Hol van Kallós Zoltán neve?
Talán nem véletlen, hogy valahogy elfelejtődött az egyik legtöbbet üldözött székely író és történelemtudós, Bözödi György (1913–1989) sorsa és életműve, akárcsak a legjelesebb erdélyi zenefolklór-tudósunké, Jagamas Jánosé (1913–1997). Talán az sem véletlen, hogy a XX. században a leggazdagabb termést begyűjtő erdélyi folklorista barátunk, Kallós Zoltán neve a 70. és a 90. születésnapja közötti évtizedekben többször elhangzott az anyaországunkban, mint minálunk, gyűjtőmunkásságának terepén, Erdélyben, Moldvában.
Bizonyosan az sem véletlen, hogy Bözödi György meg Kallós Zoltán csuklóján nemegyszer csattant a kommunista román „igazságszolgáltatás” bilincse, és sajátságos módon ugyanakkor „eltűnt valahol valahová” az 1848–49-es szabadságharcunk múzeumi anyaga, amely Bözödi gondjára volt bízva, ugyanígy „nyoma veszett” annak a mérhetetlenül sok erdélyi meg moldvai magyar néprajzi kincsnek is, amelyet Kallós oly nagy szorgalommal gyűjtögetett össze.
Eszembe ötlött mostanában, amikor Tőkés László püspök úrtól a bukaresti hatalom „visszakérte” a temesvári vitézségéért adományozott román medáliát, hogy „szerencsésebb” a közelmúltban 90. életévét megért barátunk, Kallós Zoltán, hiszen a kiérdemelt magas államkitüntetéseket anyaországunkban, és nem szülőföldjén tűzték a mellére. Engedje meg a Jóisten, hogy dicsőségben, egészségben viselhesse valamennyit, még sokáig! De két jókora gombóc azért még megakadt a torkomon Kallós Zoltán 90. születésnapi ünneplésének napjaiban. Az egyik: a közoktatásunk elképesztő gyarlósága. Sajnálatos, hogy az általános iskolák végzettjei, valamint az érettségizett ifjak zenei analfabétaként fejezik be tanulmányaikat, a tanítóik, tanáraik is jó esetben „hallottak valamit” a zenei írás-olvasás módszertanára vonatkozó ún. Kodály-módszerről, amelynek nemzetközi megbecsülése töretlen, de nálunk máig anatéma alatt van. Még az itt-ott működő táncházakban sem használják, és zeneiskoláinkban is csupán hellyel-közzel emlegetik, a kórusaink még kevésbé. Jagamas és Kallós több tízezer olyan népdalt gyűjtött, amely az egyetemes magyar nemzeti kultúránk igazgyöngyszemei, és amelyek mind hiányoznak közoktatásunk tanterveiből, tankönyveiből. Vajon a tudatlanság, tájékozatlanság vagy pedig az „átkosból” örökölt tudatos rosszindulat miatt ilyen elkeserítő közoktatásunk állapota?
Második gombóc, mely fojtogat: előttem van az erdélyi magyar zenei folklór kutatásával foglalkozó két „exkluzív” rendezvény programja, sőt előadási anyaga is. Az egyik a VIII. Hungarológiai Kongresszus Zenetudományi Szekciójának Budapesten megtartott 2013. évi rendezvénye. A másik az V. Énlaka-konferencia 2015 őszi ülésszakának programfüzete. Egyik kiadványban sem láttam Kallós Zoltán nevét a meghívottak között.
Nem felejtettem el, hogy mennyi akadályt kellett leküzdenünk az egy emberöltővel ezelőtt évenként Székelyudvarhelyen szervezett táncháztalálkozóink mellett megtartott tudományos konferenciák résztvevői között éppen Jagamas János meg Kallós Zoltán szereplését szerették volna megakadályozni az „illetékes szervek”, tehát a legnagyobb zenefolklór-tudósunkét és a legeredményesebb folklórgyűjtőnkét. Vajon Jagamas János a 2013-as, 2015-ös rangos rendezvényekre kapott volna meghívót? Sajnos nincs digitális kapcsolatunk a túlvilággal…
De Kallós Zoltán meghívójával mi történt? Bizonyosan a válaszúti postaszolgáltatás hibájából „nem jutott el” a címzetthez. Sem Budapestre, sem Énlakára nem kapott meghívót. Cui prodest?
Katona Ádám