Udvarhely felett leszakadt az ég
Hatalmas erejű széllel, heves esőzéssel, jégveréssel söpört végig tegnap a vihar Székelyudvarhelyen és néhány környező településen. Az ítéletidő után katasztrófa-képet mutatott a város: úttestre kidőlt, autókra zuhant fák, letépett tetők, leszakított faágak, villanyvezetékek, elárasztott utcák. Személyi sérülés nem történt, a városban és az érintett településeken keletkezett károk elhárításában a hivatásos és a környékbeli települések önkéntes tűzoltói is segítettek az embereknek.
[caption id="attachment_53149" align="aligncenter" width="960"] Tető nélkül maradt a Termolang Kft. épülete. Vészhelyzetre riadóztak Fotó: Szilágyi Tibor[/caption]
Éjszakai sötétség borult Székelyudvarhelyre tegnap délelőtt fél 11 óra körül. Az égbolt szó szerint elfeketedett, nagy erővel tombolt a szél, és úgy ömlött az eső, mintha nem egy, de legalább száz dézsából öntötték volna.
A jégveréssel is kísért esőzés miatt a városon átfolyó patakok vize pillanatok alatt megnőtt, de szerencsére egyik sem lépett ki medréből. A kanálisok viszont nem tudták elnyelni a nagy mennyiségű csapadékot: az utcák pillanatok alatt folyókká változtak. Volt, ahol közel egyméteres vízben gázoltak az autók, a gyalogosok. A város magasabb részeiről, a Cserehátról és a Szent János utcákból a központ irányába lezúduló esővíz udvarokat, pincéket, alagsorokat árasztott el, járhatatlanná tette az utakat, utcákat. Egyebek mellett a Haáz Rezső Múzeum és a sportcsarnok alagsora is beázott.
„Tetőzött” a vihar
A Bethlen Gábor utcában, a Kaufland áruház mellett lévő Termolang Kft. épületét teljesen kifödte a szélvihar, a lemeztető az épület udvarán parkoló négy autóra zuhant, darabjait pedig a szomszédos RDE Hargita Kft. székhelyének tetejére és a Zetam cég udvarára is átrepítette a nagy erejű szél. Ottjártunkkor tapasztaltuk, hogy a vihar lecsendesedése után még bőven zuhogó eső teljesen eláztatta a tető nélkül maradt épületet. A tulajdonos a helyszínre siető Gálfi Árpád polgármester közreműködésével önkéntes tűzoltóktól kért segítséget, hogy ideiglenesen visszafödjék az épületet. A segélyhívásra a farkaslaki, a székelyszentkirályi és a Székelykeresztúri Villám–Fulger Önkéntes Tűzoltók válaszoltak, segítségükkel sikerült ideiglenesen megszüntetni a beázást, szétdarabolni a lesodort lemeztetőt és kiszabadítani az alája szorult személygépkocsikat. A keletkezett kárt egyébként körülbelül 200 ezer lejre becsülte lapunknak a cégvezető, Pakot Ferenc. Az Impar Kft.-nél szintén letépte a tetőfedő lemezborítást a szélvihar, komoly károk keletkeztek az Eötvös József Szakközépiskolánál is: a bentlakás épületének tetejét söpörte le részlegesen a szél, a kárt tetőzték az udvaron kidöntött fák. A Városi parkban szintén tarolt a szélvihar: kidőlt fák, letépett ágak bánták az ítéletidőt.
Kidőlt és kitört fák mindenütt
A terelőúton is siralmas volt a látvány: derékban kitört fenyőfák, fűzfák, letépett, megrongált reklámtáblák, vezetékek jelezték a vihar útját, de hasonlóképpen tragikus képet mutatott a város minden szeglete, lakónegyede. A földből gyökerestől kitépett, elhasadt fák több helyen is rázuhantak a parkoló autókra, a Városi Kórház bejáratát pedig ideig-óráig ugyancsak elbarikádozták a kidőlt fenyőfák. A kb. háromnegyed órán át tomboló vihar alatt a város több részén is szünetelt az áram-, internetszolgáltatás, rövid ideig a telefonos kapcsolatok sem működtek, az autósforgalom pedig több utcában, útszakaszon is ellehetetlenült. Többek közt a szombatfalvi részen, a Szejkefürdő felé vezető szakaszon. Az Orbán Balázs utcában ugyanis egy hatalmas fa zuhant rá egy, a jelzőlámpánál várakozó személygépkocsira. A nagybányai sofőr és utasa sérülés nélkül megúszták a balesetet, a helyszínre érkező tűzoltók pedig gyorsan intézkedtek, így a forgalom szűk egy órán belül ismét zöld utat kapott.
Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala délután négy órakor arról tájékoztatott, hogy a viharkárok felmérésén három munkacsoport dolgozik, amelyek 15 óráig 32 helyszínen 50 teljesen vagy részlegesen kidőlt fát számoltak össze, a vasút és a Villanytelep között található Köztársaság lakónegyedben pedig 34 vízzel elárasztott garázst térképeztek fel. A városvezető, Gálfi Árpád polgármester is egész nap terepen dolgozott.
Károk Udvarhelyszéken
Nemcsak Székelyudvarhelyen, de a környező településeken is tarolt az ítéletidő. Villanyoszlopot csavart ki a szél Ocfalvánál, Etéden, a Kőrispatak felé vezető úton egy öreg fa dőlt az úttestre, és a Cekend-tetőn a 13A jelzésű országútra esett fák miatt egy időre lehetetlenné vált a közlekedés a Székelyudvarhely–Csíkszereda útvonalon. Több községben nem volt villanyáram-szolgáltatás, és a telefonok sem működtek, ezért nehezen, illetve egyáltalán nem lehetett kommunikálni a községvezetőkkel.
Sikerült telefonvégre kapnunk a kányádi polgármestert, György Sándort, aki arról számolt be, hogy a templom bádogtetejét tépte fel, csűrökről, magánházakról sodorta le a cserepeket a tegnapi vihar. Felsőboldogfalván a vetésben tett nagy kárt az ítéletidő, Nagygalambfalván pedig szünetelt az áramszolgáltatás és a mobilhálózat is gyengélkedett. Szentegyházán szárazvillám csapott egy épületbe, „szétdobta a tetejét, és kidőlt fa esett rá egy öreg lakóházra, de személyi sérülés nem esett” – közölte lapunkkal Molnár Tibor polgármester.
Más térségeket sem kímélt
Dőltek a fák Csíkban is: magasfeszültségű vezetékre zuhant egy fa, ezért időszakosan leállt a vasúti közlekedés Csíkmadarason, Vaslábon pedig az E578 jelzésű európai úton szintén kidőlt fa gátolta a forgalmat a délelőtti órákban.
A vihar után folyamatosan érkeztek a bejelentések a 112-es segélyhívó számon a Hargita Megyei Olt Sürgősségi Esetek Felügyelőségéhez. 19 óráig több mint 70 riasztást jegyeztek, ebből több mint 50-et Székelyudvarhelyről – tájékoztatott Alina Ciobotariu sajtószóvivő. Elmondta, folyamatosan dolgoznak a városban, a fenti időpontig összesen 31 esetben avatkoztak be, 22 alkalommal úttestre dőlt fákkal, 9 esetben pedig elárasztott épületeknél dolgoztak. Ciobotariu elmondta: tegnap Csíkszéken hat esetben avatkoztak be, úttestre dőlt fákat távolítottak el Vaslábon és Csíkszentdomokoson, Csíkszereda kijáratánál a 13A országútról és Gyergyószentmiklóson a 4-es kilométerkőnél. A bejelentéseket továbbra is fogadják, a kárelhárítást pedig folyamatosan végzik a hivatásos tűzoltók, akiknek munkáját nagyban segítette, hogy a vihar miatt bajba jutottak segítségére siettek az önkéntes tűzoltóegységek is – mondta Alina Ciobotariu.
Értesüléseink szerint Ajnádon buszmegállót „költöztetett el” a vihar, és a Gyimesekben is fák dőltek ki.
Lázár Emese