Költségvetési kiutalások
Köztudott, hogy az idei szeszélyes időjárás többször is árvizeket okozott, s az ország számos megyéjében keletkeztek árvízkárok, hol jelentősebbek, hol kevésbé jelentősek, s azok elhárítása, helyreállítása a pénzhiány miatt komoly problémákat jelentett, jelent. A kormány nem is olyan régen költségvetési alapokat utalt ki egyes megyék, valamint települések számára a helyi infrastruktúra helyreállítási munkálataira. Ezek a pénzösszegek azonban az esetek túlnyomó többségében nem bizonyultak elégségesnek.
Akormány október 12-i ülésén újólag napirendre került az árvízkárok ügye, pontosabban a helyreállítások megkövetelte pénzalapok kérdésköre. A kárenyhítésre vonatkozóan el is fogadtak egy kormányhatározatot, a 2016/752-est, amely a Hivatalos Közlöny tegnapelőtti, hétfői számában jelent meg. Ennek értelmében országos szinten a kormány rendelkezésére álló közbelépési alapból 86 968 000 lejt utalnak ki egyes területi-közigazgatási egységek helyi költségvetései számára. A kiutalt pénzösszegek rendeltetése az árvizek jelentette természeti csapások nyomán bekövetkezett kárelhárítás. Amúgy a szóban forgó pénzösszeget a kormány rendelkezésére álló tartalékalapból csoportosították át a közbelépési alapba. A kormányhatározat szerves részét képező mellékletbe fel vannak tüntetve azok a megyék, illetve területi-közigazgatási egységek, amelyek részesülnek a szóban forgó több mint 86 millió lejből. Ahogy az történt az előző ilyen jellegű kormányhatározat esetében, a mellékletben most is fel vannak tüntetve azok a munkálatok, amelyekre fordítandók az adott megye vagy település számára kiutalt pénzösszeg. Hargita megyét a szóban forgó összegből 9 507 000 lej illeti meg. Ebből közel 6,8 millió lej Hargita Megye Tanácsát. Hogy ez az összeg mire fordítandó, az tételesen szerepel a megyében, szám szerint 33 munkálatról van szó. Jobbára utak, hidak, átereszek helyreállítási munkálatairól van szó, ami az utakat illeti, megyei utak szerepelnek a névjegyzéken. Hogy melyik előirányzott munkálatra mekkora összeget is költenek, arról majd a megyei tanács dönt.
Kiknek több, kiknek kevesebb
A megyei tanácson kívül a listán még szerepel tizennyolc város, illetve község, melyik egy, melyik több munkálattal. Balánbányáról, Csíkszentlélekről, Lövétéről, Farkaslakáról, Homoródszentmártonról, Homoródalmásról, Parajdról, Gyergyóremetéről, Csíkszentimréről, Csíkszentdomokosról, Újszékelyről, Siménfalváról, Tusnádról, Kányádról, Gyergyóhollóról, Korondról, Gyimesközéplokról és Máréfalváról van szó. A legnagyobb összegben, 750 ezer lejben Korond község részesült, de jó tudni, hogy ebben az esetben tizenkét munkálat finanszírozása, illetve elvégzése szerepel a névjegyzékben. Továbbá 525 ezer lejben részesült Kányád, amely esetében hét munkálat szerepel a listán, majd következik 400 ezer lejjel Farkaslaka hat elvégzendő munkálattal. Vannak jelentéktelen összegek is, például Siménfalva esetében 5000 lej szerepel a kormányhatározatban, az ivóvízhálózat helyreállítási munkálataira, Máréfalva esetében pedig 7000 lej a Fenyéd-patak sánckosarának a helyreállítására. Balánbánya esetében is csak alig 5000 lejről van szó, amely egy, a város tulajdonában lévő erdei út helyreállítására fordítandó. Megjegyzendő, hogy ez a kormányhatározat nem számolhatott azokkal az árvízkárokkal, amelyek október folyamán következtek be, s amelyek felmérése még be sem fejeződhetett. Ugyanakkor az eddigi tapasztalatok alapján azt is megkockáztathatnánk, hogy a most előirányzott összegek nem minden esetben bizonyulhatnak elégségesnek minden egyes munkálat elvégzésére. Igaz az is viszont, hogy egyes kormányzati illetékesek a megelőző időszakokban azt hangoztatták, hogy az állami költségvetésből kiutalt pénzalapok tulajdonképpen támogatást, társfinanszírozást jelentenek. Emlékeztetnénk: a július 8-án megjelent 2016/86-os kormányhatározat értelmében hasonló célra a közbelépési alapból 201,4 millió lejt utaltak ki országos viszonylatban, s abból Hargita megye 10,66 millió lejben részesült. Akkor a listán két municípium és 29 község szerepelt, a helyreállítási munkálatok pedig 86 „tételt” öleltek fel.
Hecser Zoltán