Öt hektár erdőt telepítettek Székelyudvarhely határában
Hivatalosan is lezárult az Életet ültetünk erdőtelepítési program Székelyudvarhelyen. A nagyszabású projekt során öthektáros, mezőgazdaságilag nem hasznosítható területen 25 ezer facsemetét ültettek el. Az akcióban diákok, vállalatok és civil szervezetek önkéntesei vettek részt.
Március közepén kezdődött és április közepén fejeződött be a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal által indított Életet ültetünk elnevezésű erdőtelepítési program, amelynek az volt a célja, hogy növeljék a város erdősített területeit. A rendezvény záróeseményét tegnap tartották meg a városháza Szent István termében. Gálfi Árpád polgármester köszöntötte a résztvevőket. Megköszönte mindenki munkáját, aki részt vett az akcióban és felismerte társadalomnevelő szerepét. Kiemelte: sikeres programot tudhat maga mögött a város, amelyből diákok, önkéntesek egyaránt kivették részüket.
– Dolgozni csak úgy lehet, ha rend van, mi pedig igyekszünk rendet teremteni nemcsak a városban, hanem annak környékén is – fogalmazott. Elmondta: az utóbbi években előrelépések történtek a földvisszaadások területén, a város határának felét telekkönyveztették állami támogatással. Idén is szerződést kötöttek további ingyenes telekkönyveztetésekre, illetve rendeződtek az elmúlt időszakban a mezei utak tulajdonjogai és telekkönyvezései is, 260 darab, 66 hektárnyi mezei út került a város köztulajdonába. Idén a költségvetésbe foglalták a patakok köztulajdonba vételét is – ismertette az elöljáró.
– Fontos, hogy tegyünk környezetünkért, gyakorlatban is hozzájáruljunk a klímaváltozás megfékezéséhez – nyomatékosította Gálfi Árpád polgármester.
Csak a kezdet a most beerdősített terület
Sándor Alpár, a polgármesteri hivatal mezőgazdasági osztályának vezetője és a program felelőse bemutatta a projekt részleteit a tervezéstől egészen annak befejezéséig. Megítélése szerint sikeres munkának értek a végére, hiszen a most elültetett csemeték erdősítési alapot képeznek majd, amelyből körülbelül tíz év múlva lesz erdő. Elmondta: 2019-ben a hivatal olyan mezőgazdasági területek vásárlásába kezdett, amelyeket a tulajdonosaik nem használtak már erre a célra, elhagyatott területként szerepeltek. 32 hektár területet tudott megvásárolni az önkormányzat erdősítési céllal. A terveik szerint tizenhat hektár kaszálót erdősítenek be az elkövetkező években. Idén ezen az öthektárnyi területen ültettek csemetéket a városlakókkal közösen, jövőre pedig szakcég bevonásával folytatják a munkát, bár annyi lelkes önkéntesük volt az idén, hogy nem vetették el tejesen a közös ültetési akció gondolatát sem – fogalmazott.
Tíz iskola több mint ezer diákkal kapcsolódott a programhoz
Sándor Alpár beszámolójából kiderült, a csemeteültetési programot már 2020-ban meghirdették, ám akkor a világjárvány miatt nem tudták megszervezni. Többszöri halasztás után ez év tavaszán kerülhetett rá sor. Korábban 800-an jelentkeztek, idén viszont 1100 tanuló kapcsolódott be a programba. Az egy hónapos programban tíz székelyudvarhelyi iskola 1020 diákkal volt jelen, őket 47 tanár kísérte el. A diákok mellett cégek egyesületek is bekapcsolódtak, több mint százan.
– Öröm volt számunkra látni azt a lelkesedést, amivel mindennap érkeztek a gyerekek és végezték a munkát – fogalmazott a programfelelős. Sándor Alpár elmondta: 25 ezer csemetére volt szükség az öthektáros terület beültetésére, ezeket mind el is tudták ültetni, március 16. és április 12. között. A földbe kerülő csemeték 70 százaléka tölgy, 20 százaléka bükk, 10 százaléka pedig hegyi juhar volt. Azért ezekre a fajokra esett a választásuk, mert ezek az őshonos fajok, ezeknek van esélye megélni a területen és jó minőségű fa válhat belőlük.
Szaktudásukkal segítettek az erdészet munkatársai
A székelyudvarhelyi Homoród Erdészeti Hivatal is figyelemmel kísérte az ültetési programot, munkatársaik folyamatosan a helyszínen voltak, naponta 3-4 erdész felügyelte, koordinálta az önkénteseket, megszervezték a munkát és reggelente előkészítették az ültetendő csemetéket. A záróeseményen Simó Ferenc, a Homoród Erdészeti Hivatal vezetője elmondta, lehet fejleszteni erdőt jó gazdálkodással, szerkezetátalakítással, szakszerű melléállással, de a legfontosabb az erdős területek növelése. Kiemelte, az ültetés során arra figyeltek munkatársaik, hogy valóban minőségi munkát végezzenek a résztvevők.
– Folyamatosan arra figyeltünk, hogy úgy ne ültessék el a program résztvevői a csemetéket, hogy arra nem nézett rá szakember. Ott voltunk velük, mellettünk, segítettünk, ahol és akinek csak kellett. Ez egyben kedves kihívás és feladat volt számunkra – fogalmazott Simó Ferenc, a Homoród Erdészeti Hivatal vezetője. Az Életet ültetünk elnevezésű erdőtelepítési program záróünnepségének végén a jelen lévő iskoláknak, egyesületeknek, vállalatok képviselőinek emléklappal köszönték meg a részvételt.
Hadnagy Éva