Márton Ferenc otthont keres

HN-információ

Hetvenöt éve, 1940. június 8-án hunyt el Márton Ferenc csík­szent­györgyi születésű festőművész, grafikus, szobrász­művész, aki szülőföldjén sincs elfeledve, hiszen a bánkfalvi iskola évtizedek óta a nevét viseli, és a faluban szinte bárki legalább kétmondatos útbaigazítást tud arra vonatkozóan, hogy ki volt, vagy merre áll a szülőháza.

[caption id="attachment_2649" align="aligncenter" width="620"]Márton Ferenc átalakított szülőháza és a Márton család felújított kapuja Fotó: Daczó Katalin Márton Ferenc átalakított szülőháza és a Márton család felújított kapuja Fotó: Daczó Katalin[/caption]

Daczó Katalin daczo.katalin@hargitanepe.ro Emléktábla nincs, de az útbaigazítások nyomán könnyen megtaláljuk a lakást. A kapu frissen felújított, a megyei tanács székelykapu-programjának keretében született újjá, a lakásban ritkán tartózkodnak a tulajdonosok. A szomszédok a festőre nem, inkább a testvéreire és azok gyerekeire emlékeznek. – Volt egy emlékszoba, amit Misi bácsi, a testvére berendezett, de amikor az utódok meghaltak, valamikor az 1990-es évek elején, eladta a lakást a rokonság – vázolta a történteket Czikó Gergely, Márton Ferenc emlékének lelkes ápolója. – A szülőház talán már az ő gyerekkorában át volt alakítva, és Misi bácsi is sokat alakított rajta – fűzte hozzá. Éppen Czikó Gergely javaslatára kapta a bánkfalvi iskola a Márton Ferenc nevet, s amikor felépült az új épület, annak tágas hallját Márton Ferenc műveinek reprodukcióival rendezték be. Miklós Levente állatorvos a gátkötők szoborváltozatát is kifaragta. – A régi épület folyosóján fotómontázs található Márton Ferenc életéről – mondta Czikó Gergely –, tulajdonképpen az iskolában látható most szinte minden, ami egy emlékszobában helyet kaphatna, sőt több, mint ami az emlékszobában volt. Amint a volt igazgató mondja, néha még turisták is felkeresték ezért az iskolát. Czikó Gergely nyugdíjazása óta folytatja az anyaggyűjtést egy lehetséges emlékszobához. Néhány eredeti rajz, egy régi malom fotója is bekerülhet majd ebbe, ha egyszer megszületik. – Jó volna a szülőházat megvásárolni a község részére, vagy ha nem, az iskolában berendezni egy-két szobát az anyagnak. Több helyen van eredeti rajza is. Tervünkben van az is, hogy egy kopjafát faragtassunk, s budapesti sírjára elvigyük. Mert azon jelenleg csak egy vaskereszt áll, gyenge állapotban. Márton Ferenc édesapja, Márton Zakariás malomtulajdonos volt, s a malmuk a szülőháztól nem messze, a Fiság mentén állt. – Ma már nyoma sincs a malomháznak – közölte Czikó Gergely. – Van még malomház a faluban, nekünk is volt, de a malomkerék nincs meg. Pedig arra kellett a vizet rácsaptatniuk a gátkötőknek. Ez a művelet, amikor el kellett érni, hogy a patak ne a saját medrében folyjék tovább, ez ihlette a Csíki székely gátkötőket, az első nagysikerű festményét. Ma már a malomároknak sincs nyoma, a festmény holléte is ismeretlen, de az erőfeszítésnek, amit a székely legények kifejtettek, hogy a víznek útját állják, Márton Ferenc örökre emléket állított.





Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!