Laza ecuadori siker a nyitómeccsen

Történelmi mérkőzésen történelmi győzelem született a labdarúgó-világbajnokság első találkozóján.

Jakab Árpád
Bassam megdöbbent, Valencia (13-as mezben) gólt fejelt Fotó: FIFA

Az olasz Daniele Orsato játékvezető sípszavára kezdődött a 22. labdarúgó-világbajnokság a katari al-Horban, ahol két olyan válogatott mérkőzött meg, amelyek hallatán a legtöbb focidrukker nem jön lázba. A meccs ettől függetlenül történelminek nevezhető, hiszen most fordult elő először, hogy egy ázsiai és egy dél-amerikai együttes összecsapásával kezdődjön a torna, s mint utólag kiderült, először fordult elő nyitómeccsen, hogy a házigazda kikapott.
A vébére fél évig együtt készülő vendéglátók már a 3. percben szinte hátrányba kerültek: a hazai kapus és a védők teszetoszasága után Valencia bólintott közelről a hálóba – videózás után azonban a játékvezető jogosan lest ítélt. Az ecuadori csatár szűk negyedórával később pályafutása negyedik vb-meccsén negyedik gólját szerezve újfent betalált, ezúttal egy tizenegyest váltott higgadtan gólra (1–0). A statisztika kedvéért: eddig egyetlen vb-n sem fordult elő, hogy tizenegyesből szülessen az első gól. A 31. percben Valencia gyönyőrű fejessel duplázta meg az ecuadori fórt (2–0), s szünet után a dél-amerikaiak könnyedén tartották meg előnyüket. A harmatgyenge ka­ta­riak 49 perc 53 másodperc után értek először labdába az ellenfél tizenhatosán belül, s habár a hajrában szépíthettek volna, az ecuadori győzelemhez nem fért kétség.
Bátran elmondhatjuk: nem a nyitómeccs résztvevői közül kerül ki a későbbi győztes – erre egyébként utoljára 1966-ban volt példa: az angolok az Uruguay elleni gól nélküli döntetlen után meneteltek a mai napig egyetlen vb-sikerükig.