Vizes gondok Székelyudvarhelyen: Nem bírja a rendszer
Lassan megszokottá válik, hogy nagy esőzések idején elönti a víz Székelyudvarhely bizonyos részeit. A lakók úgy érzik, hogy magukra maradtak a problémával, a polgármesteri hivatalnál viszont azt mondják, hogy igyekeznek orvosolni a helyzetet.
Az elmúlt időszakban lehullott nagy mennyiségű csapadék is hozzájárulhatott ahhoz, hogy a kedd délutáni felhőszakadás Székelyudvarhely több pontján is kisebb áradásokat okozott. Számos utcát, házak udvarát és pincéket öntött el a víz, és főként a szombatfalvi városrészen több helyszínen is a katasztrófa-elhárítók beavatkozására volt szükség, helyenként pedig még a forgalom részleges leállítására, illetve korlátozására is sor került. A közösségi oldalakat elözönlötték a kétségbeesett, dühös lakók bejegyzései és felvételei a víz alatt álló kertekről, utcákról.
Az emberi tényező
Mi az oka, hogy a város néhány pontját erőteljes esőzéskor mindig elönti a víz? – tettük fel a kérdést a polgármesteri hivatal illetékeseinek. Zörgő Noémi sajtószóvivő azt mondja, hogy a szélsőséges időjárás mellett emberi tényezők is közrejátszanak ebben, ugyanis az elmúlt időszakban ugrásszerűen megnövekedett az építkezések száma, és a nem erre a terhelésre kiépített vízelvezető rendszer, illetve helyenként annak felelőtlen tönkretétele mind szerepet játszanak. Például több, az áradásokban érintett utca modernizálásakor az akkori terhelésnek sem megfelelő átmérőjű csöveket fektettek az aszfalt alá, vagy helyenként beépítették a patakok medrét is, illetve köztudott, hogy adott esetben árterületre is építkeztek.
Neuralgikus pontok
A polgármesteri hivatal felmérése szerint a problémában a szombatfalvi rész (Lejtő utca, Farcádi utca, Gyerkes Mihály, Hunyadi János, Nyirő József, Cseresznye, Mihai Eminescu, Dózsa György és a Tamási Áron, Szombatfalvi utca, Rét utca) a leginkább érintett. A hét elején szerencsére nem volt gond, de a Csalóka környéke is hasonlóan kényes terület ilyen szempontból, ahol – a Városháza szakemberei szerint – a telkekre nem megfelelően kialakított rájárások jelentik a problémát. Szintén kritikus terület a Berde Mózes utca, amely a Nagy-Küküllő árterületén húzódik, továbbá a Széldomb, ahol folyamatosan építkezések zajlanak.
Vannak tervek
A megoldás egyértelmű (lenne): új vízelvezető rendszereket kell tervezni és kialakítani, illetve a lakott területeken vagy még az építkezések előtt a vizeket régi medrükből szakszerűen elterelni.
– A város idei költségvetése tartalmazza azt az összeget, amelyből a Farcádi utca tetején megnöveljük az áteresz átmérőjét (jelenleg 600-as cső van, ezrest teszünk helyette), hogy a víz egy természetes árkon keresztül a közeli patakon folyjon le. Emellett megnöveljük az ülepítőmedencék térfogatát is. A nem megfelelő módon behelyezett átereszeket is felszámoljuk, hiszen ezek egy-egy ilyen felhőszakadáskor csökkentik a rendszer vízelvezető kapacitását, és hozzájárulnak a szabadon futó vizek mennyiségének és sebességének megnövekedéséhez – sorolta a sajtószóvivő. Zörgő Noémi ugyanakkor hangsúlyozta, mennyire fontos, hogy a lakók a természetes vízelvezető árkokat hagyják szabadon, ne töltsék fel azokat. A magánszemélyek kötelezettsége és felelőssége a tulajdonukban lévő ingatlanok körüli sáncok tisztán tartása, hogy semmi ne akadályozza a víz lefolyását. Megtudtuk, hogy elkészült a szombatfalvi városrész új, megnövelt kapacitású esővízelvezető rendszerének modernizálási terve, a városháza állami támogatásra vár a kivitelezéshez szükséges összeg biztosításához.
Reagálnak, ahogy tudnak
Az ún. „kicsi állomás”, azaz a szombatfalvi vonatmegálló környékén több helyre is befolyt a víz, kedden délután a tűzoltóság sorra szivattyúzta ki az udvarokat, pincéket. A Mihai Eminescu utca lakói már a tavaly nyáron hivatalos levélben kérték a Városháza segítségét, amire – állításuk szerint – mai napig nem kaptak választ. Azt is elmondták, hogy a napokban kaszáltatta le a füvet a hivatal a közmunkásokkal a vasúti sín mentén, viszont mielőtt elhordták volna, megérkezett a keddi felhőszakadás. Úgy vélik, hogy ez a tény is hozzájárult az utca „elárasztásához”. A Városházán kérdésünkre elmondták, hogy ezen a helyszínen is többször elvégezték a meglévő rendszer takarítását, a lakossági beadványokra pedig igyekeznek gyorsan reagálni – általában konkrét beavatkozással.
A polgármesteri hivatal összesítése szerint 15 utcában okozott komoly károkat az áradás, illetve a Székelyudvarhely és Farcád közötti részen a víz több helyen kimosta az útpadkát, és mintegy 50 gazdaságot, kertet, melléképületet, pincét és alagsort árasztott el. A helyreállítás már a felhőszakadás napján elkezdődött, tegnap például a Rét utcában takarította a műszaki igazgatóság csapata az árkokat, átereszeket.
Asztalos Ágnes