Húsvéti ajándék a Karmazsin Népi Együttestől: Csapatmunka a virtuális térben
Az Aranymiatyánk című csángó népdalt dolgozta fel a nagyhét időszakának méltó megélésére, mintegy ajándékként, megtartó erőként a nehéz időszakban a gyergyói-medencei zenészekből és énekesekből álló Karmazsin Népi Együttes. A szárhegyi, újfalvi és csomafalvi tagok a virtuális térben „találkozva” alkották meg, többnapos munkával Jézus szenvedéstörténetének, a nagyhét eseményeinek sajátos változatát.
Az indíttatás Navratil Andrea népdalénekes Karantének – Rendhagyó Dúdoló elnevezésű internetes sorozatához kapcsolódik. A népdalénekes a László Józsefné Kis Erzsébet pusztinai adatközlőtől származó Aranymiatyánk című narratív népdalt adta elő és buzdított arra, hogy mi is próbáljuk továbbadni. Éltünk a lehetőséggel, hiszen van egy gyergyói-medencei népi zenekarunk: néhány taggal közösen úgy döntöttünk, a távolság ellenére megpróbálunk összehozni egy közös produkciót – fejtette ki az ötlet kivitelezésének kezdeteit Danguly Ervin, a Karmazsin együttes tagja.
A moldvai csángó archaikus népdalban Jézus és Mária párbeszédében a nagyhét szenvedéseit követhetjük nyomon, a végén ígérettel: a húsvéti feltámadással, a szentlélek elküldésével pünkösdkor és Mária mennybemenetelével Nagyboldogasszony ünnepén.
A gyergyói feldolgozás Navratil Andrea oktatóvideóját kölcsönözve először egy telefonnal felvett közös karantén-éneknek indult, de végül több hangszerrel játszott, a Gyergyói-medence szakrális helyeit megmutató videóanyaggá alakult a tagok összehangolt, lelkes munkájának eredményeként.
– Az oktatóvideóra otthon mindenki rájátszotta saját hangszerével a dallamokat, a hangokat, majd összeállítottam, keverve a hangzásokat, az arányokat. Az eredeti dallamvilágból kiindulva formáltuk saját hangzásvilágunkra a népdalt, megőrizve az eredeti szöveget. Óriási kihívás volt fokozatosan egymásra építeni a hangsávokat és énekeket a közös stúdiómunka helyett, de nagyon élveztem és úgy éreztem, mindenki lelkesen hozzátette a saját részét a videó elkészüléséhez – osztotta meg a készítés kulisszatitkait Korpos Szabolcs zenész, a Salamon Ernő Gimnázium zenetanára.
A feldolgozást virágvasárnap tették nyilvánossá, azóta több mint háromezren nézték meg Koós Róbert YouTube-csatornáján, ahol gyergyói népdalokat, értékes régi felvételeket is meg lehet tekinteni.
– A népdalfeldolgozással szeretnénk valami pozitívat sugározni, mert erre igencsak szükség van ebben az időszakban, amikor a húsvéti ünnepeket otthonainkba zárva kell eltöltenünk. Hogyha tetszik az embereknek, tudunk ezzel emelni a lélekjelenlétükön ezekben a nehéz hetekben, folytatni fogjuk valamilyen formában – tette hozzá Danguly Ervin ötletgazda.
Boncina-Székely Szidónia