Mától pályázhatnak az önkormányzatok
Több száz millió eurós támogatási keretösszegre mezei és erdei utak felújítására, oktatási és szociális létesítmények korszerűsítésére, utcák aszfaltozására, ivóvíz- és szennyvíz-hálózatok építésére és bővítésére, illetve a kulturális örökség védelmére nyújthatják be mától pályázataikat a vidéki önkormányzatok.
Több, az alapinfrastruktúra fejlesztését célzó intézkedésen keresztül összesen 647 millió eurós támogatási keretet bocsát a pályázni kívánó vidéki önkormányzatok rendelkezésére a Vidéki Beruházásokat Finanszírozó Ügynökség (AFIR). Az Országos Vidékfejlesztési Program (PNDR) 4.3-as, 7.2-es és 7.6-os intézkedéseire mától kezdve június 30-ig fogadják a helyi tanácsok, közbirtokosságok pályázatait – hívja fel az érintettek figyelmét az intézmény lapunkhoz eljuttatott közleményében Ioan Hîrb, az AFIR Hargita megyei igazgatója.
A 4.3-as intézkedés keretében a mezőgazdasági, valamint az erdészeti tevékenységet kiszolgáló úthálózat fejlesztésére, korszerűsítésére vagy átalakítására igényelhetnek vissza nem térítendő támogatást a pályázók: a mezőgazdasági célú útinfrastruktúra modernizálására a mai naptól 32 millió 784 ezer eurós pénzalapra, míg az erdei utak korszerűsítésére országos szinten 88,7 millió euróra fogadják a projekteket. A mezei utak felújítására benyújtott projektek esetében a pályázóknak legkevesebb 20 pontot, míg erdei útak esetében minimum 25 pontot szükséges elérniük ahhoz, hogy pályázataik egyáltalán finanszírozásra esélyesek legyenek.
Az alapinfrastruktúra – aszfaltozott utak, oktatási és szociális létesítmények, ivóvíz- és szenyvíz-csatornahálózatok – kiépítésére, felújítására és bővítésére pályázhatnak az önkormányzatok a PNDR 7.2-as intézkedése keretében is. A pályázók rendelkezésére álló támogatási keretösszeg ezúttal több mint 356 millió euró. A hegyvidéki övezetbe sorolt települések – Hargita megyéből Etéd, Siménfalva, Újszékely, Galambfalva és Bögöz kivételével valamennyi község – a víz- és szennyvíz-fejlesztési elképzeléseikre 42 millió 736 ezer euró támogatási keretösszegre, a helyi érdekeltségű közút-infrastruktúra felújítására 53 millió 420 ezer eurós keretre, míg az oktatási és szociális létesítmények korszerűsítésére 10 millió 684 ezer eurós támogatási keretösszegre nyújthatják be pályázataikat. Azok az önkormányzatok, amelyek nem hegyvidéki besorolásúak, az alapinfrastruktúra fejlesztési projektjeikre az országos pályázati keretösszegből nyerhetnek finanszírozást. A pályázatóktól megkövetelt minimum-pontszámhatár ezúttal is – alintézkedéstől függően – 20 és 25 pont között változik.
Mától nyílnak meg ugyanakkor az örökségvédelemre kínált pályázati pénzalapok is: a PNDR 7,6-os intézkedésének részeként a célra 100 millió 483 ezer eurót hívhatnak le a támogatásra jogosult intézmények. E fenti keretösszegből a hegyvidéki övezetből pályázók számára több mint 30 millió eurót különítettek el. A projektek támogathatóságához megkívánt pontszámhatárt a Vidéki Beruházásokat Finanszírozó Ügynökség ez esetben 20 pontnál húzta meg.
Domján Levente