Hirdetés

Katarzis Katarban

Vasárnap elkezdődik az év legjobban várt sporteseménye, a 22. labdarúgó-világbajnokság. A vébé több szempontból is történelminek nevezhető: első alkalommal tartják az arab világban a megmérettetést, ráadásul télen. A házigazda Katar az eddigi rendező országok közül a legkisebb, ennek ellenére 220 milliárd dollárt költött a vébé infrastruktúrájának kiépítésére.

Farkas Endre
Becsült olvasási idő: 3 perc
Katarzis Katarban
A hőn áhított trófea. Harminckét ország válogatottja huszonkilenc napon át küzd Katarban a világbajnoki címért

Az utolsó olyan labdarúgó-világbajnokságra készül a futballvilág, amelyen 32 csapat vesz részt, a következő, 2026-os észak-amerikai, Mexikóban, az Egyesült Államokban és Kanadában megrendezendő vébén már 48 csapat fog felsorakozni. A vasárnap romániai idő szerint 18 órakor startoló világeseményt számos negatív mellékzönge kíséri, ugyanakkor az is biztos, hogy különleges lesz, már csak az időpontja miatt is.

Először télen

A focivébék 92 éves történetében először fordul elő, hogy nem a nyári hónapokban, hanem télen tartják az eseményt. Ennek oka, hogy Katarban a szélsőségesen meleg időjárás nyáron egyszerűen nem teszi lehetővé a nagy fizikai igénybevétellel járó sportolást, a sivatagi körülmények a távoli országokból érkező vendégek számára is nehezen elviselhetőek lennének. A téli 30 Celsius-fok körüli hőmérséklet sem nevezhető éppen futballbarátnak, ám kétségtelenül elfogadhatóbb, mint a 40 fok fölötti, nyári értékek.
A rendezés jogát 2010-ben ítélték oda Katarnak, amely Japán és Dél-Korea után a második ázsiai, ugyanakkor az első arab világbeli rendező ország. A katari nyertes pályázatot több korrupciós váddal illették, ám a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) belső vizsgálata nem talált visszaélésre utaló nyomokat. Ugyanakkor a svájci szövetségi ügyészség korrupció és pénzmosás vádjával nyomozott, míg Sepp Blatter, a FIFA korábbi elnöke szintén utalt arra, hogy a pályázatokat elbíráló bizottság csalt az elbírálásnál.

Visszásságok, milliárdok

A rendezési jogot a problémák ellenére meghagyták Katarnak, amely elképesztő mennyiségű pénzt és energiát fektetett bele, hogy teljesítse a pályázatban vállalt kötelezettségeit, többek között minden helyszínen vadonatúj stadionban játszanak a csapatok. Az építkezések kapcsán szintén támadások kereszttüzébe került a rendező ország. Az embertelen munkakörülmények, emberjogi visszaélések és a számos munkabaleset miatt több nemzetközi vizsgálat is indult, ám igencsak eltértek a különböző jelentések és a hivatalos katari beszámolók: egyes adatok szerint 17 ezer vendégmunkás vesztette életét az építkezéseken, a hivatalos adatok szerint viszont mindössze hárman haltak meg a stadionok építése során.
Katar a valaha volt legkisebb ország, amelyik labdarúgó-világbajnokságot rendezhet. Az arab állam 2,8 milliós lakosságának mintegy 12 százalékát teszik ki a katari állampolgárok, a többi lakos főleg Délkelet-Ázsiából származó vendégmunkás, akiket általában különösen nehéz körülmények között dolgoztatnak.
Katar az ásványi kincsek kitermelésének köszönhetően elképesztő bevételekre tett szert az elmúlt évtizedekben. Az arab államban, a sivatagban csúcstechnológiákra épült városokat emeltek, a főváros Doha közelében több ilyen település található. Az állam 220 milliárd dollárt költött a vébé infrastruktúrájára, utakra, hotelekre, tömegközlekedésre, sportlétesítményekre. Az esemény idején másfél millió vendégre számítanak.

A helyszínekről

Katarnak a pályázat elnyerése idején csupán egy világbajnoki mérkőzés megrendezésére alkalmas létesítménye volt, tizenkét év alatt hét csúcstechnológiás stadiont húztak föl. Érdekesség, hogy az arénák nagyobb részét a vébé után lebontják, illetve átalakítják, hiszen a kis méretű országnak nincs szüksége ennyi futballstadionra. Az arénák egyébként nagyon közel vannak egymáshoz, a fővárostól, Dohától a legtávolabbi is 35 kilométerre van.
A helyszínek közül a Loszaíli Nemzeti Stadion a legnagyobb a maga 80 ezer férőhelyével. Itt hat csoportmérkőzést, egy-egy nyolcad- és negyeddöntőt, egy elődöntőt és a döntőt fogják megrendezni. Az al-Horban található Al Bay Stadion 60 ezer embert tud befogadni, hat csoport-mérkőzés, egy-egy nyolcad-, negyed- és elődöntő helyszíne lesz. Dohában két helyszínen rendeznek meccseket. A 40 ezres 974 Stadiont különleges építészeti technológiával, 974 újrahasznosított konténer felhasználásával építették fel, a vébé után elbontják és elajándékozzák. Hat csoportmérkőzés mellett egy nyolcaddöntőt rendeznek a konténerarénában.
A szintén dohai al-Thumama Stadion 40 ezer nézője hat csoportmeccs és egy-egy nyolcad- és negyeddöntő helyszíne lesz. Al-Rajjánban három arénát húztak fel. A Halífa Nemzetközi Stadion 45 416 férőhelyes, hat csoportmeccs, egy nyolcaddöntő és a bronzmérkőzés helyszínéül szolgál majd. Az Education City Stadion több mint 45 ezer nézőt tud befogadni, és hat csoportmeccset, valamint egy-egy nyolcad- és negyeddöntőt lát vendégül. Az Ahmad bin Ali Stadion 44 740 férőhelyes, hat csoportmeccs mellett egy nyolcaddöntőt játszanak benne. Az al-Vakrában található El-Dzsanúb Stadion 40 ezer nézője hat csoportmeccset és egy nyolcaddöntőt izgulhat végig.

Magyaros motívum

Világméretű kampány keretében, dohai idő szerint kedden 20 óra 22 perckor bemutatták a 2022-es, katari rendezésű labdarúgó-világbajnokság emblémáját. A nyolcas számra emlékeztető embléma több jelképet foglal magában. A szervezők szerint olyan eseményt szimbolizál, amely úgy köti össze az egész világot, hogy közben a helyi arab kultúrára és a sportágra való utalásokat is tartalmaz. Jelzi a vb-meccseknek otthont adó nyolc stadiont, vonalvezetésében felidézi a világbajnoki trófeát is, ugyanakkor a magyar népi díszítőművészetből ismert tulipánt is felfedezhetjük a felhasznált motívumokban.

Csak a házigazda vb-újonc

A 32 részt vevő csapatból 24 ott volt a 2018-as oroszországi tornán is, és Katar az egyetlen, aki még nem szerepelt egy vb-n sem, s az első debütáló házigazda Olaszország 1934-es bemutatkozása óta. A 2022-es világbajnokság az első, amelyikre nem jutott ki a selejtezőkön keresztül egyetlen újonc se. Hollandia, Ecuador, Ghána, Kamerun és az Egyesült Államok egy torna kihagyása után tértek vissza a világbajnokságra, míg Kanada 36 év után szerepel először. Wales az európai csapatok közül rekordhosszú idő után jutott ki ismét, hiszen 1958 óta 64 évet hagytak ki.

Az esélyesek

Nehéz megjósolni a világbajnokság végső győztesét, ám néhány csapatot érdemes kiemelnünk. Brazília kereken húsz éve, 2002-ben nyert utoljára vb-t. Az ötszörös győztes aranysárga-zöldek az elmúlt időszak hagyományát folytatva gyakorlatilag csak a légiósokra alapozzák a válogatottat, csak három otthon játszó futballista kapott meghívót a keretbe. A félelmetes támadósorral harcba induló csapat messzire juthat. Hollandia tíz eddigi vb-szerepléséből ötször játszhatott éremért, és a torna esélyesei közé tartozik. Gareth Southgate angol szövetségi kapitány szerint Anglia esélyes a világbajnoki címre, és a napokban úgy nyilatkozott, hogy az elődöntős részvételnél rosszabb produkció csalódást jelentene. A katari vb lesz az argentin Lionel Messi utolsó dobása. A dél-amerikai klasszist sokan a világ valaha volt legjobb játékosának tartják, míg mások éppen amiatt nem látják annak, mivel a gyűjteményéből hiányzik a vb-trófea. A katari torna viszont így vagy úgy, de lezárja a sokszor parttalannak tűnő vitát, hiszen a 35 esztendős támadó is megerősítette: ez lesz az utolsó vb-je. A D csoportban szereplő franciák az utóbbi időben rossz formában voltak, sérülések is nehezítik a helyzetüket, de ettől még a végső siker, azaz a címvédés lebeg a szemük előtt. Németország négy évvel ezelőtt a csoportból sem jutott tovább, most minden szurkoló többre vágyik, talán nem kockáztatunk nagyot, ha kijelentjük: sikeresebb vb vár rá, mint 2018-ban. A 2010-es aranyérmes Spanyolországot sem lehet leírni, ha a végső győztesek nevét találgatjuk, ugyanakkor a belga „aranygenerációnak” ez lesz az utolsó lehetősége, hogy kiemelkedő eredményt érjen el egy nagy tornán, s akkor arról még nem is beszéltünk, hogy bizonyára a portugál válogatott sztárja, Cristiano Ronaldo is szeretné emlékezetessé tenni utolsó világbajnoki szereplését.

Székelyföldön nézhető lesz az M4

A csoportmérkőzéseket négy idősávban rendezik. A nap első mérkőzését 12, ezt követően két délutáni találkozót 15 és 18 órától, majd az esti találkozókat 21 órától rendezik. A torna minden mérkőzését közvetítő magyar közmédia a határon túli magyarlakta területeken is elérhetővé teszi adásait, a kábeles előfizetéssel rendelkező erdélyi magyar nézők így anyanyelvükön élvezhetik a közvetítéseket.
Az összecsapások mellett mindennap összefoglalókkal kezdhetik és zárhatják a napot a nézők. Az m4sport.hu és az M4 Sport applikáció az élő közvetítések mellett folyamatosan exkluzív érdekességekkel, statisztikákkal, egyedi tartalmakkal készül.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!