Valami bűzlik a Nyikóban
A természetvédők szerint a farkaslaki víztisztító állomásból a patakba ömlő szennyvíz mérgezte meg a Nyikó vizét, pusztította el annak élővilágát. A község polgármestere szerint más a baj forrása. Az illetékes hatóságok helyszíneltek, vizsgálódtak, egyelőre írásbeli figyelmeztetést kapott a telep üzemeltetője. A természetvédők tiszta vizet akarnak, állítják, ha kell, akár Brüsszelig is elmennek.
[caption id="attachment_32664" align="aligncenter" width="620"] Felújításra szorul a derítőállomás. Tisztázatlan ok Fotó: Utca Akciócsoport[/caption]
Farkaslaka község és a hozzá tartozó három legnépesebb falu, Bogárfalva, Nyikómalomfalva és Szentlélek háztartásainak szennyvizét tisztítja az a derítőállomás, amelyet 2005-ben átadtak, ám nem volt hosszas életű, mert még abban az évben a községben pusztító hatalmas árvíz tönkretette. A telepet 2007–2009 között újjáépítették, de üzemeltetője nem akadt. A tisztítóállomást 2012-ben helyezték üzembe, az akkor megválasztott önkormányzat létrehozta a Goscom nevű saját víz- és szennyvíztisztító céget, és a telep technikai karbantartásával a fenyédi székhelyű Matrixcomp Kft.-t bízta meg.
Kovács Lehel polgármester elmondása szerint az eltelt években rengeteg gondot és folyamatos beruházást igényelt a telep, sok pénzt pumpáltak bele. A telep tökéletlensége miatt voltak problémák, tavaly a Hargita Megyei Környezetőrség 30 ezer lejre bírságolta a működtetőt a környezetszennyezés miatt.
A hatóság emberei legutóbb hétfőn szálltak ki a helyszínre. Arra, hogy a derítőállomásból a Fehér-Nyikóba ömlő bűzös, habos vegyszeres víz természeti katasztrófát okozott, elpusztította a patak élővilágát, a helyiek hívták fel az UTCA – Udvarhelyért Tesszük Akciócsoport vezetői, Szabó Zsolt és Matyó Magyari Lajos sporthorgászok és civil természetvédők figyelmét, ők értesítették az illetékeseket. A két sporthorgász értesítette az udvarhelyi Helyi Rendőrséget, annak vezetősége a Hargita Megyei Környezetőrséget, az őrség pedig a folyóvizek adminisztrálásával megbízott Maros Vízügyi Hatóságot.
A hétfői terepezés során Szabó és Magyari bejárták a patak medrét, fotókat készítettek az elpusztult halakról, vízmintát vettek és megállapították, hogy a Nyikóba ömlő habos, orrfacsaró szagú szennyezett víz forrása a derítőállomás. A hatóságok, a környezetőrség és a vízügy két-két munkatársa, valamint a tisztítóállomás működtetője szintén a helyszínre érkezett, felmérték a helyzetet és vízmintát vettek, amelyet laboratóriumban elemeznek. Az eredményre jövő hétig várni kell.
Nem a derítő a ludas
Legalábbis ezt állítja Kovács Lehel polgármester, aki lapunknak elmondta: tegnap a szakhatóság jegyzőkönyvet állított ki, és három hét határidőt adott a telep működtetőjének, hogy kijavítsa a hibát. Az elöljáró elmondta, hogy valóban voltak gondok az állomásnál, tudomása volt arról, hogy három hete meghibásodott egy, a leiszapolási rendszerhez tartozó alkatrész. Mivel az alkatrészt külföldről kellett beszerezni, ezért időbe telt, de tegnap a probléma megoldódott, a Matrixcomp Kft. már beszerelte az új szerkezetet.
– Sőt olyan tenyésztett baktériumokat is hoztak, amelyekkel a leiszapolási folyamatot felgyorsítják. Nem értek hozzá, de azt mondták, hogy kb. két hét, hogy a rendszer újra tökéletesen működjön – közölte az elöljáró, aki elismerte, hogy a derítőállomásnál mért paraméterek nem felelnek meg a normális értékeknek, de hozzátette, hogy szerinte nem a hibás alkatrész miatt történt a környezetszennyezés.
– Személyesen nem voltam a helyszínen, de meg vagyok győződve, hogy a halpusztulást az okozta, hogy valaki nagy mennyiségű permetlevet mosott bele a patakba. Ha miattunk lett volna a gond, akkor ez sokkal korábban, legalább 8-10 nappal ezelőtt jelentkezett volna – mondta a polgármester. – Nem akarom a hibát elhárítani, sem a felelősség alól kivonni magunkat, de nem vagyok meggyőződve, hogy teljes mértékben mi vagyunk a hibásak. Nem tudjuk azt mondani, hogy nálunk minden tökéletesen rendben van, sőt. A telep még mindig nem olyan, amilyen kéne legyen. A felhasználók száma nőtt, a kapacitást lassan meghaladja. Sajnos, nagyon sok területi víz is belefolyik, mert sok lakóháznál az esővízcsatornákat is belevezették a szennyvízvezetékbe. Éppen ezért, most ellenőrzéseket is fogunk végezni, és ahol ez fennáll, ott kiköttetjük a csatornát a hálózatból. A problémát most megoldjuk, de pénteken leadjuk azt az 1 millió lej értékű uniós pályázatot, amit ha megnyerünk, akkor 300 ezer eurót fordítunk a tisztítóállomás kapacitásnövelésére és normális működésére – közölte Kovács Lehel.
Hozzátette: az igazi megoldást ez a bővítés fogja jelenteni, de a jelenlegi helyzetben is megteszik a tőlük telhetőt, hiszen nem érdekük az élő környezetet szennyezni.
– Ha nem lennénk környezettudatosak, nem fektettünk volna be annyi pénzt az állomásba, hagytuk volna, hogy minden évben megbüntessenek, mert kevesebbe került volna, mint a folyamatos beruházás. A büntetésekkel nem, azzal megyünk előre az ügyben, ha tiszta víz folyik a Nyikóba és sikerül előteremteni a pénzt a tisztítóállomás fejlesztésére – summázta a községvezető.
A civilek akár Brüsszelig mennek
– Elpusztult itt minden, nincs a vízben semmi, ami élő. A halállomány, a védett fajok, mint a réti csík, kövi csík, ami hal nem tudott időben leúszni a Nagy-Küküllőig, azt megölte ez a szennyvíz. Matyóval ketten bejártuk a medret, a homokbányánál levő hídnál olyan büdös volt a víz, hogy nem lehetett megközelíteni. Azt az adminisztrátor is elmondta hétfőn, hogy ez már rég így folyik, közbe-közbe koncentrálódik a szennyeződés, belefolyik a Nyikóba, s hogy tavaly 80 ezer lejt fektettek a felújításba, de semmi sem változott. Sőt a szakember elmondta, mindegy, hogy mennyi pénzt szánnak rá, ez a derítőállomás úgysem lesz jó. Vízmintát mi is gyűjtöttünk hétfőn, és a hatóságoktól függetlenül fogjuk megvizsgáltatni, mert nem bízunk sem a vízügyben, sem pedig a környezetőrségben. A helyszínen láttuk, hogy milyen pusmogás folyt ott. Ahogy megvan az eredmény, a feljelentést letesszük a megyei környezetvédelmi hivatal asztalára. Benne lesz, hogy amennyiben nem lépnek azonnal, és nem szüntetik meg azonnali hatállyal a szivárgást, nem oldják meg a problémát, akkor továbblépünk, ha kell, Bukarestig megyünk, sőt Brüsszelig, a jelentést a WHO-nak (World Health Organization – Egészségügyi Világszervezet) is eljuttatjuk. Nem érdekes a magyarázkodás, hogy pályázni fognak, s bővítik az állomást, mert azzal a 300 ezer euróval is csak 30 százalékos bővítést tudnak megoldani – fogalmazta meg véleményét Szabó Zsolt, az UTCA akciócsoport elnöke, aki szerint „félrebeszélés, hogy nem a derítőállomás a baj oka”, hiszen személyesen győződött meg arról, hogy az állomáson felül tiszta a víz, azon alul pedig szennyezett.
Mint mondta, társa, Matyó Magyari Lajos és ő is enyhe mérgezést kaptak a hétfői terepszemle során, rosszul voltak, szédültek, hánytak a belélegzett vegyszergőztől, s egyébként sem hiszi, hogy a farkaslaki polgármester szívesen meginná a Fehér-Nyikóból merített pohár vizet.
Lázár Emese