Lezárult a területalapú támogatásigénylési kampány
Az utóbbi tíz év gyakorlatától eltérve, első ízben nem engedélyezett határidő-hosszabbítást a gazdáknak területalapú és állattenyésztési támogatási kérelmeik benyújtására a mezőgazdasági minisztérium. Hargita megyében viszont a támogatásigénylők száma és a támogatásra jelölt területek nagysága alapján erre nem is lett volna szükség.
Hargita megyéből idén is ugyanannyi gazda nyújtotta be területalapú és állattenyésztési támogatási kérelmét a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökséghez (APIA), mint tavaly, annak ellenére, hogy a támogatási kérelmek benyújtásának tegnap lejárt határidejét a mezőgazdasági minisztérium ezúttal – a 2007–2016 közti gyakorlattal szakítva – egy nappal sem hosszabbította meg – jelentette ki tegnap délutáni, a 2017-es támogatásigénylési kampány 16 órai zárását követő sajtótájékoztatóján Haschi András, az APIA Hargita megyei igazgatója.
Alig maradtak el a 180 ezer hektártól
A tegnap lejárt határidőig Hargita megyéből az egybevont földalapú és állattenyésztési támogatási kérelmét 26 438 gazda nyújtotta be, ezekben összesen mintegy 180 ezer – egészen pontosan 179 327 – hektárnyi, művelés alatt álló szántóra, legelőre és kaszálóra igényeltek támogatást. Haschi megjegyezte, kollégái több mint 1500 esetben – a korábbi gazdakérelmező elhalálozása, vagy a farm apáról fiúra történő átadása, átörökítése miatt – új igénylőkkel találkoztak, a támogatásra jelölt parcellák nagysága viszont tavalyhoz képest nem változott. A Hargita megyei kérelmezők közül 8 ezren – szám szerint 7858-an – a földalapú mellett a juhokra, szarvasmarhákra kínált állattenyésztési támogatásokat is igénybe vették, 900 gazda viszont a 2017-es támogatási kérelmét csakis állatállományára nyújtotta be – jegyezte meg az intézmény-vezető.
Nem vártak hosszabbításra a gazdák
A szakember várakozásaikhoz képest kellemes csalódásnak nevezte tegnapi zárónapra várt nagy roham elmaradását is: a támogatásigénylés benyújtását az utolsó napra az APIA csíkszeredai központjában is mindössze pár gazda halasztotta. Emlékeztetett: tavaly ilyenkor – az eredeti határidő megtoldására számítva – Hargita megyéből még ezer gazda késlekedett támogatási kérelmének benyújtásával.
– Az első olyan kampányt zártuk, amelynek az utolsó napján elmaradt a tumultus, és a határidő lejártának pillanataiban az épületben egy kérelmező sem várakozott. Aránylag kiegyensúlyozott kampányunk volt, ütemterv szerint működött a gépezet. A 3-9 tehenes tejtermelő gazdák támogatásigénylési időszakát leszámítva, ami a SAPS-kampánnyal egybecsúszott, nem alakultak ki nagyobb sorok az intézmény folyosóján. Ez is azt bizonyítja, hogy amikor menet közben nem változnak a játékszabályok, amikor előre lehet tervezni a dolgokat, akkor igenis lehet emberhez méltó körülmények között dolgozni. Ez ugyanúgy igaz az APIA alkalmazottaira, mint a támogatási kérelmeikkel érkező gazdákra – hangsúlyozta Haschi András.
Korábban érkezhet az előleg
A kifizetési ügynökség megyei igazgatója úgy véli, az idei esztendő jó példája a felek kölcsönös formálásának: a gazdák tiszteletben tartották a kérelmek benyújtásának május 15-i határidejét, s mivel pontosan tudták, hogy nem lesz, így nem is alapoztak a 25 napos, napi 1 százalékos támogatáscsökkentéssel járó határidő hosszabbítására. A kifizetési ügynökség munkatársai ugyanakkor az ily módon nyert bő háromhetes időmegtakarításnak köszönhetően a támogatási kérelmek adminisztratív ellenőrzését, majd pedig a kijelölt parcellák helyszíni terepszemléjét is hamarabb kezdhetik, ami pedig a 2017-es területalapú támogatáselőlegek őszi, korábban induló kifizetésekor jelent érezhető előnyt a gazdálkodóknak – tette hozzá az APIA Hargita megyei vezetője.
Leszögezte: mától kezdve új támogatási kérelmeket az APIA területi irodáiban már nem fogadnak el, a határidőig benyújtott kérelmek hiányzó dokumentumainak pótlására, a területátfedéses esetek tisztázásra, illetve a támogatási kérelem módosítására viszont a mai naptól számítva két hét áll a gazdák rendelkezésére.
Haschi András a 2017-es támogatásigénylési kampány zökkenőmentes lebonyolításához nyújtott segítségéért, közreműködéséért a helyi polgármesteri hivataloknak, a térségi gazdaszervezeteknek és a megyei mezőgazdasági, állategészségügyi és állatnemesítési társintézményeknek is köszönetét fejezte ki.
Domján Levente