Kikelt a pityóka, ideje töltögetni
A burgonyaparcellákon a sorok töltögetése, a búzával bevetett területeken a fej- és levéltrágyázás, illetve a gyomirtó permetezés jelenti a gazdák aktuális tennivalóit. A változékony, napos-esős időjárás ugyanakkor a levélbetegségek megjelenésének is kedvez – hívja fel a gazdák figyelmét Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője.
[caption id="attachment_29190" align="aligncenter" width="1000"] Búzapermetezésre felvonult gépek Alcsíkon. Védekezni a gyomok és a gabonarozsda ellen[/caption]
A korai ültetésnek és az elmúlt napok csapadékos időjárásának is köszönhetően szépen fejlődnek a Hargita megyei burgonyaparcellák. A gazdáknak aktuális tennivalót az ültetés lezárultával immár a sorok töltögetése, illetve a gyomirtás szolgál – mondta el lapunknak Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője. Az agrárszakember tanácsa szerint a burgonyasorok töltögetését a gazdáknak nem szabad tovább halogatniuk: a földmunkát még a dús levélzet kialakulása és a növényzet szétnyílása előtt érdemes elvégezni, hasonlóan a gyomok elleni permetezéshez.
– Mivel korábban érkezett a tavasz, és a burgonya ültetéséhez már március végén ideálissá váltak a feltételek, idén a pityóka is korábban kikelt. Ugyanakkor az ültetési időszak volt akinél az esős, csapadékos időszakok megszakítása miatt egy hónapig is elhúzódott. A májusi eső persze – ahogy a mondás tartja – ezúttal is aranyat ér – jegyezte meg Török.
Burgonyával Hargita megyében idén 8250 hektárt ültettek be a gazdák, ami közel 800 hektárral, azaz 9-10 százalékkal marad el a gumós növénynek szánt tavalyi termőfelülettől. Az elmúlt napok hűvös időjárása nem ártott a növénynek, a burgonya fejlődését viszont a melegebb nappali hőmérsékletek jobban segítenék. A lehűlést – illetve a helyenkénti fagyokat – inkább a gyümölcsfák, valamint az árpavetések sínylették meg.
– Májusban bizony voltak olyan napok, hogy a nappali és az éjszakai hőmérséklet hidegebb volt, mint márciusban. Ez azért nem egészen megszokott – tette hozzá az agrármérnök.
A változékony időjárás ugyanakkor a kalászosokat támadó betegségek – például a gabonarozsda – elleni védekezést is szükségessé teszik, de a pityókával beültetettekhez hasonlóan ugyanúgy ajánlott a gyomirtó kezelés a búzával bevetett parcellákon is. Ugyanakkor a termelők a levél- és fejtrágyázással sem késtek még meg.
– Figyelni kell a levélbetegségekre. Hisz van olyan betegség, ami kifejezetten a hűvös időt és olyan is, ami a napos, melegebb időt kedveli. Tehát a mostani változékony időjárási körülmények között a levélbetegségek mindenképpen megjelennek. Elsősorban a búzánál, később az árpánál. A burgonyavész elleni védekezésnek viszont még nincs itt az ideje – mondta Török Jenő.
Domján Levente