Kifizetés csak utólag...
Az év eleje óta eltelt hónapok során a kormány, pontosabban az üzleti környezetért, a kereskedelemért és vállalkozásokért felelős minisztérium több olyan országos programot is útjára indított, amelyek keretében az érintett vállalkozások vissza nem térítendő támogatásban részesülhetnek. E célra egyébként pénzalapokat különítettek el az idei állami költségvetésben. Viszonylag jelentős összegekről van szó, s a jelek szerint a vállalkozások, a vállalkozók érdeklődése is hovatovább fokozódik. Ilyen összefüggésben utalhatunk arra, hogy például a Start-Up Nation program keretében a határidő lejártáig, azaz július 14-ig 4703 üzleti tervet nyújtottak be, s azok értelmében 11 127 új munkahely megteremtésére nyílik majd lehetőség. Amúgy a nyertesek egy részével a támogatásfolyósítási szerződéseket a múlt héten írták alá.
A Hivatalos Közlöny augusztus 16-i számában jelent meg az üzleti környezetért, kereskedelemért és vállalkozásokért felelős miniszternek ama 2017/1066-os rendelete, amellyel jóváhagyta a többéves országos iparfejlesztési program gyakorlatba ültetésének eljárását. (Az a Hivatalos Közlöny 667 Bis számában jelent meg.) A szóban forgó program keretében adott feltételek teljesítése közepette vissza nem térítendő támogatás nyújtható. Erre egy Minimisz-támogatási séma révén lesz lehetőség. A megcélzott szegmens a kis- és középvállalkozások szektora.
A mai naptól
A szaktárca hivatalos közleménye szerint az érdekelt/érintett vállalkozások ma reggel 10 órától kezdődően nyújthatják be elektronikus úton az üzleti tervet. Ezt követően még 10 munkanapon át jelentkezhetnek, azaz szeptember elsején 20 óráig. Amennyiben viszont a szóban forgó határidőig nem merülne ki az előirányzott költségvetési alap, akkor a jelentkezési határidőt meghosszabbítják. Apropó költségvetés: a teljes költségvetés becsült értéke 297 436 000 lej. De amint már arra utaltunk, egy többéves programról van szó, amely felöleli a 2017–2020-as periódust. A számítások szerint összesen 660 kis- és középvállalkozás részesülhet a szóban forgó Minimisz-támogatásban, ezek közül pedig körülbelül 165 ebben az esztendőben. Amúgy a 2017-es évre előirányozott pénzalap 74 359 000 lej. Nyomatékolni kell azt is, hogy ez a program arra hivatott, hogy a nemzetgazdasági szempontból prioritást jelentő szektorokban tevékenykedő kis- és közepes vállalkozásokat ösztönözze és bátorítsa, mármint a fejlesztés tekintetében. Ami a részvételi feltételeket illeti, utalhatunk arra, hogy olyan vállalkozásokról van szó, amelyeket a kereskedelmi társaságokra vonatkozó 1990/31-es törvény vagy a szövetkezetek megszervezésére és működésére vonatkozó 2005/1-es törvény, illetve mikrovállalkozások létrehozását ösztönző 2011/6-os sürgősségi kormányrendelet alapján hoztak létre. Amint már említettük, kis- és középvállalkozásokról van szó, nevezetesen azokról, amelyek eleget tesznek a vonatkozó 2004/346-os törvény 2-es és 4-es szakasza előírásainak (alkalmazottaik száma nem haladja meg a 249-et, éves nettó üzleti forgalmuk kevesebb, mint 50 millió euró vagy aktíváik összértéke nem haladja meg a 43 millió eurót). Jó tudni azt is, hogy amennyiben léteznek olyan személyek, akik több kereskedelmi társaságban is részvényesek vagy társtulajdonosok, a programba csak egyetlen céggel, azaz egyetlen cég esetében vehetnek részt. A vállalkozást illetően azt is kell tudni, hogy az üzleti terv benyújtási időpontját megelőzően legalább egyéves tevékenységgel kell rendelkezni, ugyanakkor nem jegyezhetnek adósságokat a konszolidált állami költségvetéssel, illetve a helyi költségvetésekkel szemben.
Termékértékesítés ösztönzése
Az elmúlt héten, pontosabban augusztus 16-án indult útjára egy másik Minimisz-támogatási séma. A kis- és középvállalkozások termékei és szolgáltatásai, értékesítési tevékenységeinek fejlesztését megcélzó programról van szó. Azt az üzleti környezetért, kereskedelemért és vállalkozásokért felelős miniszter 2017/894-es ama rendeletével hagyták jóvá, amely a Hivatalos Közlöny augusztus 4-i számában jelent meg. (A gyakorlatba ültetési eljárás egyébként a Hivatalos Közlöny ugyanaznap megjelent 638 Bis számában olvasható.) Ennek a programnak a keretében a cégek a beruházási terveket, valamit a többi szükséges dokumentumot augusztus 29-én 20 óráig nyújthatják be, és a vissza nem térítendő támogatásban akkor részesülhetnek, ha a kiértékelés során legalább 50 pontot érnek el. Amúgy a vissza nem térítendő támogatás legfeljebb 250 ezer lej lehet, de annak elszámolására csak utólag kerül sor, nevezetesen azt követően, miután a vállalkozó a saját erőforrásaiból fedezi a kiadásokat. Ez azt jelenti, hogy az állam nem nyújt vissza nem térítendő támogatást megelőzően. Ugyancsak egy többéves programról van szó, s annak keretében a 2017–2020-as időszakban a támogatás teljes értékét 199 796 000 lejre becsülik. Ebből az idei esztendőre 49 949 000
lejt irányoztak elő, a szaktárca szerint a haszonélvezők száma 200 körül lehet. Jó tudni azt is, hogy e program keretében a majdani haszonélvezők az elszámolható költségek teljes értékének (áfa nélkül) legfeljebb 90 százalékára kaphatnak vissza nem térítendő pénzügyi támogatást, de az összeg értéke nem haladhatja meg a 250 ezer lejt. Ezek szerint a támogatásban részesülő támogatásnak kell fedeznie a teljes beruházás értékének legalább 10 százalékát, továbbá az áfa teljes értékét (de az az áfafizető cégek esetében elszámolható). A vissza nem térítendő támogatás elnyerésére azok a kis- és középvállalkozások „próbálkozhatnak”, amelyek legalább egyéves múlttal rendelkeznek, az utóbbi 3 év során nem részesültek hasonló jellegű vissza nem térítendő támogatásban, nincsenek adósságaik az állami konszolidált és a helyi költségvetésekkel szemben, és amint már arra utaltunk, a kiértékelés során legalább 50 pontot értek el. A program keretében eszközölt beruházások keretében számítástechnikai berendezések, elektronikus pénztárgépek, különböző technológiai felszerelések, haszongépjárművek (kivételt képeznek a terepjárók) stb. vásárolhatók meg.
Hecser Zoltán