Interaktív kiállítás és alkotóműhely
Interaktív képzőművészeti kiállítás tekinthető meg augusztus 19. és 27. között a csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Házában, és ugyanekkor, ugyanitt zajlik a FREE CAMP Alkotóműhely is. A kiállításon Botár László, Lehel Endre és Schwarz Volker képzőművészek nonfiguratív művei láthatók. A kiállítás interaktív jellegéről és a vizuális párbeszéd jelentéséről Botár László képzőművészt kérdezte Péter Ágnes.
Két vizuális művész párbeszédét kiterjesztették egy harmadikra ‒ mondta Botár László képzőművész. A vizuális párbeszéd lényege, hogy a nonfiguratív festmények mozgathatók, megcserélhetik a helyüket, más konfigurációt alakítva ki. Mint Bo-
tár László mondta, a kiállítást két évvel ezelőtt Dunaharasztin ő maga nyitotta meg Schwarz Volkernek és Lehel Endrének, ők viszont azt szerették volna, hogy a csíkszeredai képzőművész ne csak verbálisan csatlakozzon a kiállításhoz, hanem vizuálisan is. Már akkor közösen készítettek egy festményt, így a harmadik festő már akkor belépett ebbe a párbeszédbe. A mostani kiállításon további nyolc kis alkotással terjesztette ki Botár László a festmények vizuális párbeszédét. A három szerző munkáit három sávban helyezték el, azonban a festmények kicserélhetők egymással: a szerző saját művein belül is lehet cserélni, illetve a szerzők művei is cserélhetők egymással. Botár László hozzátette: a kiterjesztés lehetőséget nyújt arra, hogy még több képzőművész csatlakozzon a tárlathoz. Az alkotásnak négyzet alakúnak kell lennie, hogy cserélhetők legyenek a festmények, és szakmai, illetve érzelmi összhangban kell lenniük a kiállított műveknek. Mint megtudtuk, Schwarz Volker ulmi képzőművész Dunaharasztiban él. Intenzív, expresszív stílus jellemzi az alkotásait, a gesztuális elemek meghatározók művészetében. Lehel Endre visszafogott földszínekkel dolgozik, földfestékekkel: a földet kötőanyaggal összekeverve készít festéket. Botár László absztrakt, expresszionista módon az érzelmeit vetíti ki a felületre. A Kiterjesztett párbeszéd kiállító művészei régi ismerősök, és éveken keresztül alakult a párbeszéd közöttük. A három festőt művészi attitűdjük kapcsolja össze.
Augusztus 18. és 27. között a Szakszervezetek Művelődési Házában zajlik a XVII. FREE CAMP Nemzetközi Képzőművészeti Alkotóműhely is. A kiállítás és a tábor összefügg egymással, hiszen Schwarz Volker és Lehel Endre is visszatérő vendégei az alkotóműhelynek. A tábor ebben az évben is tematikailag és műfajilag teljes alkotói szabadságot biztosít a részt vevő művészeknek, ugyanakkor az érdeklődők és kíváncsiskodók számára megadja az alkotói munkába való betekintés lehetőségét. Az alkotóműhelybe négy országból érkeztek képzőművészek: Magyarországról, Ausztriából, Szlovákiából és Romániából. A Kiterjesztett párbeszéd tárlat művein kívül a kiállítás látogatói az alkotótáborban részt vevő művészek munkájába is betekintést nyerhetnek. A tárlatot Székedi Ferenc, a FREE CAMP művészeti írója nyitotta meg, átalakítva a vizuális párbeszédet verbálissá.