Hirdetés

Kommentszekció

Adorján Zsófia
Becsült olvasási idő: 2 perc

Semmi sem dühítőbb, mint egy olyan kommentet látni a Facebookon, amely nyilvánvalóan helytelen. Az emberek ebben a virtuális csevegőszobában árulják el magukról a legtöbbet, ahol a valós világban való konfrontáció tulajdonképpen nem létezik. Az érzelmek, a vélemények és a politikai álláspontok mind olyan emberektől származnak, akikkel általában nem beszélgetnénk ilyesmiről.
Sok mindent megtudhatsz azokról, akiket alig ismersz, amikor megfigyeled a Facebook-tevékenységüket. Jó példa lehet a szomszédasszony, akinek tavaly fogadtad el barátkérőjét. Szkeptikus megjegyzést írt egy megosztott linkhez, amelyben az éghajlatváltozást taglalták. Ez egy olyan platform, ahol az emberek nem kényszerülnek arra, hogy alátámasszák érveiket, és nincs nyomás a válaszadásra, mert ez nem személyes beszélgetés. Ha valaki akarja, minden poszthoz vitatott megjegyzést írhat, és nézheti, ahogy az őrület nő, ahogy az emberek vitázni kezdenek.
Bár a Facebook-profilok gyakran nyilvánvalóan valós személyekhez kapcsolódnak, a két felhasználó közötti képernyő az anonimitás fátylát biztosítja, ami a visszaélésszerű viselkedéshez kapcsolódik. Szoros és közvetlen összefüggés vehető észre az üzenetek erőteljes jelzős szerkezetei és azok névtelensége között, így hajlamos vagyok azt hinni, hogy az emberek névtelenül mintha sokkal merészebbek lennének. Főleg az online trollok, azaz olyan személyek, akiknek egyetlen céljuk, hogy olyan embereket keressenek, akikkel az interneten vitatkozhatnak triviális kérdésekről. Úgy tűnik, örömüket lelik abban, hogy másokat sanyargatnak, és számos Facebook-kommentcsata élén találhatók, gyakran katalizátorként működve.
Mindenkinek ajánlott az óvatosság a megjegyzések görgetése során, különösen az ellentmondásos anyagokat tartalmazó bejegyzéseknél. A közösségi oldalak lehetővé tették az emberek számára, hogy véleményüket és meggyőződéseiket szélesebb körben kinyilváníthassák, ez azonban több esélyt teremt az emberek közötti konfliktusra is. Senki nem fog vitatkozni politikai nézeteiről személyesen, munkába menet. A közösségi médiában azonban erre bármikor zöld utat kap.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!