Interaktív előadás befejezésként
Több éve ünneplik a recsenyédi unitárius egyházközségben a házasság hetét, idén előadással is készültek az érdeklődőknek. A többnyire nyugdíjasokkal foglalkozó Dénes Kinga pszichológus kereste fel a közösséget, aki a házastársak megöregedésére, időskorú együttélési nehézségeire hívta fel a figyelmet, valamint a generációk közötti, egyre erőteljesebb szakadék és belőle fakadó problémák korrigálására ajánlott megoldásokat.
A kerek évfordulós házasságok megünneplésével zárták a házasság hetét Recsenyéden. Az unitárius egyházközség vasárnapi istentisztelete után virággal ajándékozták meg azokat a házaspárokat, akik kerek házassági évfordulójukat ünnepelték: idén hat házaspár került a figyelem középpontjába. Az utóbbi tíz napban online követhető feladatsorral készült Nagy Adél lelkésznő, de a településen kívül élő párok is részt vehettek a kihívásban.
Az idei házasság hete mottója: Maradjunk együtt! A téma apropóján a Diakónia Keresztény Alapítvány munkatársát, Dénes Kinga pszichológust hívták előadást tartani a faluba. A szombat este megszervezett eseményre házasságban élőket, özvegyeket, párokat, de párkeresőket is szívesen vártak. A háromszéki pszichológus a 2010-es évek közepétől Baróton és Sepsiszentgyörgyön a betegek és idősek számára működő csoportok és körök megszervezésével foglalkozik. Dénes Kinga bemutatkozójában rámutatott: naponta foglalkozik az idősödő, frissen nyugdíjazott generációk nehézségeivel. Véleménye szerint, megöregedni közel sem olyan egyszerű, mint amennyire fiatalként várják az emberek a rengeteg szabadidővel járó életkort. Az általa vezetett csoportok célja, hogy elkerüljék a kiégést, csökkentség a bűntudatérzetet, minél inkább empatikusan, bizalommal tudjanak viszonyulni egymáshoz és környezetükhöz. A pszichológus kiemelte: az idős házaspárok számára az együtt maradás épp olyan nagy kihívást jelent, mint a fiatal házasoknál a gyermekvállalás után kialakuló krízishelyzet. Ezért a Maradjunk együtt! mottót az előadás idejére Öregedjük meg együtt! jelmondattal cserélte le. Az interaktív előadás célja az volt, hogy minden jelenlevő a saját élethelyzetére értelmezhesse és alkalmazhassa a szakemberek és szakirodalom által megfogalmazott házassági tanácsokat. Dénes Kinga elmondta: a jelenlegi középkorúak élete merőben különbözik a szüleik és nagyszüleik életstílusától, ezért ez számtalan új helyzetet jelent a házaséletük szempontjából is, azaz teljesen új kihívásokkal kell szembesülniük a mai negyven- és ötvenéveseknek.
– A gyermekek elengedése, az üres fészek, szülői szerep redukciója sokkal erőteljesebb, mint korábban. És bármennyire is ez a helyes út – hiszen így élhetnek a gyermekek és a szülők is egészséges körülmények között –, a mai gyermek önállósodása és önállósodási igénye sokkal erőteljesebb, mint a szüleié volt – hangsúlyozta Dénes Kinga.
Az előadást követő megbeszélésen tehették fel a kérdéseiket az érdeklődők, majd a vasárnapi istentisztelettel zárult a házasság heti programsorozat.
Demeter Adél-Hajnalka