Videó - Március 15. a Nyerges-tetőn: önfeláldozás, hősiesség és szabadság utáni vágy
Kisebb tömeg gyűlt össze a kedd délutáni megemlékezésen a Nyerges-tetőn. Az elöljárók beszédei mellett a huszárok lobogófelvonása, a csíkkozmási fúvószenekar közreműködése és a Hargita Nemzeti Székely Népi Táncegyüttes előadása tette igazán ünnepélyessé a megemlékezést.
Sokan részt vettek a március 15-i megemlékezésen a Nyerges-tetőn. A Csíkkozmás önkormányzata által szervezett eseményen jelen voltak az alcsíki és csíkszeredai elöljárók, valamint Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, Tánczos Barna környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter, Novák Károly Eduárd sportminiszter, Vincze Loránt európai parlamenti képviselő és Tóth László főkonzul.
Az ünnepséget a Csíkszéki Mátyás Huszáregyesület tagjai lobogófelvonással nyitották meg, jelen voltak a Gál Sándor Hagyományőrző Huszáregyesület vitézei is. A lobogófelvonás közben felcsendült a székely himnusz a csíkkozmási Tuzson fúvószenekar előadásában, majd Szántó László, Csíkkozmás polgármestere köszöntötte az egybegyűlteket.
– Az 1848–49-es forradalom óta folyamatos változás megy végbe társadalmunkban, és a pillanatnyi helyzetben, amit jónak vagy rossznak élünk meg, évek múltán nem biztos, hogy úgy is jegyzik le, ahogyan mi megéltük. Jelenleg itt állunk, ahol a székely-magyarság történelmének pár lapját írták. Akkor a székely helytállásáról számoltak be, amely napjainkban is példaértékű – mondta a polgármester.
Szántó László beszédében felidézte a múlt azon mozzanatát, amikor nagyapák – elsősorban a helyi születésűek – unokáikkal együtt ágból keresztet fontak a tetőn. Később a világ minden tájáról kopjafákat állítottak a szétszóródott magyarok, így most kopjafaerdő díszíti a Nyerges-tetőt.
– Nemcsak kopjafákat állítottak, hanem a haza szeretetét is megerősítették bennünk nagyapáink. Bár az erők állandóan munkálkodnak, mi 174 évvel a letört szabadságharcokat követően is itt állhatunk és ünnepelhetünk – zárta beszédét Szántó László.
– A történelmet a győztesek írják – kezdte ünnepi beszédét Vincze Loránt EP-képviselő Napóleon egyik gondolatával.
Mint folytatta, a történelemben vannak olyan mozzanatok, amikor a csata kimenetelétől függetlenül az egyik félnek annyira tiszták a szándékai, hogy a történelem hosszú távlatából bebizonyosodik, kinek is volt valóban igaza.
– Nekünk, magyaroknak általában nem a győztes csaták emlékezete, hanem a hősies helytállás kiemelése jutott osztályrészül a történelem során. Önfeláldozás, hősiesség és a szabadság utáni vágy az, amiből meríthetünk – mondta az EP-képviselő, majd párhuzamot vont az akkori harc és a jelenlegi orosz–ukrán háború között.
– Az elmúlt ‒ magyar szemszögből ‒ vesztes csatákba az orosz mindig beavatkozott. Most úgy tűnik, ismét harcba szállt az orosz medve. Vajon lesz újra béke Európában? Ugyanakkor fontos, hogy ne hagyjuk magunkat megtéveszteni álhírek által – tért ki beszédében a politikus az aktuális helyzetre.
Magyarország csíkszeredai főkonzulja az ünnep alkalmából Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke üzenetét olvasta fel az ünneplőknek. Borboly Csaba beszédében felszólított mindenkit, hogy az ideológiai nyomás ellenére higgyenek a magyar ügyben.
– Bár sokan számunkra szép városokból látszólag szimpatikus ideológiákat akarnak ránk erőltetni, mégis tartsuk meg gyökereinket – mondta a megyeelnök, majd arra kérte a jelenlevőket, hogy vegyenek részt a közelgő magyarországi parlamenti választásokon.
Az eseményt Fülöp László nagykászoni plébános áldása zárta, majd a Hargita Nemzeti Székely Népi Táncegyüttes előadásában sófalvi táncokat láthattak az egybegyűltek, ezt követően pedig többen is koszorút helyeztek el az emlékműnél.
[caption id="attachment_148961" align="alignnone" width="1553"] FOTÓK: László F. Csaba[/caption]
Vlaicu Lajos