Közepes termés, 60-70 banis értékesítési árak
Egyre több parcellán állnak munkába a szedők, illetve a szedőgépek: a Hargita megyében burgonyával beültetett termőterületek húsz százalékán, azaz a 8300 hektárból közel 1700 hektáron pedig már be is fejezték a pityóka betakarítását a gazdák. A hektáronkénti átlaghozamok 17-18 tonna körül alakulnak, ami – pusztán a mennyiségi szempontok alapján – közepes termést takar – tájékoztatta tegnap lapunkat Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője.
[caption id="attachment_35343" align="aligncenter" width="1000"] Kihasználják a kedvező időjárást. Javában zajlik a betakarítás Fotó: Domján Levente[/caption]
A kedvező nyári időjárást kihasználva, a megye legtöbb településén javában ássák, szedik a burgonyát a gazdák: a betakarítási munkálatok sorát bő két-három héttel korábban, a korai, illetve az ipari feldolgozásra szánt pityókafajtákkal a nagytermelők indították, ám mára a pityóka szedését a gazdák a kisparcellákon is elkezdték.
Növekvő hozamok, csökkenő területek
– Az eddigi eredmények alapján közepes a termés. A 2014-es hektáronkénti 23-24 tonnás rekordközeli átlaghozamokhoz képest ezúttal csak 17-18 tonnás burgonyatermésre lehet számítani, ami Hargita megye esetében, ha nem is sokkal, de egy kicsivel a sokévi, 15-16 tonnás átlag fölött van – jegyezte meg lapunknak a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője. Török Jenő úgy látja, a burgonyából betakarított termésátlagok lassú növekedése a termőterületek apadásával is összefüggésben áll: a burgonyával ugyanis inkább kisebb területet művelő, gyengébb terméseredményeket felmutató kistermelők hagytak fel.
– Tíz év távlatában Hargita megyében a pityókaterületek 14 ezerről 8-10 ezer közé csökkentek. Idén például ez a szám már csak 8240 hektár, de az APIA-nál, területalapú támogatásra jelölve e területnagyságnak is csak a fele szerepel. A burgonya termelésével pedig elsőként azok hagytak fel, akik gyengébben gazdálkodtak, s emiatt a pityókával foglalkozni számukra nem érte meg. Azok a kistermelők, akik a burgonyát 5-6 áron ültetnek, már csupán családjuk vagy rokonaik szükségletére teszik. Ám az ilyen kisparcellákon előállított burgonyából piaci áru nem lesz – tette hozzá Török.
Jó választás volt a korai
Az idei rendkívül változékony időjárási körülmények között úgy tűnik – legalábbis a betakarított burgonyagumók nagysága, fejlettsége alapján –, azok a termelők jártak jól, akik a sok gumót kötő, de későn beérő fajtákkal szemben a korai, kevesebb gumót nevelő fajtáknak szavaztak bizalmat. Esetükben az össztermésen belül a nagy gumók 50-60 százalékos részaránya is jónak mondható, de idén mindenképpen elfogadható.
Csíkszentmártonban, a Burgabotek Mezőgazdasági Társulás által művelt területek eddig mintegy 30 hektáron zárult le a burgonya betakarítása.
– Ami a gumók méretét illeti, lehetne jobb is. Mert a sok apró pityóka egyben azt is jelenti, hogy kevesebb kiló, kevesebb piacos burgonya, kevesebb pénz. Persze tavaszig valamennyit az apró pityókából is el lehet adni, de legtöbbet csak 25-30 baniért – jelentette ki Keresztes Venczel, a csíkszentmártoni Burgabotek Mezőgazdasági Társulás igazgatója. Elmondta, rendes esztendőkben a könnyen eladható, piaci méretű burgonya az összmennyiség legalább 60-70 százalékára szokott rúgni, esetükben viszont idén a piacképes, első osztályú besorolású pityóka aránya csak 50 százalék.
– Később persze a felvásárlók elviszik a másodosztályú, 45-55 milliméteres átmérőjű burgonyát is, de most még 55 alatt nem visznek el semmit – ismeri el Keresztes.
Vitos: minden év más és más
Csíkkozmáson, a helyi Nyerges Mezőgazdasági Társulás parcelláin is a burgonyatermés fajtától függően parcelláról parcellára változott.
– A korai fajtákból – például a Bellarosa vagy a Carrera esetében – egyes parcellákon jónak is mondható a termés, más, késői fajtákkal beültetett területeken, amiket ráadásul még helyeként a hirtelen lezúdult csapadék, majd a szárazság is sújtott, kéreg képződött, aprók maradtak a gumók, így gyenge lett a termés is. Volt olyan parcellánk, ahol 25-28 tonna termett, máson csak 15-18 tonna. Tehát nagyon egyenetlenül alakult – osztotta meg lapunkkal az első percellákon szerzett betakarítási tapasztalataikat Vitos László, a csíkkozmási társulás igazgatója. Kérdésünkre, hogy a jövő évi fajtaválasztás eszerint a korai burgonyának kedvez-e, az agrármérnök finoman hárít. A szakember inkább óvatosságból adott szezonon belül is több és eltérő tulajdonságú burgonyafajta termesztésére sarkallja a gazdálkodókat.
– Az idei időjárási viszonyok a korai fajtáknak kedveztek. De ez nem marad így, az időjárás minden esztendőben más és más. Véleményem szerint minden fajtából ültetnünk kell: korait is, későit is, kötöttebb talajba és lazább talajba is, és valamelyik csak bejön – fűzte hozzá Vitos.
Kivárnak az értékesítéssel
A csíkkozmási társulás – a csíkszentmártonihoz hasonlóan – az idei étkezési burgonyából még nem értékesített egy kilót sem, igaz, a betakarításnál is a hangsúlyt inkább a csipszes fajták ásására helyezték. Vitos úgy véli, pillanatnyilag még az étkezési pityóka felvásárlási ára sem stabilizálódott: a jelenleg emlegetett 70 banis nagykereskedelmi árak karácsonyi ünnepig még sokat alakulnak, a termők reményei alapján felfelé.
– Én úgy tudom, hogy Lengyelországot leszámítva, más nyugat-európai országokban nincs nagy pityókatermés. Ezért is gondolom, hogy év végéig még egy kicsit talán nőni fog az ár – tette hozzá Vitos László.
Keresztes Venczel úgy tudja, a szomszédos megyékben 60 banis áron találtak vevőre a korábban kisásott burgonya, ám a csíkszentmártoni agrármérnök szerint ebből messzemenő következtetéseket még nem érdemes levonni. Leghamarabb és legolcsóbban rendszerint ugyanis Kovászna megyében is azok a termelők próbálnak elsőként megszabadulni portékájuktók, akik a raktározási, tárolási lehetőségekkel nem rendelkeznek.
Török Jenő is 65-75 banis árakról tud, de piaci információi szerint a helyi termelők 75 banis kilónkénti árnál olcsóbban nem is hajlandók értékesíti árujukat.
– Kivárnak, remélik, hogy a burgonya ára eléri legalább a 80-85 banit. De az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy a kereskedők most még nem is értek el hozzánk. 70-75 banis áron a felvásárlók jelenleg Kovászna megyében kapnak eladó pityókát – jegyezte meg a Hargita megyei szakigazgató.
Domján Levente