Januári tejfeldolgozói adatok: 13 ezer tonna importtal kezdték az évet
1,1 százalékkal, 85,5 ezer tonnára nőtt az év első hónapjában a hazai tejüzemek által feldolgozott tej mennyisége. A külföldről rendelt nyers tej volumene viszont ugyanezen időszak alatt 11,5 százalékkal bővülve 13 ezer tonnára gyarapodott, ezzel az importtej hazai tejfeldolgozáson belüli súlya ismét 15 százalék fölé ugrott.
Elszállításra előkészített reggeli fejésű tej Szentábrahámon. Nemcsak hazai alapanyagból termelnek a feldolgozók Fotó: Domján Levente
Rendesen bevásároltak külföldi tejből az év első hónapjában a hazai tejfeldolgozók: az ország határain kívülről származó nyersanyagból januárban összesen 13.021 tonnát használtak fel a romániai tejüzemek, ami az előző havi, azaz a tavaly decemberi mennyiséghez képest 1348 tonnás, 11,5 százalékos növekedést, az egy évvel korábbi, azaz tavaly januári importtej volumenéhez képest pedig bő 2700 tonnás, 27,1 százalékos bővülést jelez – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) napokban közzétett tejipari adatsorából. A külföldi tejgazdaságokból származó nyersanyag januárban a feldolgozott tejmennyiség 15,2 százalékát biztosította. Viszonyításként decemberben 13,8 százalék, egy évvel ezelőtt pedig 11,8 százalék volt az importtej teljes hazai tejfeldolgozásban betöltött súlya. Ilyen erőteljes fajsúlynövekedés nem jó hír a hazai tejtermelőknek – olvasható ki az INS adatsoraiból. A hazai tejüzemek egyébként a tejbegyűjtő csarnokokból és közvetlenül a termelőktől az év első hónapja alatt 85.546 tonnányi tejet vettek át, ami átlagosan 3,90 százalékos zsír- és 3,31 százalékos fehérjetartalmú volt.
Januárban késztermékként 31,160 tonna palackos és dobozos fogyasztási tejként, 20.850 tonna pedig savanyított termékek formájában került a boltok polcaira: utóbbi csoportba tartozó termékek volumene az előző havi termeléshez képest több mint 25 százalékkal bővült. Ugyanakkor 2,8 százalékkal nőtt a sajttermelés is, amiből januárban 7266 tonnát, azaz decemberhez képest 201 tonnával nagyobb mennyiséget gyártottak a feldolgozók. Tejfölből 5946 tonnát (havi viszonyításban 4,7 százalékkal kevesebbet), vajból pedig 917 tonnát (16,6 százalékkal kevesebbet) állítottak elő a romániai tejipari vállalkozások.
HN-információ