Hirdetés

Veszélyben a gyergyói kulturális élet is

Elfogadhatatlannak és nehezen értelmezhetőnek találják a gyergyószéki kulturális intézményvezetők azt a sürgősségikormányrendelet-tervezetet, amely többek között a kulturális intézmények összevonását, illetve megszüntetését tervezi. A Gyergyó-térség ilyen jellegű tevékenységeket végző intézményei kis létszámmal, de hatékonyan működnek, nemzetközi kapcsolatokkal gazdagítva a kulturális életet.

Boncina-Székely Szidónia
Becsült olvasási idő: 3 perc
Veszélyben a gyergyói kulturális élet is
Fotó: Boncina-Székely Szidónia

A kormány költségcsökkentő tervei beláthatatlan következményekkel járnának a székelyföldi kulturális és sportélet tekintetében is, ugyanakkor a tervezet homályos és sok esetben értelmezhetetlen részeket is tartalmaz, ezért még nagyobb bizonytalanságot ébreszt az érintettek körében. 

– Ami a kulturális intézmények összevonását illeti, homályos és értelmezhetetlen a tervezet, hiszen nincs világosan megfogalmazva, mely intézményeket kell összevonni, mit jelent valójában a nagyon hasonló tevékenység. Nem is beszélve arról a 7,5 százalékról, amelyet a helyi költségvetésből kultúrára költhetnek az önkormányzatok: ebbe egyetlen kulturális intézmény sem férne bele – fogalmazott megkeresésünkre Albu István, a Figura Stúdió Színház igazgatója. Elmondta: minden negatív jelző illik erre a tervezetre, mégis bízik benne, hogy vannak olyan személyek a döntéshozatalban, akik fel tudják mérni a helyzetet, és nem hagyják, hogy ilyen döntések szülessenek. 

A több évtizedes múltú Figura Stúdió Színház jelenleg huszonhat alkalmazottal működik, a térségben lévő kulturális intézmények többsége pedig még ennél is kevesebb személyt foglalkoztat.

Boncina-Székely Szidónia

– Vége kellene legyen már annak a gyakorlatnak, hogy amikor baj van, onnan vesznek el, ahová a legkevesebbet adják, a kultúra és a sport területeire. Ez a tervezet nemcsak az intézményekben dolgozók létét veszélyezteti, hanem minden egyes ember lelki épségét, főként a gyermekek egészséges testi-lelki fejlődését – mondta el Albu István.

Kolcsár Béla, a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ vezetője identitásromboló következményektől tart, ha valóban megtörténik az intézmények összevonása, működésének korlátozása. 

– Becslések szerint a kulturális intézmények nyolcvan százaléka eltűnne a térségből, ami óriási csapás lenne, hiszen versenyképes, fejlődő nemzet nem létezhet kultúra nélkül, egészséges nemzet sport nélkül. Felmérések igazolják, hogy ha egy generációnak kimaradnak a kulturális hatások, élmények az életéből, az visszafordíthatatlan következményekkel jár, civilizációromboló hatású – vélekedett Kolcsár Béla hozzátéve, hogy inkább támogatni kellene a kis létszámú és hatékonyan működő intézményeket, mintsem megszüntetni azokat.

A Hargita Megye Tanácsa alárendeltségébe tartozó gyergyószárhegyi központ nyolc alkalmazottal működik: szerteágazó tevékenységével, hazai és külföldi kapcsolataival a térség egyik közösségformáló intézménye.

Mindazok, akik aláírásukkal támogatnák a tervezet életbeléptetésének megakadályozását, megtehetik ezen az oldalon.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!