HétVégek

Pál Emil
Becsült olvasási idő: 3 perc

A hétvége – főleg, ha hosszú – elképesztően hasznos időszak, ha jól beosztja idejét az ember. Kimegy a kertbe, gyomlál, meglocsolja a palántáit, amiket oly gondosan dédelgetett a magok elültetése óta, mosolyog, mikor egy kenderike vagy fekete rigó elcsiviteli magát, ránéz a napra, de már nem olyan kitartóan, mint márciusban tette. Jó ereje van. Talán még a cipőjét is lehúzza, hogy mezítláb toporoghasson az ágyások között, a fűben, érezze mennyire melegedett fel délelőtt a térkő, csodálkozik. Felvesz egy rovart a földről, és alaposan megvizsgálja, hogy a nünükék változtak-e bármit tavaly óta, előveszi a tollasütőket, felfújja a focilabdát, előszedi a tavalyról maradt krétákat, amivel a járdára lehet rajzolni, hátha majd idén játszanak is velük. Azt teszi, amit hétköznap nem tehet meg.
Nem teheti meg, mert hülyének nézi a szomszéd, megszólítja a felesége, hívja az anyósa, hívja a munkatársa, főnöke, menedzsere, orvosa, mert bolhanyakörv kell a kutyának, vitamin a gyermeknek, és dolgozni is kell ugye. A hétvége az viszont más, napsütés, lenge szellő, a szomszéd se néz hülyének, sőt, az ő nünükéje nagyobb, a feleségnek tollasozni támad kedve, a kutyának semmi baja, csak a gyermek gyámbássza örömében. A fák között mintha a tavalyi zúgás már nem lenne olyan hangos, a gyermekláncfüvekre sem járnak olyan vadul a méhek. 
A hétvége arra is jó, hogy csalogató méhlakokat készítsünk nekik, csak lyukakat kell fúrni egy facsutakba, és kész is. Mire az ember nekilátna, a felesége már elpakolta a behajtót – ilyen ez a hétvége, mikor süt a nap. A helyéről sem kell vitatkozni, mint hétköznap, hogy a lakásba mi hova kerüljön, hogy a szennyesnek nem a kosáron, hanem abban van a helye. A méhlak csodás helyet kapott az eprek mellett, még a szomszédnak is kedve támad készíteni egyet, akivel a múlt héten még azt beszéltétek, hogy nem jó az úgy, hogy a ház csepegésének nincs, csak negyven centi hagyva, így a maradék tíz hozzá lóg át. De most ez kevésbé számít. Ahogy a csepegés dolgát, most a méhekét beszélitek át, szerinte sem jó használni vegyszereket, inkább legyen kevesebb a termés – ennek örül az ember, hiszen új zümmögő barátait, akinek ma avatták fel a csutaklakot, nem kell féltenie a szomszéd fáitól. 
A szemfüles feleség felhívja a figyelmet, hogy madárhangokat hall az égből, de nem lát semmit, egy másik madarász szomszéd, akiről soha nem hallottunk, csak a házát látjuk naponta: szalad egy irdatlan nehéz kukkerrel, oldalán egy fémkulacs és kalapjában fácántoll: Hallják? Most vonulnak. Hunyorít az ember s a szomszédság, de nem látnak semmit, aztán a távollátó feltárta az ég fekete V alakú titkait. 
Ilyen ez a hétvége, minden, a maga módján jómadár előkerül. Süt a nap, csend van, és béke. Aztán hétfőn csak hív az anyós, csak taknyos lesz a gyermek, a kutya megint vakarózik, a szomszéd csak permetezi a fákat, a feleség csak megszólít, hogy papuccsal ne, a szennyest a kosárba, az apró csodákat, mint a madárcsicsergés vagy a palánták növekedése, észre sem veszi az ember. A fák lombjai közt ismét csendesebb az élet, mintha az ég sem annyira kék lenne, olyan kék, csak pasztellesebb az egész. Szerencsére lesz még hétvége, hogy látszólag mindent újra helyrehozzunk.





Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!