Hitben és nemzettudatban megerősödve ünnepelték az összetartozást
A nemzeti összetartozás napja alkalmából megemlékezést tartottak vasárnap Farkaslakán, a Trianon-emlékműnél. Több százan gyűltek össze határokon innen és túlról, hogy együtt emlékezzenek a békediktátum aláírásának 102. évfordulójára. Az idei csíksomlyói búcsú jelmondatát és Tamási Áron örök érvényű gondolatait is többször idézték a felszólalók.
Emlékezni gyűltek össze határokon innen és túlról Farkaslaka központjában vasárnap, a Tamási-sírkert mellett álló Trianon-emlékműnél. Az egybegyűlteket házigazdaként Kovács Lehel, Farkaslaka község polgármestere köszöntötte. Kiemelte, nem kell szomorkodni az évfordulón, hiszen hitében, nemzettudatában megerősödött a magyarság, és így ünnepli az összetartozást az egész Kárpát-medencében. Beszédében hangsúlyozta az idei évforduló különlegességét, amely egybeesett a pünkösdi búcsúval, illetve a Tamási Áron-emlékévvel is összekapcsolódott.
– Nincs módunkban kitérni a hűség elől – ez az idei Tamási Áron-emlékév jelmondata, és a Pax et Bonum, azaz Béke és jóság a pünkösdi búcsúé. Mi mást is kívánhatnánk ezeken kívül? Mindannyian békére vágyunk, amikor ennyi békétlenség zajlik a közvetlen környezetünkben, arra, hogy barátokat és ne ellenfeleket gyűjtsünk, akikkel jó szomszédi kapcsolatot építhetünk, mindannyiunk érdekében, példát mutatva gyermekeinknek és a jövő nemzedékének – fogalmazott a polgármester.
Hadnagy Jolán, a farkaslaki Tamási Áron Művelődési Egyesület elnöke az író pünkösdi gondolataival köszöntötte a jelenlévőket. Mint mondta, méltón van egymás mellett a falu központjában Tamási Áron sírja, a Szerátiusok alkotása és a Trianon-emlékmű, amelyet 12 évvel ezelőtt avattak fel, Erdély első köztéri Trianon-emlékműveként. Beszédében kiemelte, két évvel ezelőtt nagyszabású emlékezést terveztek, de az égiek közbeszóltak, és csak a lélek összekapcsolódását tapasztalhatták meg, miközben érezték a határok súlyát, most azonban kegyelem és áldás, hogy újra együtt lehetnek.
– A történelem tele van csatákkal, amelyek között vannak győzedelemmel végződők, de vesztes csaták is. Trianon is közéjük tartozik. Tudnunk kell róla, emlékeznünk rá, sírjára koszorút helyezni, de élő virágból. Ezek az élő virágok pedig mi magunk vagyunk. A jövőnk úgy biztosított, ha hitben erősödünk, megéljük kultúránkat és bízunk a megmaradásunkban. Ez a mi lehetőségünk és nagy felelősségünk – fogalmazott, majd Tamási Áron szavait idézte, mely szerint: „Nekünk nem sírni kell, hanem megküzdeni a világgal!”
Csibi Krisztina, a Magyarság Háznak ügyvezető igazgatója is jelen volt a megemlékezésen. Köszöntőjében elmondta, idén a Magyarság Háza több mint húsz programot szervezett és támogatott a nemzeti összetartozás napja alkalmából.
– Azon dolgozunk, hogy ne váljon valósággá a magyarság eltűnésének vizionálása. A magyarság megmaradásának fundamentumát a kultúra éltető ereje jelenti, ennek az alapnak pedig egyik erős kötőanyaga Farkaslaka, Tamási Áron szülőfaluja, hamvainak nyughelye – fogalmazott.
A beszédeket követően az emlékezés koszorúit helyezték el a Trianon-emlékműnél, majd papi áldással és a himnuszok eléneklésével zárult az ünnepség. A résztvevők közt jelen volt Móring József Attila országgyűlési képviselő, miniszteri biztos, Zsombók Lajos, Lengyeltóti polgármestere, Kerekes Miklós, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Közgyűlés alelnöke, Farkaslaka több testvértelepülésének elöljárói, valamint kárpátaljai települések képviselői. A megemlékezésen részt vettek az udvarhelyszéki Történelmi Vitézi Rend tagjai, közreműködött a székelyudvarhelyi Napkorona Népdalkör, a helyi Zeng a magasság egyházi kórus, illetve az ifjúsági fúvószenekar.
Kerítéskiállításon Tamási élete
Az ünnepség részeként Tamási Áron életét bemutató kiállítás is nyílt, amely az emlékművet és az író sírját szegélyező kerítésen kapott helyet. Murányi Anna Mária, a Tamási Áron 125 Emlékév munkatársa nyitotta meg és mutatta be a 17 táblás szabadtéri tárlatot, valamint tolmácsolta A. Szabó Magda, a budapesti Tamási Áron Közalapítvány elnökének gondolatait.
– Tamási életét a bölcsőtől a koporsóig összefogó dokumentumkiállítás abban a gondolatban született, hogy hirdesse magmaradásunk erkölcsi parancsát, a hűséget – ismertette.
A tárlat a Magyarság Háza és a Magyar Művészeti Akadémia együttműködésével valósult meg. Mindezek mellett Jakab Emil farkaslaki fotós Trianon-emlékműről készült alkotásait is megtekinthették az érdeklődők.
Hadnagy Éva