Importtal pótolják a hazait
Augusztushoz képest 10 százalékkal kisebb tejmennyiségből dolgoztak szeptemberben a romániai tejfeldolgozó üzemek, a külföldről származó nyers tejből viszont harmadával többet igényeltek – olvasható ki a szeptemberi tejfeldolgozási statisztikai adatokból.
[caption id="attachment_39404" align="aligncenter" width="981"] A romániai tejüzemek által feldolgozott tejmennyiség alakulása 2014–2016 között, havi lebontásban Forrás: INS[/caption]
Az egy hónappal korábbi mennyiséghez képest 8200 tonnával, azaz közel tíz százalékkal kevesebb tejet gyűjtöttek be és használtak fel termelésükhöz szeptemberben a hazai tejfeldolgozó üzemek – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett legfrissebb tejtermelési adataiból. A jelentés alapján a romániai tejfeldolgozók az augusztusi 83 504 tonnás mennyiséggel szemben szeptemberben összesen 75,288 tonna nyers tehéntejből termeltek, ebből 10 ezer tonnát külföldi tejtermelő gazdaságokból rendeltek. Ugyanakkor, míg a feldolgozott tej összmennyisége havi viszonyításban 9,8 százalékkal csökkent, az importtej volumene augusztusról szeptemberre 37,4 százalékkal, 2725 tonnával növekedett. A valóságban ez azt jelentette, hogy míg augusztusban a hazai tejüzemek által feldolgozott nyers tejnek a 8,7 százaléka külföldi tejtermelőktől származott, addig ez a hányad szeptemberre már 13,3 százalékra változott – olvasható ki a statisztikai hivatal adatsoraiból.
A romániai tejfeldolgozóknak amúgy a szeptemberi visszaesés ellenére összességében idén mégis több alapanyagra volt szükségük, mint tavaly. Az üzemek az idei első kilenc hónap alatt összesen 741 ezer tonna tejet vásároltak fel, ami a tavaly január–szeptember közötti időszakban feldolgozott 705 ezer tonnához képest bő 5 százalékos termelésnövekedésre utal. Igaz, a termelőktől felvásárolt tej összmennyiségén belül az országhatáron kívüli farmokról származó tej volumene is számottevően gyarapodott: a külföldről behozott tej mennyisége a 2015. első kilenc havi állapotot tükröző 64 ezer tonnához képest idén január 1. és szeptember 30. között 86 ezer tonnára, vagyis éves viszonyításban 34,3 százalékkal növekedett.
Domján Levente