Pert nyert a vízszolgáltató
Mintegy 30 millió lej kártérítést kell kifizetnie a városnak az első fokon meghozott ítélet szerint. Három évvel ezelőtt bontotta fel a székelyudvarhelyi önkormányzat a vízszolgáltatásra kötött szerződést, az Aqua Nova Hargita Kft. többek között a befektetésekre költött pénzt követeli vissza.
A Civilek a Közéletért Mozgalom blogja, a kozelet.ro oldal adta hírül pénteken, hogy az Aqua Nova Hargita Kft. alapfokon pert nyert Székelyudvarhely önkormányzata ellen, a korábbi vízszolgáltató szerint jogtalanul bontott velük szerződést a város.
Egy törvénymódosítás apropóján került sor az egyoldalú szerződésfelbontásra még 2018-ban, a megelőző években ugyanis az Aqua Nova az Urbana Rt. városgazdálkodási vállalat alvállalkozójaként biztosította a szennyvíz- és ivóvízhálózat működését, a jogszabály ezt már nem tette lehetővé. Helyére a Harvíz Rt. került. Ennek nyomán az Aqua Nova 2018 nyarán jelentős összegű követeléseinek érvényesítési szándékával beperelte a várost, „olyan fejlesztésekért, beruházásokért, amelyeket a mai napig nem igazoltak törvényes dokumentumokkal. E mellé az összeg mellé a meg nem valósított profit címén, valamint kártérítés és további kamatok címén is nagy összegeket követel a cég” – olvasható egy későbbi, 2020. február 12-én a polgármesteri hivatal honlapján megjelent közleményben (az írás alatt a peranyag is megtalálható). Akkor arról adott hírt a hivatal és maga Gálfi Árpád polgármester is a Facebook-oldalán, hogy áfával együtt közel 40 millió lejt követel Székelyudvarhelytől az Aqua Nova.
A Csíkszeredai Bíróság a napokban hozott döntésével nagyjából jóváhagyta a korábbi vízszolgáltató keresetét, az igazságügyi portálon is megjelent közlemény szerint összesen 28 594 119 lejt és áfát kell kifizetnie a városnak, ebből 22 972 482 lej az amortizálatlan befektetés, 5 360 339 az elvesztett profit, 142 327 lej a bezárási költség, 118 969 lej pedig a ki nem fizetett szolgáltatás. Továbbá a perköltség megtérítésére is kötelezi a várost a bíróság, amelyet 103 399 lejben határoztak meg. A Civilek a Közéletért Mozgalom becslése szerint a kifizetésre megítélt összeg áfa nélkül megközelítőleg 5,8 millió euróra rúg, és – mint írják oldalukon – ez a város 3-4 éves fejlesztési büdzséjét jelenti.
A polgármester, illetve a városháza részéről még nem érkezett állásfoglalás a kérdésben. Telefonon megkerestük Venczel Attilát, a polgármesteri hivatal főjegyzőjét, aki elmondta, hogy pénteken értesültek a bíróság döntéséről, és a következő napokban kielemzik a helyzetet. Nem rejtette véka alá, hogy meglepte a döntés, és közölte, hogy valószínűleg fellebbezni fog a város.
– A törvény is kötelez minket arra, hogy kimerítsük az összes jogi utat, és nem utolsósorban rengeteg pénzről van szó – közölte a főjegyző.
Asztalos Ágnes