Agrármérnöki szak indításához kapott engedélyt a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem a Romániai Felsőoktatási Minőségbiztosítási Hatóságtól. A hiánypótló szak új oktatási helyszínen, Sepsiszentgyörgyön kezdheti meg működését 30 diákkal 2015 őszétől. A képzés beindításáról Nyárádi Imre-Istvánt, a Műszaki és Humántudományok Kar Kertészmérnöki Tanszékének adjunktusát kérdeztük.
[caption id="attachment_3575" align="aligncenter" width="331"]
fotó: Mihály lászló[/caption]
– Mi hívta életre az új szakot? Miért látták célszerűnek, időszerűnek az agrármérnöki szak indítását?
– A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem kínálata jelenleg harminc alapszakot tartalmaz. A most induló agrármérnöki szak hiánypótlónak számít, hiszen a romániai egyetemi képzésben magyar nyelven nincs ilyen szak. Fél évszázada, 1956-ban állították meg a magyar nyelvű beiskolázást a kolozsvári egyetemen, ahol 1959-ben teljesen megszűnt az anyanyelvű agrármérnökképzés. Mindannyian tudjuk, hogy az információ átadása a leghatékonyabban anyanyelven történik. Romániában 9,4 millió hektár szántóterület létezik, és ennek jelentős részét agrárszakemberek irányításával kellene műveljék. A magyar anyanyelvű szakemberekre is nagy szükség van.
– Miért esett a választás Sepsiszentgyörgyre?
– Az egyetem fejlesztési stratégájában több éve szerepel új oktatási központok kialakítása. Ebben az egyik helyszín Sepsiszentgyörgy. Az önkormányzat támogató hozzáállásaként, az oktatás céljára az egykori Gámán János Szakközépiskola ingatlanját ajánlotta fel.
– Kik vesznek részt az oktatásban?
– A jelenlegi tanterv alapján összeállított álláskeret 28 oktatót foglal magában. Az oktatógárda nyolcvanöt százaléka a Sapientia alapállású oktatója, öten a Gödöllői Agrártudományi Egyetemről, ketten a Nyíregyházi Főiskoláról érkeznek. Az állattenyésztési és takarmányozás tantárgyat és a testnevelést sepsiszentgyörgyi oktatók biztosítják. A Sapientia alapállású oktatói az egyetem nyolc tanszékéről jönnek, a marosvásárhelyi mellett a csíkszeredai és a kolozsvári karokról. Az agrármérnöki szak a marosvásárhelyi Kertészmérnöki Tanszékhez tartozik az első években, de a hosszú távú cél az önálló kar kialakítása, teljes infrastruktúrával és saját személyzettel.
– Az elméleti képzés mellett a gyakorlatra is hangsúlyt fektetnek? Hol és hogyan oldják meg a gyakorlati képzést?
– Akár a kertészmérnöki képzés esetében is, az összfoglalkozásból az órák 60 százaléka gyakorlati képzést jelent: tantermi és terepgyakorlati oktatást. Szeptember 1-től elkezdődik a saját kísérleti és tangazdaság kiépítése egy bérelt területen. Emellett nagyobb Kovászna megyei termelőkkel, intézményekkel és kutatóállomásokkal kötöttünk szerződéseket, amelyek rendelkezésünkre bocsátják a saját technológiájukat, infrastruktúrájukat. A nyári, tömbösített gyakorlatokat kezdetben a marosvásárhelyi Kertészmérnöki Tanszék 20 hektáros kísérleti és tangazdaságban tudjuk tartani. A gyakorlat idejére bentlakás és menza is a diákok rendelkezésére áll. Az új sepsiszentgyörgyi helyszínen a bérelt terület mellett terveink között szerepel saját területen kialakítani a kísérleti és tangazdaságot.
– Milyen vonzási körzete lehet az új szaknak, helyszínnek?
– Nyilvánvaló, elsősorban Háromszékről és Hargita megyéből jöhet a legtöbb diák, de mivel a Sapientia egyetemnek csak itt lesz agrármérnöki képzése, ezért minden magyar nyelvű hallgatót, érdeklődőt várunk.
– Az agrármérnöki szak mellett más szakirányt is terveznek az új bázison?
– Bevallom, hogy stratégiai szempontból nem kívánok nyilatkozni erről a témáról. Tervek vannak. Olyan szakokat szeretnénk odarendelni az engedélyezett agrármérnöki szak mellé, amelyek könnyen társíthatók, az erdészeti, növénytermesztési, állattenyésztési tudományokhoz kapcsolhatók.
– Az oktatási felület mellett milyen adottságai vannak az új helyszínnek?
– Az oktatási helyszín egyhektáros telken található, itt öt épülettest van. Jelenleg ebből a főépületet és egy melléképületet sikerült feljavítani. A rendelkezésre álló ingatlanokban bentlakást, teljes vertikumú menzát lehet működtetni, de az adminisztratív, szervezeti egységek számára is van épület. Itt könyvtárat, tanári lakásokat is ki lehet alakítani. Diákjainkat az első évben a Puskás Tivadar Szakközépiskola bentlakásában tudjuk elszállásolni.
– Hány helyet hirdettek meg és mikor jelentkezhetnek a diákok az agrármérnöki szakra?
– Az első tanévre 25 tandíjmentes és 5 költség-hozzájárulásos helyet hirdettünk meg. A beiratkozást 2015. július 13–18. között tartjuk. A felvételihez az érettségi vizsgán elért eredményt vesszük figyelembe.
Daczó Dénes