Maximált értékszintek
Az idei esztendő folyamán többször is tiltakozó akciókra került sor a kötelező gépjármű-biztosítási díjszabások hovatovábbi emelkedése okán. A fuvarozók érdekképviseletei országszerte nagyszabású tiltakozó tüntetéseket, különböző akciókat szerveztek, azt hangoztatva, hogy a biztosítótársaságok önkényesen emelik a díjszabásokat, s azok értékszintje már-már elviselhetetlenné vált. A heves tiltakozások nyomán kénytelen-kelletlen állást kellett foglalnia, illetve intézkednie kellett a kormánynak is.
Szeptember 14-én napirendre tűzte az RCA-díjszabások igen bonyolult és kényes ügyét a kormány, s elfogadott azzal kapcsolatosan egy sürgősségi kormányrendeletet. A kötelező gépjármű-biztosításra vonatkozó ama 2016/54-es sürgősségi kormányrendeletről van szó, amely szeptember 26-án vált hatályossá. Nos, ebben a kormányrendeletben van egy olyan előírás, amely értelmében a Pénzügyi Felügyeleti Szakhatóságnak (ASF) kell megállapítania az RCA-díjszabások felső határát, azaz a maximális díjszabást, s azt majd tiszteletben kell tartaniuk a biztosítótársaságoknak. Erre sor is került, méghozzá a fuvarozók és a biztosítótársaságok érdekképviseleteinek a konzultálásával, majd azt nyilvános vitára is bocsátották, pontosabban bocsátotta a közpénzügyi minisztérium, és időközben – összhangban a vonatkozó törvényes előírásokkal – a jogszabály szövegével egyetértett a versenytanács is. A szóban forgó egyeztetések, akárcsak a megelőző időszakokban, nem bizonyultak gördülékenynek, továbbra is megfogalmazódtak fenntartások, tiltakozások az egyik vagy a másik oldalról. Amit még feltétlenül nyomatékolnunk kell, az az, hogy az adott körülmények között és szem előtt tartva a versenytörvény, az 1996/21-es törvény idevágó előírásait, ilyen, hatóságilag megállapított maximális díjszabást csak időlegesen lehetséges alkalmazni, nevezetesen hat hónapig. Ugyancsak ezen törvény előírásai értelmében kormányhatározat is szükségeltetik a hatóság által megállapított díjszabások hatályba léptetése érdekében. Miután a szóban forgó kormányhatározat tervezetét közvitára bocsátották, a kormány november 2-i ülésén az megvitatásra és elfogadásra került. Ama 2016/826-os kormányhatározatról van szó, amely a Hivatalos Közlöny november 8-i számában jelent meg és november 18-tól kezdődően válik hatályossá egy hat hónapos periódus távlatában. Ezzel a kormányhatározattal jóváhagyták azon maximális díjszabásokat, amelyeket alkalmazhatnak mindazon biztosítótársaságok, amelyek kötelező gépjármű-biztosítási szerződések megkötésével is foglalkoznak.
Járműkategóriák és díjszabások
A kormányhatározatban tételesen fel vannak tüntetve azok a járműkategóriák, amelyekre vonatkozóan megállapítódtak maximális díjszabások. Továbbá a biztosított személyeket is két csoportra osztja, akárcsak eddig is a most hatályba lépő kormányhatározat, magánszemélyek és jogi személyek. Maradjunk a járműkategóriáknál: ezekbe tartoznak a személygépkocsik, a terepjárók, a vegyes használatú gépjárművek, azok, amelyek súlya nem haladja meg a 3,5 tonnát, illetve az ülőhelyek száma a kilencet; kilenc ülőhelynél többel rendelkező személyszállítási rendeltetésű gépjárművek; motorkerékpárok; mopedek; háromkerekes motorjármű és ATV; közúti traktorok; áruszállítási rendeltetésű gépjárművek; utánfutók és félutánfutók; egyéb járművek, valamint különleges rendszerű járművek. Ami a maximált díjszabások megállapítását illeti, mármint a szerződések megkötésekor, szem előtt kell tartani a bonus malus rendszert, azaz a biztosított „károkozási múltja” függvényében kell megállapítani a fizetendő összeget. Amennyiben egy adott biztosítótársaság túllépné a kormányhatározatban szereplő maximális díjszabást, akkor az szabálysértést jelent, s 1000 lejtől 50 ezer lejig terjedő pénzbírsággal sújtandó.
A díjszabásokat a kormányhatározat melléklete tartalmazza. E melléklet terjedelmes volta miatt nem áll módunkban annak teljes egészében való ismertetése. Csupán néhány eligazító jellegű tényt, illetve számadatot közlünk. A magánszemélyek esetében személygépkocsikra vonatkozó RCA-biztosítás díjszabása az adott gépjármű hengerűrtartalmának a függvényében és a biztosított fél életkorának a függvényében 541 lejtől 387 lejig terjedhet. 3,5 tonna súlyt meg nem haladó, vegyes használatú járművek esetében a magánszemély által fizetendő maximált RCA-biztosítás 749–2979 lej között mozog, közúti traktorok esetében amennyiben 45 lóerőnél kevesebbről van szó, az 208 lej, ha annál többről, 308 lej. Jogi személyek esetében a személygépkocsik hengerűrtartalma függvényében a maximált RCA-díjszabás 885 lejtől 1285 lejig terjed. Teherszállító gépjárművek esetében a szóban forgó díjszabás 943–7534 lej között mozog. Ez utóbbi a legmagasabb értékszint az RCA-biztosítások területén. Érdemes erre utalni, mert egyesek azt továbbra is túl magasnak tartják, mármint egyes fuvarozók, de vannak olyan biztosítótársaságok és piaci elemzők, akik szerint ez a díjszabás, mármint a 16 tonnát meghaladó teherszállító gépjárművek esetében alkalmazandó, nem fogja „fedezni” az esetleges károkat. Egyébként máris megfogalmazódtak olyan vélemények, miszerint megtörténhet, hogy lesznek olyan biztosítótársaságok, amelyek ideiglenesen felfüggeszthetik az RCA biztosítási ténykedésüket.
Hátrányos lehet?
Egyes piaci elemzők szerint valószínűsíthető, hogy a magánszemélyek nem mindegyike számára lesz előnyös az ezentúl alkalmazandó maximál díjszabás. Egy tanulmány szerint vannak olyan megyék, köztük Hargita megye is, ahol jelenleg a kötelező RCA-biztosítás átlagdíjszabása a személygépkocsik esetében nem haladja meg a 450 lejt, s ezek esetében a jelenlegihez képest akár 35 százalékos emelkedés is bekövetkezhet. Bukarestben, Konstancán és nagyvárosokban a szóban forgó díjszabás akár a 750 lejt is meghaladhatja, de a számítások szerint november 18-tól arrafelé legalább 140 lejes csökkenésre is számítani lehet. És említsünk meg egy akár klasszikusnak is nevezhető példát: egy 31–40 életév közti gépkocsivezető, aki 1,4 literes benzin motoros Dacia Logannal rendelkezik, ezentúl legfeljebb 610 lejt fog fizetni a biztosításért. Jelenleg a becslések szerint az ország húsz megyéjében ennél alacsonyabb (volt) a díjszabás…
Hecser Zoltán