Hirdetés

Megfellebbezték a „szőnyegbüntetést” Gálfiék

Megtámadta a bíróságon a székelyudvarhelyi polgármester, a városháza főjegyzője és a város főépítésze a Tamási Áron Gimnázium bentlakásépülete körül végzett javítási munkálatokra kiadott engedély miatt kirótt bírságokat.

Pál Emil
Becsült olvasási idő: 3 perc
Megfellebbezték a „szőnyegbüntetést” Gálfiék
Engedélyeztetési útvesztő. Szorulni vagy engedni fog a hurok? Archív Fotó: Hodgyai István

Mint korábban közöltük, fejenként tízezer lejre szankcionálta Székelyudvarhely polgármesterét, főjegyzőjét, valamint főépítészét az Állami Építési Felügyelőség (ISC) a bentlakásomlást okozó építkezés engedélyeztetése kapcsán. A büntetett felek megfellebbezték a büntetést, azzal érvelve, hogy a hatóságok „összemossák” az engedélyeztetési eljárások követelményeit. A megyei prefektúra ezalatt szintén bírósági úton kéri a kibocsátott építési engedély visszavonását.  

Pénteken nyújtott be fellebbezést Gálfi Árpád polgármester, Venczel Attila főjegyző és Bihari Cristina-Georgeta főépítész a bentlakásomlás kapcsán őket ért „szőnyegbüntetés” okán. A törvény által előírt határidőn belül a kifizetendő kétezer-ötszáz lejt az elöljáró, a jegyző és a főépítész kifizették, ám a büntetést jogtalannak tartják, mivel a városháza nyilatkozata szerint az apparátus a hatályos előírásoknak megfelelően állította ki az építkezési engedélyt.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

Zörgő Noémi hivatali szóvivő ismertette az Állami Építési Felügyelőség által közölt jegyzőkönyv tartalmát. Eszerint a felügyelőség azt kifogásolta, hogy nem volt a bentlakás udvarán lévő, korábban is létező útra a közutakhoz hasonló terv és tervellenőrzés, ugyanakkor hiányolták a geotechnikai tanulmány ellenőrzését bizonyító dokumentumot is. Előbbiről a szóvivő közölte, hogy mivel egy magánterületen lévő, a tűzoltó, a mentő számára esetleges bejutást biztosító felületről beszélünk, ezért nem azok a szabályok érvényesek erre, mint egy közforgalmat lebonyolító útfelületre. A geotechnikai tanulmány ellenőrzésére vonatkozóan azt állította, hogy mivel azt a tervező nem kérte, nem készíttették el.

– A geotechnikai tanulmány az udvarrészen, a földfal munkálataira vonatkozik, és kimondja: nincs a talajnak instabil jellege. Fontos hangsúlyozni, hogy

a polgármesteri hivatal külső, a bentlakás udvarán zajló munkálatokra adott engedélyt, semmilyen más, az épületet érintő munkálatra nem volt engedély adva, tehát azok engedély nélkül, illegálisan történtek

– ismertette Zörgő.

Az érintettek fellebbezésükben azzal érvelnek, hogy a hatóság összemossa a külső, az udvaron zajló munkálatokra kiadott engedélyt az épületre soha ki nem adott, nem létező engedéllyel. A szóvivő hangsúlyozta: építési engedély kizárólag az udvaron zajló munkálatokra volt (kerítés építése, földfal kialakítása, vezetékekre való csatlakozás, az udvaron lévő útfelület burkolása). Az engedélyezett munkálatok az épülettől 2,2 méterre történhettek volna. Ennél közelebb semmilyen munkálatra nem volt építési engedély.

Az ISC a büntetéseket követően a prefektúrához fordult, hogy bírósági úton vonja vissza a bentlakás melletti munkálatokra kiadott építési engedélyt. Megkeresésünkre Petres Sándor prefektus elmondta, hogy az engedély visszavonásának procedúráját már elkezdték, a bíróság fog döntést hozni felőle. Petres szerint az ügyben való fejleményeket kéthetente fogják összegezni, amiről közleményt küldenek majd a sajtóorgánumoknak. Mint mondta, a történtek adminisztratív kivizsgálását összehangoló bizottság ezután is nyomon követi a fejleményeket, jelen állás szerint teljesen új engedélyeztetést kell indítani a bentlakás állapotának helyreállítására.

Ahogy azt korábban közöltük, Hargita Megye Tanácsa általános ellenőrzést kért a hivatal főépítészi igazgatóságától a Tamási Áron Gimnázium részben leomlott diákotthona kapcsán. Az ellenőrzés során megállapították, hogy az engedélyezés alapjául szolgáló dokumentáció nem felel meg a jogszabályoknak, ugyanakkor a megyei tanács egy új építkezési engedély kibocsátását is javasolta a diákotthon újjáépítésére. Az ISC által kiadott büntetések kapcsán az ügyészséget is megkerestük, hogy azok tekintetében vádolhatók-e bűnrészességgel a büntetett felek, ám egyelőre nem kaptunk választ.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!