Meseszer Gyergyótekerőpatakon
A gyergyótekerőpataki Tarisznyás Márton Általános Iskola immáron második alkalommal szervezte meg 2016. november 11-én a Meseszer nevű társasjátékot. E játékot az egri Bródi Sándor Megyei és Városi Könyvtár indította útjára 2009 novemberében, azzal a céllal, hogy felhívják a figyelmet a népmesék és egyáltalán a népi kultúra fontosságára. Ugyanakkor szándékukban állt az összetartozás tudatát is erősíteni az emberek, települések, közösségek között, hiszen ahogyan ők is fogalmaznak: „Magányos mesemondás nincs. A meséléshez közösség kell, az együvé tartozás tudata.” A kultúránkat ápolni, továbbadni a legfőbb feladataink közé tartozik, hiszen, ahogyan Laurell Kaye Hamilton is fogalmaz: „Egy nép a kultúrája és hite nélkül megszűnik létezni.”
Ezen gondolatokkal felvértezve készültek iskolánk tanulói a mesélés társas játékára, és e szellemben kértük fel meghívottaikat a játék folytatására. A tavalyi tanévben a gyergyóújfalvi Elekes Vencel Általános Iskolától vettük át a stafétát, mi pedig a gyergyószentmiklósi Városi Könyvtár és a gyergyóalfalvi Sövér Elek Szakközépiskola képviselőit bíztuk meg azzal, hogy folytassák e népszerű rendezvényt.
Rövid műsorunk témájául a mesék, a népi hagyományok szolgáltak. Diákjaink két népmesét adtak elő a mesemondás társas játékának három alapszabálya szerint (magyar népmesét mondtak, a hagyományos magyar népmesemondás rendje szerint és továbbadták azt), majd egy modern mesét mutattak be színdarab formájában, a legvégén pedig egy gyimesi népdalcsokorral is kedveskedtek a résztvevőknek. Az előadást a staféta ünnepélyes keretek között történő átadása követte, illetve az emléklapok és emléktárgyak kiosztása. Ezután közös agapéra és játékra került sor, hogy valóban erősítsük az összetartozás tudatát.
A rendezvényünk anyagi kereteinek biztosításához nagyban hozzájárult a Communitas Alapítvány Művelődési Szaktestülete és az Elekes Vencel Általános Iskola. Ezúton is szeretnénk megköszönni meghívott vendégeinknek a részvételt, akik jelenlétükkel megtiszteltek, és színesebbé, felemelőbbé tették rendezvényünket. A hasonló rendezvények mindig pozitív élményben részesítik a résztvevőket. Kívánjuk, hogy a mesék által még sok gyerek és felnőtt legyen részese hasonló élményeknek.
A Tarisznyás Márton Általános Iskola pedagógusai és tanulói nevében, Sólyom Csilla magyartanár, Gyergyótekerőpatak
[box type="shadow" ]Levélbontás oldalunkon az írásokat, leveleket szerzőik előzetes hozzájárulása nélkül, mondanivalójuk tiszteletben tartásával, esetenként rövidítve jelentetjük meg. Az itt megjelent vélemények nem feltétlenül azonosak a szerkesztőségével.[/box]