell a zsírszegény étrend kialakításához. A napot kezdhetjük olyan főétkezéssel, ami tartalmaz növényi eredetű zsírokat (mint például avokádó, mandula, tökmag, dió, napraforgómag stb.). Ezt nemcsak főétkezéseknél, hanem köztes étkezéseknél is el lehet fogyasztani. Itt a napi 30 gramm ajánlott.
Az állati eredetű zsírok esetében azonban óvatosabbnak kell lennünk. Ezek tartalmaznak telített zsírsavakat, főként a sertészsír. A szárnyasok zsírja jóval kedvezőbb az előzőnél, mivel ezek összetétele jelentősebb mennyiségben tartalmaz telítetlen zsírsavakat.
– Tejből és tejtermékekből milyeneket és mennyit?
– A következő zsírszegény termékeket ajánlott fogyasztani: 0,1-1,5 százalékos tej, 0,5 százalékos tehéntúró, 0,1 százalékos joghurt. Érdemes tudni, hogy minél fehérebb egy tejtermék, annál zsírszegényebb, így erre is lehet figyelni. A tej magas cukortartalma, gyors felszívódása miatt nem ajánlott a cukorbetegek számára, főként a délutáni, esti órákban. Ha szeretjük a tejet, és nem akarunk lemondani róla, akkor magas rosttartalmú élelmiszer mellett ajánlott.
– Hús és egyéb fehérjék – milyent és mennyit?
– A húsok és egyéb fehérjék a szénhidrát hiánya miatt fontos szerepet töltenek be a cukorbetegek étrendjében. Húsok esetében törekedjünk a sovány húsok fogyasztására (pl. csirkemell, sovány marhahús, hal, felvágottak). Az elfogyasztható hús mennyisége az elkészítési módozatától függ: a lerben vagy grillen sütött húsból többet lehet fogyasztani, mint például az olajban sültből.
– Zöldségek – miből, mennyit?
– Ajánlott a zöldségek napi többszöri fogyasztása, nyers formában, legfőképpen a vitamintartalmuk, rosttartalmuk miatt. Az olajban sült zöldségeket inkább kerüljük, próbáljuk meg lerben, grillen elkészíteni őket. Ugyanakkor figyeljünk a zöldségek összetételére is: a magas keményítőtartalmú zöldségeket érdemes elkerülni.
– Kenyér, gabonafélék – lehet-e és ha igen, és mennyit?
– Az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedők meghatározott mennyiségben fogyaszthatnak kenyeret és gabonaféléket, és el kell osztani a meghatározott szénhidrátmennyiséget, napszaktól függően.
A lisztféléket illetően megkülönböztetünk gyors, közepes és lassú szénhidrátokat. A fehér lisztes élelmiszerek helyett a következő lisztféléket, lisztösszetételű élelmiszereket ajánljuk: tönkölyliszt, graham-liszt, teljes kiőrlésű liszt, rozsliszt, zabliszt, dürümliszt. Napi 200-250 gramm elegendő.
– Folyadék – mit és mennyit?
– Az anyagcsere felgyorsításában nagy szerepe van a víznek, emiatt ajánlott minél több vizet bevinnünk: sima víz, leves, akár cukormentes tea formájában. Az édesített italokat, energiaitalokat, valamint az alkoholos italokat kerülniük kell a cukorbetegeknek.
– Milyen praktikus tanácsot fogalmaznak meg a cukorbetegek számára a bevásárlásra vonatkozóan?
– Próbáljanak szezonális gyümölcsöt, illetve zöldséget vásárolni, hisz ezek sokkal értékesebbek a tápérték szempontjából. A félkész termékeket próbálják mellőzni, minél kisebb mennyiségben fogyasszák ezeket, de inkább, ha lehet, teljesen kerüljék. Inkább friss, nyers vagy fagyasztott élelmiszert vásároljanak.
– Milyen tanácsot adnak a főzésre, az ételek elkészítésére vonatkozóan?
– Főzésnél, főtt étel készítésekor mellőzzük a hagyományos rántást, eresztéket. Ugyanakkor próbáljunk kevésbé zsíros, ételízesítő-mentes ételeket készíteni. Az ételízesítő helyett inkább természetes, zöld fűszereket használjon a beteg. A főzésre ajánlott kuktát használni. Az ételek rövidebb idő alatt készülnek el, kevesebb vitaminveszteséggel.
– Hogyan étkezzenek a cukorbetegek? Kisebb, nagyobb mennyiségek, többszöri étkezés, mit kell még tudni itt?
– Az étrend a kezeléstől függő. A 2-es típusú cukorbetegeknél a napi 5 étkezést ajánljuk, itt azonban fontos az időzítés is. A szervezetünk inzulinérzékenysége a nap folyamán változik. A délelőtti órákban, reggel érzékenyebb a szervezet, ezért ekkor érdemesebb valamilyen alacsonyabb glikémiás indexű étel elfogyasztása, míg délutánra, estére időzítsük inkább a magasabb glikémiás indexűeket. Az étrend az ideális testtömegindex szükséglete alapján van meghatározva.
Az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedőknél az étkezés nagyban függ a meghatározott szénhidrátmennyiségtől. Azonban itt is a napi legalább 4-5 étkezést be kell tartani.
R. Kiss Edit