Kiteljesedett a Székely Könyvtár sorozat
A legjobban úgy tudjuk megőrizni az identitásunkat, ha a székelységről olvasunk könyveket. De még ennél is fontosabb, hogy örömmel tegyük mindezt – hívta fel a figyelmet Zsidó Ferenc, a Székelyföld folyóirat főszerkesztője a százkötetes Székely Könyvtár sorozat utolsó köteteinek bemutatóján. A pénteki eseményen lezárult az a tízéves út, amely során a Székelyföldhöz kötődő klasszikus és kortárs írók műveit gyűjtötték össze, s amelyek a székely-magyar írott kultúra alapköveivé váltak.
A magyar kultúra napjának tiszteletére mutatták be péntek délután a százkötetes Székely Könyvtár, a Székelyföldhöz kötődő klasszikus és kortárs írók műveit tartalmazó sorozat legújabb, 96-100+ köteteit. Az eseménynek a Kájoni János Megyei Könyvtár adott otthont, ahol Zsidó Ferenc, a Székelyföld folyóirat főszerkesztője, Lövétei Lázár László, a Székely Könyvtár sorozat szerkesztője és Mirk Szidónia-Kata szerkesztő köszöntötték az egybegyűlteket. Elhangzott: tíz éve megkezdett útnak értek a végére.
– A Székely Könyvtár sorozat bebizonyítja, hogy ma is van, mit olvasni a székelységről. Ezeket a köteteket lapozgatva ugyanis rájöhet az olvasó, hogy még mindig tartogat újat a székely-magyar írott kultúra – szögezte le Zsidó Ferenc.
Mint mondta, releváns keresztmetszet született a témában, és jelenleg nem készülnek folytatással.
Lövétei Lázár László hozzátette: a jelenlegi társadalmi helyzetben fontosabbak lettek, mint valaha, a székely kultúrával kapcsolatos kiadványok.
Az esemény során Benkő József Transsilvania specialis (A székelyek földje), Földi István Századelő az udvartereken, Gazda József A XX. század, ahogy megéltük, Király László Kék farkasok, Egyed Emese Válogatott versek, valamint Siklódy Ferenc Könyvjegyek II. című kötetét mutatták be.
Zsidó Ferenc a Hargita Népe kérdésére összegezte a könyvsorozat legfőbb üzenetét is. Rámutatott: a legjobban úgy tudjuk megőrizni az identitásunkat, ha a székelységről olvasunk könyveket.
– De talán még ennél is fontosabb, hogy örömmel tegyük mindezt. Gyakran beszélünk a székely kultúráról, de felmerül a kérdés, hogy ismerjük-e valójában – mondta a Székelyföld folyóirat főszerkesztője.
A Székely Könyvtár könyvsorozatot Hargita Megye Tanácsa és a Hargita Kiadóhivatal indította el a Hargita Gyöngye Rt. támogatásával.
Fazakas Bea