Sebezhető demokrácia
Ilyen igazán nem gyakran fordult elő. A demokratikus berendezkedésű országok történetében fehér hollónak számít, hogy az alkotmánybíróság érvénytelennek nyilvánítson egy szavazást.
Miközben arra készültünk, hogy lapunk online kiadása percről percre közvetíti majd az államfőválasztás második fordulóját is, pénteken az alkotmánybíróság közölte, hogy nem lesz második forduló, mert már az első is érvénytelen. Minden kezdődhet elölről. Legalábbis ami az államfőválasztást illeti. Az államfőjelölteknek újra hivatalosan jelentkezniük kell a tisztségre, lesz új választási kampány, új első és új második forduló. Mondjuk a második forduló nem lesz új, mert ugye épp most maradt el. Egyelőre nem tudni, mikorra fogják kiírni az államfőválasztás napját: februári és márciusi időpontot is rebesgettek, de korai még spekulálni. A választás időpontját ugyanis az új kormány fogja kitűzni, az pedig meg sem alakult még. Aki azt hitte, hogy december nyolcadikán végre véget ér a választási időszak, és ő visszatérhet a megszokott kampánymentes hétköznapi életéhez, most nyilván csalódott. De nem csak ő. Csalódott a két államfőjelölt és híveik, mert már azt hitték, egy lépésre vannak a céljuktól. Csalódottak azok is, akik azt hitték, Románia képes botránymentesen lebonyolítani egy államfőválasztást, akik hittek abban, hogy az állam megfelelő intézményei elég kompetensek hozzá. Ehhez képest mit kaptunk? Káoszt és fejetlenséget, a választások megszervezésére fordított pénzt meg egyszerűen kidobtuk az ablakon. Románia bizonyára gazdag ország, hogy ilyesmit megengedhet magának.
Ahogy ilyenkor lenni szokott, a döntés a legkülönfélébb reakciókat váltotta ki a politikusok és a választópolgárok részéről. Călin Georgescu és Elena Lasconi, a lefújt második fordulóban érintett két jelölt a demokrácia lábbal tiprásáról beszélt. Marcel Ciolacu szerint, aki a kormánypárt, a PSD jelöltje volt és harmadik lett az első fordulóban, igazságos volt a döntés. Van, aki szerint rendben van az alkotmánybíróság döntése, amely így időt ad a hatóságoknak, hogy feltárják, milyen szabálysértések történtek az államfőválasztás első fordulójában, illetve az azt megelőző kampányidőszakban. Az alkotmánybíróság ugyanis azt követően döntött az első forduló eredményének érvénytelenítése mellett, hogy Klaus Iohannis államfő feloldotta a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) által bemutatott dokumentumok titkosítását, amely szerint a szélsőjobboldali nézeteket valló Călin Georgescu kampánya mögött Oroszország áll. Ha nem minősül királyi többes használatának, úgy fogalmazok: kíváncsian várjuk a történtek részletes és alapos magyarázatát a hatóságok részéről. Ilyen kaliberű döntés esetében fontos, hogy az teljesen átlátható legyen. Számtalan kérdésre kell választ kapnunk. Például: ha igaz, hogy Călin Georgescu indulása alkotmányellenes volt, ez miért nem derült ki már az elején? Személyes vagy intézményes mulasztás történt? Azért lenne fontos, hogy mindenki számára világos, egyértelmű magyarázattal szolgáljanak a hatóságok, mert az ország intézményeibe vetett bizalom múlhat rajtuk.
Bebizonyosodott, hogy a képviseleti demokráciánk rendkívül sebezhető. Arról kéne meggyőzni bennünket, hogy továbbra is működőképes. Már csak azért is, mert minden más társadalmi berendezkedés csak ennél rosszabb lehet. Semmi esetre se szeretnék diktatúrában élni.