Középiskolások az egyetemen
A Sapientia – EMTE Csíkszeredai Kara nyílt napokat tart 2022. március 4-től április 1-jéig minden pénteken a kíváncsi érdeklődők számára, akik szeretnének betekinteni az egyetemi oktatásba, az előadásokba, szemináriumi és labortevékenységekbe. Jöhetnek középiskolás diákok és kívülálló személyek, akik vonzónak találják az egyetemet és további információkat szeretnének megtudni a képzésekről, vagy pedig az előre meghirdetett előadások közül válogathatnak kedvükre.
Az eddig lebonyolított nyílt napok annyira sikeresek és érdekesek voltak, hogy mindenik meghirdetett nap telt házas lett. Az alábbiakban Sebestyén Dorottya, Bán Balázs-Barna és Kis Márk a szervezés terén szerzett tapasztalataikat osztják meg. Mindhárman elsőéves egyetemisták, akik maguk is segítettek a nyílt napok egyes tevékenységeinek megszervezésében és lebonyolításában.
– Mi motivált arra, hogy részt vegyél a nyílt napokon?
Kis Márk: A Csíkszeredai Hallgatói Önkormányzat tagja vagyok, és mint elsőéves egyetemista szerettem volna jobban megismerni az egyetemet és kipróbálni magam különböző rendezvények szervezésében, hogy harmadév végére kapcsolatokat és tapasztalatokat szerezhessek. Ugyanakkor egyetemistaként szerettem volna segíteni a „gólyáknak”, hogy megismerjék az egyetem világát és tudják, hogy mire számítsanak, ha a Sapientiát választják továbbtanulás céljából.
Sebestyén Dorottya: Középiskolásként én is szívesen mentem volna nyílt napra, a járványhelyzet miatt viszont nem lehetett. Épp ezért lehetőségnek éreztem, hogy idén immár szervezőként segíthetek.
Bán Balázs-Barna: Különösebb motivációm nem volt, de segíteni akartam, hasznos tapasztalat volt itt tevékenykedni.
– Milyen tevékenységekben voltál aktív?
K. M.: Kampusztúra-vezető voltam. A kampusztúrán az érdeklődőknek bemutattuk az egyetemet, elkalauzoltuk őket azokra a helyekre, ahol az egyetemi éveiket tölthetik: a könyvtárba, bentlakásba, laborokba stb.
S. D.: A humán szakos játéknál voltam jelen, ott felügyeltük, láttuk el tanácsokkal és válaszokkal a látogatókat.
B. B. B.: Az angol nyílt napi tevékenységekben segédkeztem, egyszerűen angol nyelvi játékokat játszottak a diákok, mi meg felügyeltük.
– Sorolj fel néhány feladatot, amelyet a látogatóknak adtatok ki!
K. M.: Pontosabban négyféle feladatot osztottunk ki. Az első a laborkukackodás volt, izgalmas kísérleteket tudtak végezni, megnézni a diákok. A második a Language games, amelyhez angol nyelvtudás kellett, itt az volt a feladat, hogy a Sapientia betűiből minél több angol szót kellett kirakni. A harmadik az Influencer Academy műhely volt: megismerhették a diákok, hogy milyen reklámarcnak lenni, milyen blogot írni, filmet készíteni. A negyedik pedig logisztikai játék volt, amelynek során megismerhették, hogyan is működik a kereskedés, az adásvétel, a piac.
S. D.: Közmondások párosítása három nyelven, sztorik kitalálása kockák segítségével, haiku versek, szókirakó.
B. B. B.: Egyik kedvenc feladatom a haikuépítős játék volt, erről vannak képem is.
– Milyen élményekkel gazdagodtál?
K. M.: Megismertem nagyon sok diákot, több személyes kapcsolatra is szert tettem, és a legfontosabb, hogy én is jobban megismertem az egyetemet.
S. D.: A középiskolások egyszerre fáradt, ám csillogó, kíváncsi tekintetével.
B. B. B.: Élmény volt látni a diadalmasan mosolygó arcokat egy-egy jól megérdemelt győzelem után, és azt is, hogy a diákok nem adták fel a feladatok megoldását, még akkor sem, ha némelyik próba, például a közmondások társítása nehéz volt.
– Tudsz mondani egy Flow-élményt a szervezésben, amikor úgy érezted, hogy szeretnéd jövőre is folytatni ezt a tevékenységet?
K. M.: Úgynevezett Flow-élményem az volt, amikor több diák is megkeresett, hogy a jövőben ők is szeretnének az egyetemre jönni, szeretnének megismerni, és a továbbiakban is tartani velem a kapcsolatot, hogy ne legyenek egyedül, amikor elkezdik az egyetemi tanulmányaikat.
S. D.: Igen, amikor egy csapat különösen beleélte magát a játékba és őszintén élvezték, amit csináltak.
B. B. B.: Flow-pillanat az ő kemény munkájuk eredménye, győzelme, az a pillanat mindent megér. Szívesen szerveznék még ilyen alkalmakat.
– Kiknek ajánlanád a nyílt napokat?
K. M.: Elsősorban olyan diákoknak, akik még nem döntötték el, hogy hol szeretnének továbbtanulni, ugyanakkor bárkinek, aki betekintene az egyetemisták életébe, az egyetem világába.
S. D.: Bárkinek, aki gondolkodik a felsőoktatásban való továbbtanulásban, vagy pedig csupán bizonytalan, hogy merre tovább.
B. B. B.: Ajánlanám azoknak, akik a Sapientia hangulatát szeretnék megismerni, beleszippantani a csodás Sapientiás hangulatba.
Baláz Erika