Különtámogatással serkentenék a paradicsomtermelést
Évi 3 ezer eurós vissza nem térítendő „de minimis” támogatásban részesíti a mezőgazdasági tárca azokat az üvegházi és fóliasátras, legkevesebb 10 áras területen dolgozó paradicsomtermesztőket, akik zöldségeik szedését és értékesítését a primőr kerti zöldségekből hiányt jelentő téli és kora tavaszi hónapokra időzítik. A támogatási program feltételeiről tegnap Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője tájékoztatta lapunkat.
[caption id="attachment_43588" align="aligncenter" width="900"] Legkevesebb 10 ár területen kell paradicsomot termelni[/caption]
Több esztendőn keresztül, évi 3 ezer eurós „de minimis” támogatást kínál a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium azoknak a paradicsomtermesztőknek, akik a zöldséget legkevesebb 1000 négyzetméteren, védett körülmények között, azaz üvegházban vagy fóliasátorban termesztik, a paradicsomtermésüket pedig a január–májusi, illetve november–decemberi időszakban értékesítik – hívta fel a gazdák figyelmét a napokban megjelent különleges támogatási lehetőségre Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője. Elmondta, a paradicsomtermesztőknek kidolgozott, ám egyúttal az importzöldségek visszaszorítását is célzó „de minimis” támogatási programot múlt pénteki ülésén hagyta jóvá a kormány: a finanszírozáshoz szükséges 179 millió lejt pedig a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium saját költségvetéséből biztosítja. A szaktárca tervei alapján a pénzösszeg idén országos szinten több mint 13 ezer zöldségtermelő támogatására elégséges.
Lehetőség a keresztúri kertészeteknek
A szakember tegnap lapunk érdeklődésére leszögezte: habár Hargita megye nem a paradicsomtermesztéséről híres, a több éven keresztül igénybe vehető speciális „de minimis” támogatás az Udvarhelyszéken, főként Székelykeresztúr környékén tevékenykedő zöldségtermesztőknek mégis kecsegtető lehet. Különösen, hogy a térségben az üvegházas zöldségtermesztésnek nemcsak az évtizedes hagyományai, hanem Székelykeresztúron részben az üvegházi paradicsomtermelés infrastrukturális feltételei is megvannak.
– Ismerjük a megye éghajlati adottságait. Nyilvánvaló, hogy a paradicsomtermelési minimis-támogatásnak nem a Hargita megyei zöldségtermelők lesznek a fő haszonélvezői. De nem árt ha tudunk róla. Ugyanakkor az udvarhelyi gazdáknak paradicsomot termelni mára már nem lehetetlenség, sőt Székelykeresztúron a közelmúltban 10 hektáron még fűtött üvegházi, további 5-6 hektáron pedig fóliasátras zöldségtermesztés zajlott. Az ottani üvegházak nagy részét ugyan lebontották, tönkrementek, de van még olyan üvegház, amit a régiekből helyre lehetne hozni. Az évi 3 ezer eurós támogatáshoz pedig legkevesebb 10 áras, 1000 négyzetméteres termőfelület szükséges, illetve feltétel, hogy az innen származó paradicsom a kora tavaszi, illetve a téli hónapokban is eladható legyen – hangsúlyozta Török Jenő.
Négyzetméterenként 2 kiló a terméselvárás
Az elvárt paradicsomtermés mennyiségét a minisztérium négyzetméterenként legalább 2 kilogrammban állapította meg, vagyis a termelőnek az említett időszakban legkevesebb 2 ezer kilogrammot szükséges termelnie és értékesítenie.
– Az értékesítésre amúgy nincs megkötés, csak minden dokumentálva, számla kíséretében történjen: a paradicsomot a gazda akár a piacon, akár a kantinok, vagy akár közvetlenül a boltok számára is értékesítheti. Egyéni termelők esetében a mennyiséget a termelői könyvecskébe bejegyezve, más vállalkozói formák esetében a számlán kell feltüntetni. 3 ezer eurós minimis-támogatás több esztendőn keresztül is folyósítható, de más – kártérítési vagy fajállatvásárlási – minimis-támogatásokkal együtt az illető termelő esetében három esztendő alatt ez nem haladhatja meg a 15 ezer eurót – részletezte lapunknak a szakigazgató.
A zöldségtermesztési támogatásra azok az egyéni gazdálkodók jogosultak, akik termelői bizonylattal rendelkeznek, engedélyezett magánszemélyként (PFA), egyéni- vagy családi vállalkozásként (II, IF), illetve jogi személyiségként tevékenykednek. A paradicsomtermesztésnek szánt területet a helyi önkormányzat mezőgazdasági regiszterébe is be kell jegyeztetni, a gazdák „de minimis” támogatási kérelmét pedig a megyei mezőgazdasági igazgatóság fogadja. A támogatásban részesülő zöldségtermesztők ellenőrzését a későbbiekben szintén a megyei szakigazgatóság végzi: az első helyszíni terepszelére a palántálás befejezése utáni, míg a második ellenőrző látogatásra a paradicsom szedése előtti időszakban kerül sor – tudtuk meg Török Jenőtől.
A támogatás iránt érdeklődő gazdákat bővebb felvilágosítással a Mezőgazdasági Igazgatóság két munkatársa fogadja: Udvarhelyszéken Bölöni Ferenc (0740–075844), míg Csík térségében Zsigmond Sándor (0752–032616) áll a gazdák rendelkezésére.
Domján Levente