Varságiak ropták a székelyföldi táncokat Görögországban
Nemzetközi folklórfesztiválon vettek részt a székelyvarsági Csemete Néptánccsoport tagjai. A görögországi Thászosz szigetén volt lehetőségük bemutatni az udvarhelyszéki és székelyföldi néptáncokat.
Életre szóló kalandban volt része a székelyvarsági Csemete Néptánccsoport legnagyobb, azaz középiskolás és már egyetemista tagjainak az elmúlt héten, ugyanis a görögországi Thászosz szigetén megrendezett Smaragd-sziget Nemzetközi Tánc- és Dalfesztiválon képviselték településük mellett a teljes Udvarhelyszéket. A szeptember 19–24. között zajló nemzetközi folkfesztiválon több mint húsz néptánccsoport vett részt számos országból, a házigazdák mellett többek között Szerbiából, Bulgáriából, Horvátországól, Ukrajnából, Romániából voltak jelen néptánccsoportok.
A székelyvarságiak mellett a székelykáliak és a szárazberki Lehajló Rozmaring néptánccsoport képviselték Erdélyt.
Fábián Emília, a Csemete Néptánccsoport vezetője elmondta, évek óta jó kapcsolatot ápolnak a székelykáli néptánccsoporttal, és az ő meghívásukra vettek részt a rangos eseményen. Közösen, egy autóbusszal vágtak neki a hosszú útnak, a fesztiválon azonban külön produkciókkal mutatták be a vidékükre jellemző táncokat.
– A székelykáliak, Molnár Csaba és Izabella vezetésével, már második alkalommal vettek részt ezen a fesztiválon, és mi gyakorlatilag nekik köszönhetjük a meghívást, amely igazi életre szóló kaland volt számunkra – mondta Fábián Emília. Hozzátette, nagyon örültek a felkérésnek, és már tavasszal elkezdték a felkészülést.
Huszonegyen vettek részt a görögországi rendezvényen, közülük tizennégyen léptek színpadra.
A fesztivál keretében két fellépése volt a székelyvarsági Csemete Néptánccsoportnak, amelyek által ízelítőt nyújtottak a résztvevőknek az udvarhelyszéki és székelyföldi táncokból, valamint egy viseletparádén is bemutathatták székely ruháikat.
– Igyekeztünk méltán képviselni egész térségünket ezen a nemzetközi fesztiválon. A rendezvény az interkulturalitás jegyében zajlott. Ilyen szempontból is nagyszerű volt megismerni a különböző népek táncait, rácsodálkoztunk egymás népviseletére, lábbelijére, mindenképp nagy élmény volt számunkra – részletezte a csapat vezetője. Hozzátette, a próbákra és a fellépésekre való készülés mellett kikapcsolódásra is jutott idő, hiszen
hajókiránduláson is részt vettek, és a környék természeti látványosságait is volt alkalmuk felfedezni,
de kiváló alkalom volt ez a pár nap csapatépítésre és más kultúrákkal való ismerkedésre is. A három erdélyi magyar csoport egyik este például közös, spontán táncházat is tartott, ezzel is tovább mélyítve a kialakult barátságokat. Fábián Emília elmondta, a jövőben is tartani szeretnék a most kialakult kapcsolatokat.
– Tíz éve dolgozunk együtt ezekkel a fiatal felnőttekkel, most már lassan kirepülnek, egyetemre járnak, dolgoznak, ez a külföldi szereplés egyfajta köszönet és
búcsúajándék volt számukra, valamint biztatás, hogy ne hagyják abba a néptáncot a jövőben sem, sodorja őket bárhová is az élet
– fogalmazott a néptánccsoport vezetője.
A székelyvarsági Csemete Néptánccsoport egyébként tizenegy éve alakult meg, és több mint száz gyermek tartozik a kötelékébe. Korcsoportok szerint hat külön csoportra osztották a gyerekeket, az előkészítősöktől egészen a nyolcadik osztályos diákokig és a visszatérő, már középiskolás vagy egyetemista fiatal felnőttekig.