Oktatási intézményeket támogattak a gazdák
Ünnepélyesen adták át a Magyarok kenyere, 15 millió búzaszem program keretében gyűjtött adományokat a Székelykeresztúr környéki gazdák az elmúlt héten. Idén olyan oktatási intézmények kapták a Nyikó és Gagy menti gazdák közel hatezer lejes adományát, amelyek bentlakást, étkezdét, illetve napközit működtetnek.
Közel két és fél tonna búzát gyűjtöttek idén a székelykeresztúr térségbeli gazdák a Magyarok kenyere, 15 millió búzaszem program keretében. A Székely Gazdaszervezetek Egyesülete, közvetítő szervezetként juttatta el a felajánlásokat az iskolákhoz.
Lelkesek az adományozók
A felajánlott búzamennyiséget már megőrölték és liszt formájában kapták meg az iskolák, ezúttal ünnepélyesebb keretek között jelképesen is átnyújtottak a gazdák egy-egy kenyeret az oktatási intézmények vezetőinek. Azok az oktatási intézmények kapták ezúttal a felajánlott – egyenként – 1550 lejes támogatást és 130 kg-os finomlisztet, amelyek bentlakást, étkezdét, illetve napközit működtetnek, így a liszt mennyiséget megfelelően tudják felhasználni – mondta el Hatos György falugazdász. Idén az unitárius egyházzal partnerségben gyűjtötték a gazdák adományait a Nyikó, illetve a Gagy mentéről.
Csáki Levente unitárius esperes, kobátfalvi lelkész elmondta: több éve veszik ki részüket az adománygyűjtésből, amely egy nagyon jó, közösségmegmozgató akció is egyben és amelyhez mára már szívesen csatlakoznak a térségbeli gazdák. Jól szerepel a térség, évről évre több tonna gabonát ajánlanak fel egy-egy nemes cél szolgálatára.
– A hívek részéről mindenképp pozitív a visszajelzés. Szeretném, ha a jövő évek is arról szólnának, hogy közös, erővel, összefogással meg tudnánk tartani ezeket az alkalmakat. A Magyarországról érkező kezdeményezést jól be tudtuk építeni az egyházi életünkbe, és reméljük a jövő esztendőkben is éltetni fogjuk – fogalmazott a székelykeresztúri egyházkör esperese.
Szentábrahám község gazdaszervezetének elnöke, Szőcs Béla elmondta: gazdaként már az első meghirdetett alkalommal bekapcsolódtak a Magyarok kenyere programba és azóta is minden évben megszervezik az adománygyűjtést a községben.
– Évről évre, több gazda csatlakozott, pozitívan álltak a kezdeményezéshez, hiszen minden összefogásban van pluszerő, amelyik mindkét felet feltölti, vagyis azt is, aki adja és azt is, aki kapja. Mivel szervezeteken keresztül jut célba az adomány, így mindannyian tudjuk, hogy nemes célt szolgál a felajánlásunk, mint ahogy jelen pillanatban is történik – fogalmazott. Elmondta továbbá, hogy a gazdák általában kétzsáknyi gabonát adományoztak, amely megközelítőleg száz kilogramm, viszont olyan gazdák is csatlakoztak, akik nem rendelkeztek terménnyel. Ők megvásárolták a két zsák gabonát, és úgy vettek részt a karitatív akcióban. Az ünnepi köszöntők után a gazdák átnyújtották a jelképesen megsütött cipókat a támogatásban részesülő iskolák vezetőinek. Idén a Zeyk Domokos Technológiai Líceum, a Petőfi Sándor Általános Iskola és a Berde Mózes Unitárius Gimnázium részesült a gazdák támogatásában.
Felkarolják a gazdákat
Az idei búzagyűjtést a Székely Gazdaszervezetetek Egyesülete szervezte meg. A 2018-ban bejegyzett egyesületet a három székelyföldi megye vezetősége kezdeményezte. Az egyesület három éve működteti már a Székelyföldi Falugazdász Hálózatot. Húsz falugazdász tevékenykedik a három megyében különböző szakterületeken (a zöldség-, gyümölcstermesztés, szarvasmarha-tenyésztés, sertéstenyésztés). Szakmai fórumokat, akkreditált képzéseket szerveznek a gazdáknak. Tavaly elindították a Bio Székelyföld programot, amely igen nagy népszerűségnek örvendett, hiszen már az elő fél évben kétszázötven gazda csatlakozott és tért át biogazdálkodásra.
– Ha magasabb minőségű termékeket tudunk előállítani, akkor akár versenybe is szállhatunk a nyugati piaccal – fogalmazott Sinka Arnold falugazdász. A Székely Gazdaszervezetetek Egyesülete ugyanakkor bekapcsolódik a különböző programokba is, mint amilyen a Magyarok Kenyere, 15 millió búzaszem program volt. Segítettek a szervezésben, gyűjtésben és az adományok célba juttatásban is.
Hadnagy Éva