Hirdetés

A diverz közönség létjogosultsága

Pál Emil

Amolyan nyílt titokként van számontartva, hogy az utóbbi időben a magyar filmintézet által támogatott filmek többsége nem jut el az első nemzetközi fesztivál második rostájáig, holott ugyancsak nyílt titok, hogy egy „nemzet pénzelte” az ominózus alkotásokat, a halandó ember számára megfoghatatlan mennyiségű adóból.
Ha félretesszük az anyagi részét – hiszen főként emiatt szokták szétcincálni az ellenzéki sajtósok a „NER-filmeket” –, gyorsan szembetűnik az, ami szakmai szemmel nézve még inkább botránykeltő és már független filmek esetében is előtűnik: a néző átverése. Itt fontos megjegyezni, hogy nem a történelmi hitelességre vagy egy-egy motívum, esetleg egy cselekményszál felnagyítására gondolok, hiszen a jó ízlés keretein belül, a megfelelő szakemberek bevonásával az ezek okán felmerülő „allűrök” elkerülhetők. Inkább a populizmusra való törekvésre, a filmbranding nyomulására és a kiszámítható dramaturgiá­ra, ami sokszor nélkülözi a szakmai berkekben oly nagyra tartott matematikát, melynek helyét gyakran átveszi egyfajta mesterkélt és hatásvadász megoldás.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés


Érdemes megfigyelni, hogy a Jancsó-, Makk-, Fábry- vagy nemzetközi szinten a Bergman-, Antonioni-, Buñuel-filmek milyen játékossággal és meglepő dramaturgiával dolgoznak fel emberi történeteket, és tudják ma is csodálatba ejteni azokkal a nézőt. Persze, mondhatná a kedves olvasó, hogy ezek a rendezők más alkotói céh gondolatiságát képviselik, és igaza is van, csakhogy érdemes mérlegre tenni napjaink független filmes alkotóit és párhuzamba állítani azzal, amit kvázi „Hollywood-koppintással” próbál produkálni a nemzeti filmalap.
Talmi lenne azt állítani, hogy a kultúráért folytatott harc nem hasonlít a gazdaságpolitikai törekvések és elnyomások – a kisemberek szemében olykor jogosan becstelennek tartott – tárházához, vagy ami még rosszabb, hogy épp ezeknek a része. Míg zajlik az örökös keresztes háború azért, hogy ki fogja a kultúrát a zászlórúdjára tűzni, sokkal fontosabb lenne feltenni a kérdést: mitől botlott meg ennyire a minőségi filmgyártás és milyen köveket kell megmozgatni ahhoz, hogy ne a populizmust erősítsék, hanem fenntartsák a diverz közönséget. Mert bármennyire nem úgy tűnik, kerülnek nézők, akiket egy versmondásból elégtelen Petőfi, egy több szerelmi szálon való maratoni futás vagy egy izmosra gyúrt székely ülep nem csigáz fel.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!