Kalandorok a megyében
Magyarországi fiatalok részvételével tartják immár harmadik alkalommal a Vidék-kaland programot Székelyföldön is. A héten csíki és udvarhelyi fiatal gazdák mutatják meg a városból érkezett kalandoroknak, milyen a falusi élet. A szórakozás mellé munka is jut.
[caption id="attachment_8584" align="aligncenter" width="620"] Vidék-kaland munkával. Belekóstolnak a parasztéletbe Fotó: Balázs Árpád[/caption]
[dropcap]D[/dropcap]élre szólnak a harangok, de már jól elfáradtak a kalandorok, akikkel a lázárfalvi Bálint család portáján találkoztuk. A két kalandor, Németh-Kovács Eszter és Szűcs Endre a szénát hányták fel a szénapadlásra. Eszter már tavaly is részt vett a Vidék-kaland székelyföldi kiadásán, akkor az egész hetet Bálint András lázárfalvi fiatal gazdánál töltötte, most a csíkmadarasi Gál Levente birtokán próbálhatja ki, milyen a gazdaélet. A lázárfalvi családdal Eszter azóta is tartja a kapcsolatot, ezúttal is itt találkoztunk vele.
Irodából mezőre
Eszter, aki HR-tanácsadóként dolgozik, az irodai munkához szokott, de a tavalyi tapasztalatok után szívesen tért vissza. A kalandorok héttagú csapata vasárnap érkezett, de már néhány nap alatt is kaptak feladatokat befogadó gazdáiktól. Eszter istállót takarított, ganét talicskázott, szekeret festett, de a szénakészítésből is kivette részét.
Endre szakközépiskolában tanul, a gazdaság világában érzi otthon magát, de most a mezőgazdasággal is próbálkozik. A beszélgetés alatt kiderült, hogy súlyemelő-válogatott, így a fizikai erőnléttel nincsenek gondjai a munkavégzés során, sokkal inkább a reggeltől estig tartó munka jelent kihívást számára. A Bálint családnál a program 5.30-kor indul és ez nemcsak a családtagokra vonatkozik. A hajnali ébredés is a kaland része.
Először, de nem utoljára
Eszter már saját tapasztalatából tudja, hogy aki eljön ide egyszer, az még visszatér. Endre első alkalommal jár Erdélyben. Kifejezetten örvendett annak, hogy az aratás időszakában kalandozhat a Bálint családnál, mert eddig ilyen munkában nem volt része.
A városról érkezett vendégek úgy látják, kell némi háttérszél, azaz tapasztalat, hogy valaki gazdálkodni kezdjen. Szerintük, akit megérint a mezőgazdaság, az nem tud leállni. Endre saját családi tapasztalatát meséli, ami szerint előbb a komposztot kezdték készíteni, aztán nemsokára már tyúkok is kerültek a budapesti kertváros udvarára.
A Vidék-kaland programot 2011-ben a Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége – AGRYA indította útjára, Székelyföldre a Hargita Megyei Fiatal Gazdák Egyesületén keresztül jutott a program.