Közösen a gazdasági fejlődésért
Fejlesszük közösen Hargita megyét 2016-ban! címmel tartott Hargita Megye Tanácsa beruházásokért felelős irodája megbeszélést tegnap a megyeházán a gazdasági élet több szereplőjével annak érdekében, hogy körvonalazzák, milyen intézkedéssel lendíthetnék fel a megye gazdasági fejlődését.
A beruházások vonzásáért felelős iroda – amely átkerült a frissen megalakult Fejlesztési Ügynökséghez – eddigi tevékenységét vezetője, Barabás Csaba ismertette. Azt mondta, eddig számos tapasztalatcserén vettek részt magyarországi testvérmegyékkel, konzultáltak a helyi vállalkozói szervezetekkel és termelőkkel, gyárakat látogattak, személyesen felkeresték valamennyi polgármesteri hivatalt, létrehozták az Invest in Hargita honlapot, pályázati bemutatókat tartottak, vásárt szerveztek, statisztikákat, felméréseket készítettek és gazdasági konferenciákat, kerekasztal-beszélgetéseket tartottak, de továbbra is várják a javaslatokat minden területen, hogy minél tisztábban körvonalazódjon a „jó irány”.
Az eddig azonosított problémák között említette a népességcsökkenést, különösen a fiatalok körében, az elöregedést, hiszen a megye lakosságának 25 százaléka nyugdíjas, a havi nettó átlagbér alacsony voltát, illetve a szakképzett munkaerő hiányát. Szerinte jól fizető munkahelyekre lenne szükség, vállalkozóbarát környezetre és az infrastruktúra fejlesztésére.
A hozzászólások sorában Dombay István, a BBTE gyergyószentmiklósi tagozatának igazgatója ígéretet tett arra, hogy egyeztet a rektorral, a dékáni hivatallal, majd a kari tanáccsal és a szenátussal, hogy jövő ősztől informatikai képzést indítsanak, mivel a megyében nagy hiány van a felsőfokú végzettséggel rendelkező informatikusokból.
Tiberiu Pănescu, a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség vezetője elmondta, a Fiatalok Garancia Programmal épp a fiatalok itthon maradását és alkalmazását igyekeznek segíteni, illetve felhívta a figyelmet arra, hogy a nem regisztrált munkanélkülieket kellene valahogy megszólítani és regisztrálni.
Elhangzott arra vonatkozó javaslat, hogy az Invest in Hargita honlapra kerüljenek fel olyan anyagok, amelyben leírják, milyen jogai vannak egy vállalkozónak például egy ellenőrző szerv érkezésekor, illetve a minisztériumok által közzétett tervezetek is. Az is hasznos lenne, ha a cégvezetőknek szerveznének képzéseket, illetve csökkenteni kellene a bérekre kirótt nagy adóterhet annak érdekében, hogy a vállalkozók ne kényszerüljenek arra, hogy „trükközzenek”.
Görbe Péter Hargita megyei főtanfelügyelő a kilencedik osztályba való felvételizés visszaállítását szorgalmazta, illetve hogy intézményesítsék a cégek és az iskolák közötti kapcsolatot. Burus Siklódi Botond RMPSZ-elnök úgy vélte, a szakképzésre vonatkozó keretstratégia megfelelő kiindulási pont, de szükség lenne a duális képzés törvénykezés szintjén való szabályozására. Szerinte valamennyi iskola nem fog tudni megfelelő tanműhelyt és tangazdaságot létrehozni és felszerelni, ezért a megyei tanács képzési központok létrehozásán kellene gondolkodjon.
A beszélgetés zárásakor Borboly Csaba megyeitanács-elnök hangsúlyozta, hogy most dolgoznak a jövő évi költségvetésen, ezért gyűjtik az ötleteket. Példaként említette a múlt héten a prefektussal folytatott beszélgetést az egyablakos ügyintézésről – ugyanis korábban kérték a vállalkozók, hogy ne kelljen irodáról irodára járniuk –, ami „valószínűleg megvalósulhat”.
Háromszéki Eszter