Új székhelyre költözik az udvarhelyszéki cserkésziroda
Költözni kényszerül a székelyudvarhelyi körzeti cserkésziroda, ugyanis a katolikus egyháztól eddig bérelt helyiséget levéltárrá alakítják. Az új székhelyük Felsőboldogfalván lesz, ahol nagyobb, tágasabb térben folytathatják majd tevékenységüket.
Farkaslakán tartották havi ülésüket az udvarhelyszéki cserkészcsapatok vezetői a hét végén. A napirenden szerepelt a körzeti iroda új helyszínre költöztetése is. Amint azt Máthé Zsolttól, a körzeti mozgalmi vezetőtől megtudtuk, az udvarhelyszéki körzet cserkészei a katolikus egyháztól bérelték az elmúlt évtizedekben a székhelyükként szolgáló irodát, amely a Márton Áron Ifjúsági Ház egyik terme volt. Itt tartották különböző tevékenységeiket, heti, havi rendszerességgel, itt gyűltek össze a körzetvezetők havi megbeszélésekre, de felnőttképzéseket, a nagyobb diákoknak pedig alkalomadtán filmesteket is szerveztek. Most azonban költözni kényszerülnek, mivel a katolikus egyház levéltárrá alakítja a helyiséget, tájékoztatott a körzeti mozgalmi vezető. A cserkészek azonban így sem maradnak az utcán, hiszen Mátyás Károly római katolikus főesperes felajánlott számukra egy másik helyiséget.
– Felsőboldogfalvára költözünk át a főesperes úr felajánlásának köszönhetően, a gondnoki lakás felső részében rendezkedhetünk be. Itt egyébként jobb lesz nekünk, sokkal nagyobb a hely és udvar is van, így még többfajta tevékenységet végezhetünk. Egy ablak bezárult, de helyette ajtó nyílt ki – mondta el Máthé Zsolt.
Udvarhelyszék körzetében nyolc cserkészcsapat működik, ezeknek körülbelül 250 aktív tagja van. Rajtuk kívül vannak még az újoncok, akik még nem tettek cserkészfogadalmat, és olyanok is, akik még mindig tagjaik, de már más városban tanulnak, egyetemisták, így csak ritkán vesznek részt a tevékenységekben.
Nehézségek, kihívások az elmúlt évben
Az elmúlt év a cserkészek számára is kihívásokkal teli év volt, hiszen a világjárvány miatt számos rendezvényük elmaradt, leállt tevékenységük. Máthé Zsolt szerint a járvány miatt kevesebbet tudtak találkozni, és ezeknek a találkozóknak a megszervezése maximálisan igénybe vette a kreativitásukat. Mint mondta, a csapatok ténykedése nagyban függött a csapatvezetőktől. Voltak csapatok, ahol teljesen beszüntették a járvány miatt a tevékenységet, de volt olyan csapat is, ahol kisebb őrsökre osztották a tagságot és felváltva tartottak számukra foglalkozásokat.
– Szeptemberben, az iskolai év elkezdésével újraindultak a csapatok, de októberben ismét kénytelenek voltak leállni, és most februárban, szintén iskolakezdéskor indultak újra a tevékenységek – tudtuk meg a körzeti mozgalmi vezetőtől. Mindezek ellenére optimisták vagyunk, tervezünk, szervezünk és reméljük a legjobbakat – fűzte hozzá.
Elmaradt rendezvények
Számos rendezvényük elmaradt tavaly a koronavírus-járvány miatt, ilyen volt többek között a szövetségi nagy tábor is, amelyet ötévente tartanak. Máthé Zsolt ezzel kapcsolatosan elmondta, a rendszerváltás után most ünnepelték volna a Romániai Magyar Cserkésszövetség újraalakulásának 30 éves évfordulóját, ugyanakkor ötévente nagy táborokat szoktak szervezni, ezúttal Nagyenyeden tartották volna.
– Előzőleg több mint 500 fő részvételére számítottunk, de sajnos, ez is elmaradt. A körzeti szintű táborok is hasonló sorsra jutottak, hiszen ezeket sem lehetett megszervezni – tette hozzá.
Idénre kisebb csapattáborokat terveznek és bíznak benne, hogy kedvezően alakul a járványhelyzet, és lesz alkalmuk megtartani azokat.
– Igazából a nyári tábor az, amit a gyermekek a legjobban várnak egész évben, ez a cserkészévnek a koronája, a hab a tortán – fogalmazott Máthé Zsolt, az udvarhelyszéki cserkészcsapatok körzeti mozgalmi vezetője.
Hadnagy Éva