Hivatás és büszkeség

HN-információ

 

 

A zetelaki önkormányzat testülete az Ivóba kihelyezett rendes havi tanácsülésének végén köszönőlevéllel ismerte el az öt éve alakult és azóta példásan működő önkéntes polgárőrség munkáját. Tizennégy polgárőrvezető volt jelen az ünnepségen, akik kétszázhatvan kollégájukat képviselték.

A zetelaki önkormányzat ha­vi tanácsülését az tette rendkívülivé, hogy a testület és a polgármester a közösség nevében köszönőlevéllel ismerte el a helyi önkéntes polgárőrség munkáját. Tizennégy csoportvezető kapott köszönőlevelet.
Sándor Barna megyei tanácsos, önkéntes polgárőrvezető arról beszélt, hogyan éli meg a polgárőr-mozgalmat.
– A polgárőrség, illetve a csoportvezetők munkája olyan, mint a háziasszony munkája: ha el van végezve rendesen, senki nem veszi észre. Évek óta gördülékenyen működik a polgárőrség, és csak akkor venné észre a lakosság, hogy valami nincs rendben, ha egyik napról a másikra ez a tevékenység megszűnne. Az egész község kiemelt figyelemmel és hálával tartozik a polgárőröknek, és nem győzzük hangoztatni, hogy milyen fontos ez a munka, amit napról napra, hétről hétre, évről évre megszakítás nélkül önkéntesek végeznek. Az ember alapvető szükséglete a biztonság utáni vágy. Fontos, hogy mind önmagát, mind családját, barátait, települését biztonságban tudja. Ezért pedig tenni kell. Ez a nehéz időszak bebizonyította, hogy mennyire szükségünk van az összetartásra. Zetelaka bebizonyította, hogy különb más településeknél, hisz össze tudtak fogni és kemény munkával olyan biztonságot, légkört, miliőt teremtenek a lakóknak, ahol komfortosan, biztonságosan, jól érezhetik magukat. Ezek az emberek a köz érdekében ingyen és bérmentve faladatot vállalnak. Ezt a munkát támogatni kell minden eszközzel, hogy a lelkesedést, kitartást továbbra is fenn tudjuk tartani, és hozzájáruljunk a település biztonságához – mondta Sándor Barna.

Udvarhelyszéken Homoródalmás mellett csak Zetelakán működik polgárőrség

Biztos pont a település életében
Nagy Attila polgármester az elmúlt időszakra reflektálva elmondta: a rendkívüli, bizonytalan helyzetben a polgárőrök példásan helytálltak, ők voltak az a biztos pont a község életében, akikre számítani lehetett, és ez hatalmas segítséget jelentett az önkormányzatnak is.
– A polgárőrök nem zárkóztak el semmiféle pluszfeladattól, nem kérdőjelezték meg a vírus létezését sem, amikor kértük, jöttek és segítettek. Az önkormányzat nevében szeretném megköszönni és hálával megemlékezni helytállásukról, elismerésünket fejezzük ki nemcsak szóval, hanem köszönő oklevéllel. Továbbra is számítunk rájuk – köszönte meg a polgárőrök munkáját a polgármester.
Gergely István polgárőrvezető rámutatott: ezek azok az emberek, akik a polgárőrség tevékenységét a legkomolyabban vették, feláldozva szabadidejüket.
– Gyakran gyűlésezünk, tervezünk, mindig megpróbálva javítani a tevékenységen, külföldi, magyarországi tapasztalatokat alkalmazni a zetelaki polgárőrség életében. Remélhetőleg most zárjuk a vészhelyzet-korszakot, de valószínűleg nem dőlhetünk hátra, továbbra is fokozott figyelemmel kell lennünk. Polgárőr vezetőink egy-egy csoportot képviselnek, akiknek 15-20 emberük van, ők azok, akik teljes mértékben megszervezik a szolgálatot, hogy minden éjszaka, mindennap járőrszolgálat legyen Zetelakán – fogalmazott Gergely István.

Gergely Attila és Lukács Zsolt lóháton teljesít szolgálatot

Nők is vállalnak szolgálatot
A 2015 októberében alakult polgárőrség 120 fővel indult, és azóta 260 főre gyarapodott a számuk. Érdekessége, hogy 15 hölgy polgárőr is van a csapatban, akik többnyire a polgárőrök feleségei vagy lányai. Sánduly Enikő férjével együtt vállalta ezt a felelősséget.
– A férjem a kezdetektől részt vesz a polgárőrség munkájában és nekem is megtetszett, aztán nagyjából egy éve már ketten együtt teljesítünk szolgálatot. Fokozott figyelmet igénylő munka, vannak olyan dolgok, amiket észre kell venni – mondja Enikő.
A polgárőr legfőbb feladata járőrszolgálatot végezni, de nem csak. A nap valamelyik szakában két személy járőrautóba ül és végigjárja a falut, minden kis utcában megfordulnak, főleg azokon a helyeken figyelnek fokozottabban, ahol olyan közösség él, akikre jobban kell figyelni. Az éjszakai járőrözéskor az éjszaka garázdálkodó személyek visszaszorítása a cél. Nappali járőrözéskor szóba állnak a lakossággal, figyelmeztetik őket, hogy ne hagyják nyitva a kapukat, az idősebbekre pedig különösebb figyelmet szenteltek a karantén alatt.
– Az önkormányzat által biztosított maszkokat kivittük, ugyan­akkor a Caritasnak is besegítettünk az élelmiszercsomagok kihordásában. A településen a tíz kamera közül kettő rendszámot is olvas, ez nagy segítségére van a rendőrségnek, akikkel együttműködünk. Családi perpatvarhoz is kihívnak, örülünk annak, hogy bízik bennünk a lakosság, hiszen mi is a közösségből valók vagyunk. Legtöbb esetben nem a rendőrséget, hanem minket hívnak. Nagy feladatnak tekintjük, hogy megőrizzük ezt a bizalmat, ezért kivizsgálunk minden ügyet és ha minket meghalad, csak akkor továbbítjuk a rendőrségnek – mondja a polgárőrök vezetője.
Az elmúlt években volt néhány kirívó eset, a lopásos betöréstől kezdve a súlyos testi sértésig, üzleti betörésig, de majdnem minden esetben kész tényeket tett a rendőrség asztalára a polgárőrség, tehát már nem kellett nyomozniuk ezekben az ügyekben.
– Olyan esetünk is volt, hogy a betörőt az üzletben kaptuk el, a rendőrség a tett helyszínén már azonosíthatta az elkövetőt. Ez a közösség többször bebizonyította, hogy ha baj van, össze tud fogni – fogalmazott Gergely István.

Utánpótlás-nevelés példamutatással
A település sokszínűségére utal, hogy az autós járőrök mellett lovasok is teljesítenek szolgálatot, akik a helyi huszárcsapat tagjai közül kerültek ki.
– Amikor csoportokra osztották az önkénteseket, összeszedtem a barátaimat, és mára huszonnégyen vagyunk a csoportban. Nemrég csatlakozott hozzánk a tizenöt éves fiam és a huszárkapitányunk fia, bár ők még kiskorúak, szülői felügyelettel mehetnek ki az utcára járőrözni. Szerencsére annyira népszerű ez a hivatás, hogy sok fiatal szeretne csatlakozni – mondja Lukács Zsolt.
Amikor az idő megengedi, lóháton mennek szolgálatba, ami régi emlékeket idéz a településen lakókban.
 





Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!