Negyven évet tölt a Szentegyházi Filharmónia – Meglepték a karnagyot!
Ez még csak a kezdet! Nagy ünnepre készül a legmagasabban fekvő székelyföldi város, Szentegyháza, a következő napokban ünnepli a Fili fennállásának negyvenedik évfordulóját.
Ennek a rendkívüli alkalomnak az előkészítéseként a helyi vezetőség, az önkormányzat, az egyháztanács, az Öreg Filisek, akik gyermekkoruktól kezdve hű tagjai, „hangjai” és támogatói az együttesnek, elhatározták, hogy meglepik karnagyukat. Haáz Sándor (1955) zenetanárnak azt mondták, hogy a Mária út helyi szakaszán egy nagyon fontos ember szeretne találkozni véle, és jó lenne, ha illő módon keresné egy baráti beszélgetés lehetőségét.
A szentegyháziak tudják, hogy a Tanár Úr a régi nyári szállások szerelmese
Az elmúlt években több alkalommal vettünk részt olyan konferenciákon, baráti beszélgetéseken, amelyeken Haáz Sándor elmondta, hogy több régi épületet is sikerült megmentenie. Ilyen maga a Fili székházaként üzemelő kultúrház, a Filisek által fenntartott Kalandcsűr. Ilyen a karnagy saját bennvalója is, amelyben él. Néhány éve pedig szerepet vállalt abban, hogy a község/város (faluváros) határában található nyári szállásokon, kaszálókon meglévő épületeknek találjon új funkciót. Ez idáig négy „esztenát”, „nyári házat” sikerült elhelyeznie a településen áthaladó Mária út nyomvonala mentén.
Haáz Sándor tanítványai most úgy gondolták, hogy az lenne igazán nagy ajándék, ha még egy ötödik ilyen épületet is áthelyeznének egy érintett útszakaszra, hogy az a későbbiekben a zarándokok érdekeit szolgálhassa.
Nem kell komfortos épületekre gondolni, csupán arra, hogy esőben, zord időjárás esetén fedelet biztosíthassanak a Csíksomlyóra igyekvő zarándokoknak és évközben az itt áthaladó turistáknak. Ez az útszakasz része egy városi projektnek. Megtörténtek az infrastrukturális fejlesztések, utat építettek, s ami elmaradt, azt a későbbiekben folytatják egészen a közigazgatási határig. A lényeg azonban az, hogy a „tájbarát” építmények megmaradjanak és szolgáljanak.
Sikeres konspiráció
Eléggé fejlett a távközlés napjainkban. Látjuk, hogy mi történik a világban. Illetve ha látjuk, akkor sem hisszük el – ez a háborús helyzetekre vonatkozik –, de valahogy a szentegyházi civilek megoldották az épület áthelyezését a Mária útra úgy, hogy arról a „megajándékozott” maga semmi sem tudott. A Mária út, a szentegyházi közösség, maga Haáz Sándor és ugyanakkor mi magunk, a székelyföldi közösség is gazdagodtunk ezzel a megmentett objektummal.
A Szentegyházi Gyermekfilharmónia ünnepi programjainak beharangozásával és az azt követő információkkal hamarosan visszatérünk.
A szerző felvételei
Simó Márton
https://www.youtube.com/watch?v=J50ZXX9hU-M