Hirdetés

Járvány idején: „Élet Farkaslakán”

HN-információ
A mostani írás mottójaként használva Jakab Csaba könyvének címét, a 2002-ben megjelent műre gondolok, azokra a tanulmányokra, rajzokra, vázlatokra, fényképekre, amelyeket az építész annak idején a szülőfalujával kapcsolatosan készített, hogy alakítani próbálja a közízlést, a falukép formálódását az új időkben. Sok tárgyi és építészeti emlék pusztult el azóta, néhány azonban megújult és itt áll majd’ kép évtized múltán az évezred zajló idejében. Élet van Farkaslakán. Most is. A község járvány idején is élni akar és felmutatja közösségi arcát ebben a vírus-viharban.

Tűzoltó szerkocsival fertőtlenítik az utcákat Farkaslakán

  A megszorító intézkedések kihirdetése óta Farkaslaka községben a Tourinfo Iroda Facebook-oldalán és a Farkaslaka.ro helyi portálon, a Hírek rovatban, illetve a helyi kábeltelevízió képújságán keresztül tájékoztatják a lakosságot minden újonnan kiadott rendeletről, a korlátozásokról és a megelőzés szabályairól. Ezeket az információkat kinyomtatják és ki is függesztik a településeken, a megszokott helyeken, hogy az internettel vagy okostelefonnal nem rendelkezők is olvashassák – közölte szerkesztőségünkkel Jakab Katalin, a Torinfo Iroda munkatársa. Még a járvány elején, március 23-án állt össze az önkéntesek csapata, ami azt jelenti, hogy településekre és utcákra lebontva szerveződtek csoportok, akik a 65 éven felülieket számba vették, és úgymond folyamatosan monitorizálják, hogy kinek mikor, mire van szüksége. A farkaslaki önkormányzat által üzemeltetett helyi Tourinfo Iroda egyúttal kommunikációs központként is működik a rendkívüli helyzetben, újabban nem az idelátogatót, hanem elsősorban a hely emberét szolgálja.

Plakátokkal is tájékoztatják a lakosságot

  Így Farkaslakán, Malomfalván, Szentlélek-Bogárfalván, Kecset-Kisfaludban, Pálfalva-Váralján összesen 12 csapat, 6 koordinátorral végzi folyamatosan ezt a munkát. Nagy szerencsének számít, hogy a községben többnyire minden idős embernek élnek helyben vagy a környéken fiatalabb hozzátartozói, akik elvégzik a bevásárlást, az élelem és a gyógyszerek beszerzését. Azokra az emberekre figyelnek jobban, akiket ezidáig is ellátott a falugondnokság, illetve a Caritas helyi kirendeltsége. Az önkéntesek csoportjai olyan személyekből verbuválódtak, akik ezelőtt is folyamatos kapcsolatban éltek a polgári lakossággal - önkormányzati alkalmazottak, önkéntes tűzoltók, asszisztensek, tanácsosok –, és mindenki olyan településrészt vállal, amely a lakóhelye közelében található. A helyi katasztrófavédelmi bizottság tagjai – a polgármesteri hivatal dolgozói, orvosok, önkéntes tűzoltók, az egyház, a vállalkozók, a rendőrség képviselői – már a szükségállapot kihirdetése előtt üléseztek és kiosztották a feladatokat. A Farkaslaki Polgármesteri Hivatalnál központi titkári szolgálat működik, így a telefonos és az online kapcsolattartás zavartalan. A földhivatali, adózási, urbanisztikai és anyakönyvi ügyintézés előzetes telefonos egyeztetést követően zajlik hétköznapokon 9 és 16 óra között. A községi családorvosokkal ugyancsak folyamatos a kapcsolat, oda is csak előzetes telefonos időpont-egyeztetést követően mehetnek el a páciensek. Az emberek ezt megértették és igazodnak a feltételekhez.

A farkaslaki községháza

  Kovács Lehel polgármestertől megtudtuk, hogy mintegy 40 fő érkezett haza korábban külföldről a község településeire, akik családtagjaikkal együtt önként vonultak el a külvilágtól két hétre, hogy megelőzzék az esetleges fertőzéseket. Összesen 14-en voltak lakóhelyi megfigyelés alatt, köztük négy kamionsofőr, akik közül két fő húsvét után ismét munkát vállal, azokba az országokba vállal fuvart, amelyek viszonylag kevésbé érintettek, vagy máris kialakították azokat a humanitárius folyosókat, amelyeken biztonsággal lehet közlekedni és szállítani. A külföldön maradt fiatalok száma 40-50 fő közötti, akik úgy látták megfelelőbbnek, hogy munkahelyük közelében maradnak. Ők külföldön egészségügyi biztosítással rendelkezvén, nincsenek olyan veszélynek kitéve, mintha most kelnének útra. Egyelőre senki nem igényelte a megyei tanács által kezdeményezett hazaszállítást a nagylaki, illetve az ártándi vagy más határátkelőktől. Súlyos szociális és közegeszségügyi problémák – a járványveszélyen túl – nem jelentkeztek. A szerdai tanácsülésen elhatározták, hogy pénz- és tartós-élelmiszer adományokat gyűjtenek; mind a tanács dolgozói, mind a helyi vállalkozók és civilek részéről máris megmutatkozott az erre való hajlandóság.

Plakátok Malomfalván Fotók: Tourinform

  Megtörtént ugyan Firtosváralján, hogy cigány családok igényelték volna az azonnali segítséget, de ez alaptalan volt. Váralján az unitárius lelkész-házaspárnak van megfelelő helyismerete és gyakorlata is a szociális munka terén. Biztos, hogy lépni fognak, mihelyt szükséges. Sokan emlékeznek még a 2005-ös árvízre, és az akkori tapasztalatok birtokában alkalmazkodnak a mostani helyzethez. Csend és nyugalom van a falvakban. Az emberek tudomásul vették a kijárásra és a közösségi életre vonatkozó korlátozásokat, magas a hely emberében az együttérzési és az együttműködési hajlandóság a továbbiakra vonatkozóan is. A községben elkezdett beruházásokon megszokott munkatempóban dolgoznak a szerződött vállalkozások. Simó Márton


Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!