Tűzijáték is lesz Székelyudvarhelyen
Megyeszerte rendezvényeket szerveznek államalapító szent királyunk ünnepe alkalmával. A szent király nevét viselő templomokban, településeken búcsút tartanak, Csíkszeredában a búza ünnepével kötik össze első királyunk emlékét, Székelyudvarhelyen meghitt ünnepet és minőségi zenei élményt ígérnek az ünnep szervezői.
A magyar államalapítás és első keresztény királyunk tiszteletére idén is megszervezi az augusztus 20-i ünnepséget Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala. A sokéves hagyomány szerint a városvezetés ezen a napon köszönti az idén jubiláló, azaz ezüst-, arany- vagy gyémántlakodalmukat ünneplő házaspárokat a Városházán.
Tűzijáték Székelyudvarhelyen
A Márton Áron téren 18 órakor rajtoló eseményen az ünnepi beszéd és egyházi áldás után udvarhelyszéki népdalokat ad elő a Nyitnikék énekegyüttes, valamint az Udvarhelyi Népzeneműhely. Később a magyarországi Kökény Tamás, a Virtuózok című klasszikus zenei tehetségkutató 2016-os győztese lép színpadra, majd 20.30-tól Haáz Sándor vezényletével a Szentegyházi Gyermekfilharmónia ünnepi műsorát hallgathatja meg a közönség. A világszerte ünnepelt együttes 1983-ban énekelt először Székelyudvarhelyen, a pénteki koncerten egyházi énekeket, történelmi dalokat és más népek dalait adják elő. Az ünnepi programot a 21.30-kor kezdődő tűzijáték zárja. Augusztus 20. az új kenyér ünnepe is. az udvarhelyszéki pékségek által felajánlott kenyerekből közel százat a nagycsaládok, karitatív tevékenységet végző szervezetek, illetve rászorulók részére juttatják el.
Az ünnep miatt útlezárásokra és forgalomkorlátozásokra kell számítani a városközpontban. A Patkót már tegnap lezárták, egészen augusztus 22-én, vasárnap reggel 7 óráig nem lehet behajtani autóval a térre. A tűzijáték előkészületei miatt ma reggel 9 órától 24 óráig a Baróti Szabó Dávid utcát is lezárják.
Az ünnepi hangulatot készítette elő az Elekes Gyula székelyudvarhelyi zománcművész által készített Szent Korona-installáció, amely tíz napig volt látható a Patkóban. Három évvel ezelőtt láthattunk olyan installációt képzőművész jóvoltából a Református Kollégium udvarán, amely a Szent Korona „bejárható” méretarányos másolatát tartalmazta. A Hungarikum Bizottság és a Székelyudvarhelyi Rotary Club támogatásával megvalósult új installációt fémszerkezetre rögzítették: egy szentély, amelyen átsüt a nap. Ezen a helyszínen tíz napon át lesz megtekinthető az alkotás, amely túl a korona rejtett és látható értékeinek bemutatásán, fontos koronázási időpontokat, egyéb – szintén a koronához köthető – történelmi információkat közöl a látogatóval, illetve felsorolja a Kárpát-medence lajstromozott hungarikumait is. Az installáció már erdélyi körútját járja.
Templombúcsú Székelyszentkirályon
Augusztus 20. az államalapítás, Szent István ünnepe. Templombúcsút tartanak Székelyszentkirályon is vasárnap, a település névadójának tiszteletére.
– Az esemény megmozgatja az egész közösséget, fiatalokat, időseket egyaránt, valamint határokon innen és túlról is hazatérnek az elszármazottak, hogy együtt ünnepelhessenek. Ez az egyik legnagyobb ünnepe a közösségnek – tudtuk meg Baróti Csaba plébánostól.
Mint mondta, az ünnepi szentmisét augusztus 22-én tartják, szónoka ezúttal Koncsag László szentegyházi plébános lesz. A szentmisén kívül más rendezvénnyel nem készülnek a faluban, tette hozzá a plébános. Elmondta, a hónap elején tartották 24. alkalommal a Szent Királyok Találkozóját, amelynek ezúttal Székelyszentkirály volt a házigazdája. Akkor emlékeztek meg az államalapítóról közösen mindazok, akik Szent István király nevét viselő településen élnek, Kárpát-medence-szerte. Huszonkét település küldöttsége érkezett Székelyszentkirályra, hogy együtt ünnepeljenek. Baróti Csaba elmondta, a hősök sokszor szétválasztják, a szentek pedig összekötik a nemzeteket. Szent István elkezdett munkásságát Szent László király fejezte be, aki összekötötte a népeket, a különböző nemzeteket. Ennek volt ékes példája az augusztus elején tartott Szent Királyok Találkozója is – jegyezte meg.
Szövetség a kenyér által Csíkszeredában
Első alkalommal szervez Csíkszereda Önkormányzata ünnepi rendezvénysorozatot augusztus 20-án, amikor magyarokként kettős ünnepet ülünk: államalapító királyunk napját és a mindennapi kenyerünk ünnepét. Teszi az önkormányzat ezt úgy, hogy rendhagyó és egyedi módon egy mélyebb, szellemi-értelmi kontextusba helyezi az eseményt, azt az alapszándékot fogalmazva meg, hogy évente köttessen szövetség köztünk is a nemzet szétdaraboltsága ellenére, a politikai határok fölött.
A kezdeményezés dr. Balázs Lajos néprajzkutató, az Erdélyi Múzeum-Egyesület csíkszeredai fiókja elnökének nevéhez köthető, aki átfogó tudományos kontextusba helyezte az augusztus 20-i ünnepséget.
Az ünnepség 11 órakor kezdődik: a Városháza dísztermében az érdeklődők megtekinthetik dr. Balázs Lajos A magyarok kenyeréről című, vetítéssel egybekötött előadását. A központi ünnepség 17 órától kezdődik a Vár téren felállított színpadon. A csíkszentkirályi Vadrózsa Néptáncegyüttes, Both Béla zenetanár és a Rákóczi kamaraegyüttes, valamint Marosán Csaba, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze közreműködésével megvalósuló ünnepi műsor a csíkszeredai és környékbeli pékségek által felajánlott kenyerek megáldásával és szétosztásával zárul. Este fél 7-től a Mikó-vár udvarán a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes Zeng a lélek című előadását követően a Role zenekar Az én magyarságom című ünnepi koncertje zárja a napot.
A Vár téren délután 4 órától a közreműködő pékségek kínálják termékeiket.
HN–összefoglaló