Idén végre elkészülhet a nemesi udvarház
Lassan látszani kezd a fény az alagút végén a csíkszentimrei Henter-kúria felújításával kapcsolatban. Az önkormányzat kérésére idénre halasztották a munkálatok – az uniós támogatás megítélésekor feltételként szabott – befejezésének dátumát és számos tervet készítenek arra nézve, hogy milyen közösségi szerepet tölthet majd be a nemesi udvarház. A helyi önkormányzat számításait azonban keresztülhúzhatja az energiaár növekedése miatt keletkező többletköltség, amely mintegy hétszázezer lejre rúg, és amelynek a finanszírozására jelenleg nincs forrásuk.
A tér és udvarrendezés, valamint az épület belső munkálatai lesznek az idei év legfőbb prioritásai a csíkszentimrei Henter-kúriánál, amelynek tetőszerkezetét nemrég restaurálták. Habár a falak rendbetétele, az aláalapozás, szigetelés és vízelvezetés is megtörtént, mégsem felhőtlen az öröm Csíkszentimrén a felújítással kapcsolatban. A Regionális Operatív Program forrásaiból finanszírozott beruházást ugyanis a szerződés szerint 2021 végéig teljesen be kellett volna fejezni.
A különböző csúszások miatt azonban erre nem volt módjuk, így az önkormányzat a határidő meghosszabbítását kérvényezte. Minderről Fülöp Kinga alpolgármester helyszíni látogatásunk során nyilatkozott lapunknak. Kiemelte: a munkálatok befejezésének új határideje idén december lett, a projekt utáni időszak pedig 2023 júniusával zárul.
Pénzügyi gondok az utolsó száz méteren
Lapunk kérdésére rámutatott: jelenleg a 2,5 millió lejes önrész előteremtése okozza a legnagyobb kihívást az önkormányzatnak, ez annyira fontos a helyi önkormányzat számára, hogy még hitelt is hajlandók felvenni.
– Bízunk abban, hogy nem kell kölcsönhöz folyamodnunk, ez a végső forgatókönyv. De az az igazság, hogy nincsenek forrásaink ekkora összeg előteremtésére, úgyhogy reméljük, számíthatunk térségi összefogásra, támogatóink segítségére – ecsetelte az alpolgármester. Hangsúlyozta: a csíkszentimrei Henter-kúria egész Székelyföld jellegzetes műemléke, amelynek nem ára, hanem értéke van.
Ráadásul a felújítás utolsó száz méterén újabb nem várt kiadásokkal nézett szembe a helyi önkormányzat, ugyanis az országos szintű energiaár-növekedés miatt 25 százalékos árrés keletkezett az építőiparban. Emiatt további 700 ezer lejt kell előteremtsenek ahhoz, hogy zavartalanul tudják folytatni a munkát. Fülöp Kinga rámutatott: kormányzati szervekhez fordulnak a kialakult helyzet miatt.
– Tudjuk azt, hogy országos szintű problémáról van szó, hiszen a tavaly októberben elfogadott árkompenzációs törvényt sehol nem alkalmazzák uniós projektekre. Erre szeretnénk felhívni a minisztérium figyelmét. Természetesen az építőnek sem az a célja, hogy beszüntesse a munkát, hiszen már most készülnek és jelenleg is zajlik az anyagbeszerzés, de a pénzügyi gondok megnehezítik mindezt – ecsetelte az elöljáró.
Szeptemberre elkészülhet?
Ha az önkormányzatnak sikerül megoldania a felmerült problémákat, már szeptember végére teljesen elkészülhetnek a Henter-kúria belső terei. Ezután pedig a különböző bútorok, berendezések beszerzése következik, végül pedig a műemlék udvarát fogják átalakítani.
Fülöp Kinga szerint ez az optimista forgatókönyv, de ha a szükséges pénzösszeget nem tudják előteremteni, munkabeszüntetés következhet mindaddig, amíg megoldódnak az anyagi gondok.
– Sajnos ezek nem túl biztató előrejelzések, de mindenre fel kell készülnünk. Az azonban jó hír, hogy júniusig biztos nem lesz elakadás a munkában, hiszen addig még vannak biztos forrásaink – fejtette ki az alpolgármester.
Tágas teret alakítanak ki
A Henter-kúriánál egyébként jelenleg úgynevezett téli szünet van, a falak kiszárítása jelenti a legfőbb prioritást. Ennek érdekében több melegítőgépet is beüzemeltek az udvarházban, amelyek működését folyamatosan felügyelni kell. Amint az időjárási körülmények is megengedik, elkezdődhet a fűtésrendszer kiépítése és az áram bevezetése. Egyébként a nemesi udvarház fűtésrendszerét várhatóan a közeli iskolában működő kazánházhoz csatlakoztatják.
A restaurátori munka azonban – amely a kúria legértékesebb részénél, a tornácnál folytatódik – befolyásolhatja a felújítás ütemét. Az alpolgármester szerint ugyanis ezek precíz munkák, időigényesek, ráadásul az időjárás is bármikor közbeszólhat.
Az épület belső felosztásával kapcsolatban megtudtuk, a felújított nemesi udvarházban összesen öt látogatható terem lesz, ebből négy a földszinten és egy az emeleti részen található.
– Az emeleti részen múzeumpedagógiai foglalkozásokra kialakított terek lesznek, itt főként gyakorlati foglalkozások szervezését tervezzük, helyi mesterségek bemutatójával. Az alsó termek kiállítótermek lesznek, amelyek megfelelnek a mai kor kihívásainak – foglalta össze Fülöp Kinga. Hozzáfűzte: mindezek mellett raktár- és mellékhelyiségeket is kialakítanak az épületben.
Nem porosodó múzeum lesz
A felújított Henter-kúria szerepe összetett lesz, hiszen nemcsak a történelem egy szeletét őrzi, hanem a jövőbe is tekint. Legalábbis az alpolgármester szerint ez az elképzelésük, hiszen mind az udvart, mind az épületet meg akarják tölteni élettel. Sétányokat, kutakat, pihenőpadokat helyeznek el a műemlék előtti zöldövezetben, sőt digitalizálják az épületet.
– A projekt előírja az udvarház digitalizációját is, vagyis olyan telefonos applikáció is elérhető lesz, amelynek segítségével virtuálisan is be lehet járni a Henter-kúriát. Erre is készülünk, tényleg azt szeretnénk, ha interaktív, élménygazdag lenne a végeredmény – összegzett az alpolgármester.
A csíkszentimrei Henter-kúria felújítási munkálatai március 15-től folytatódnak.
Fazakas Bea