Nagyszabású tervek Korond községben
Több pénzből gazdálkodhat idén Korond község, mint tavaly. Katona Mihály polgármester elmondta, folytatják az elkezdett beruházásokat, és remélik, idén többet be is fejeznek. Tervekből, célokból idén sincs hiány, tovább fejlesztenék a községet.
Elfogadta a helyi önkormányzat Korond község idei költségvetését. A sóvidéki község idén több mint 21 millió lejből gazdálkodhat, tudtuk meg Katona Mihály polgármestertől. Elmondta: elsőbbséget élveznek az elkezdett beruházások, amelyeket az elmúlt években kezdtek el. Ilyen többek között a szabadtéri strand, amelyet be kell fejezniük, és amely szerves része a Korondi Szakközépiskola infrastruktúráját korszerűsítő beruházásnak, amelyet egy sikeres országos pályázatnak köszönhetnek. A másik fontos beruházás, amelynek végére szintén pontot tenne az önkormányzat, az a község vízhálózatának teljes körű modernizálása. Erre európai uniós pályázatból sikerült pénzt szerezniük. A hálózatot nemcsak korszerűsítették, hanem bővítették, és egy 300 köbméteres víztartályt is építettek, illetve a meglévőket is felújították. A beruházás értéke közel 3,5 millió lej.
– A munkálatoknak jelenleg több mint hetven százaléka el van végezve, a kivitelezőnek május 31-ig kell befejeznie a munkát a szerződés értelmében. Ha nem sikerül, késedelmi kamatot számolunk majd fel – részletezte a polgármester.
Több beruházáshoz most fognak hozzá
Az elöljáró elmondta számos nyertes pályázattal rendelkeznek, amelyeket idén kezdenek el gyakorlatba ültetni. Az Országos Befektetési Ügynökségen keresztül nyertek támogatást az egészségközpont teljes modernizálására, illetve a bölcsődeépítési programra is. Ezekre nemsokára a minisztérium kiírja a közbeszerzést – ismertette a polgármester. Az Országos Operatív Program keretében újítanák fel a Pálpataki Általános Iskolát és a Korondi Általános Iskola épületét. A közbeszerzési eljárás már lezajlott az iskolák esetében, jelenleg a kiértékelési szakaszban van a program, Katona Mihály pedig reméli, hogy két héten belül meglesz a nyertes, és minél hamarabb hozzákezdhetnek a munkához.
– Ezek mind olyan projektek, amelyek biztos, hogy elkezdődnek, kérdés csupán az, hogy mikor. Ez viszont már nem rajtunk múlik – tette hozzá a polgármester.
Saját beruházások
Katona Mihály ugyanakkor elmondta: a fent felsorolt beruházásokon kívül saját projektjeik is vannak, így szeretnék idén folytatni a járdaépítési programot. Céljuk, hogy Szováta irányába egészen a községhatárig járdán is lehessen eljutni. Ugyanakkor felújítanák a régi kultúrotthon tetőszerkezetét, és egy új tűzoltóautóval is bővítenék az önkéntes tűzoltók járműparkját.
– Egy létrás tűzoltóautót vásárolnánk, ezúttal a meglévő három mellé, hiszen erre is nagy szükség lenne – fűzte hozzá. A polgármester szerint nemcsak tűz esetén lenne hatékony, hanem gazdálkodás terén is tudnák használni. Az önkormányzat ugyanakkor biztosítja a helyi intézmények működési és fenntartási költségeit, és idén is kiírja pályázatait az egyházi és civil szervezeteknek.
– A második félévtől hirdetjük meg a civil és egyházi szféra támogatását, úgy látjuk, hogy akkor van nagyobb igény rá – tette hozzá a községvezető. Ezenkívül működtetik az otthoni beteggondozást a községben a Gyulafehérvári Caritas jóvoltából, erre 75 ezer lej értékben kötöttek szerzősét, valamint az After school programot is, ahol a hátrányos helyzetben lévő gyermekeknek biztosítanak délutáni foglalkozásokat.
Új szolgáltatások
Idén helyi rendőrség elindítását is tervezik Korond községben, a közbiztonság javítása érdekében új szolgáltatásként. Katona Mihály elmondta: a Sóvidék Hegyalja LEADER Egyesület keretében egy közösségi mentőautó megvásárlására is nyertek támogatást. Az új járművel olyan betegek szállítását biztosítják a kórházakba majd, akik nincs mivel eljussanak, mivel a mentőszolgálat autóira nem jogosultak, mert nincs társadalom biztosításuk.
– Ez egy szociális program keretében volt meghirdetve, erre pályáztunk, múlt héten kaptuk a hírt, hogy sikeresen, úgy gondolom, hogy a közösségi mentőautó megvásárlása az egész kistérség javát szolgálni fogja – fejtette ki a polgármester.
Napelemparkot is terveznek
Az elöljáró nem riad vissza a nagy projektektől sem, éppen ezért tervet készítettek, és a jövőben is folytatják a munkát azért, hogy egy napelemparkot hozzanak létre, és fotovoltaikus panelek segítségével állítanak elő villamos energiát. Az így megtermelt energiával működtetni tudnák a derítőállomást, és akár az intézmények működtetésébe is besegítene.
– Egy 400-500 MWh kapacitású rendszerbe gondolkodunk, jelenleg a tervezési szakaszban vagyunk, majd miután ez elkészül, nézünk utána a finanszírozási lehetőségeknek. Úgy gondolom, ilyen energiaárak mellett mindenképp jó befektetés lenne egy ilyen park megépítése – fogalmazott a polgármester. Idén továbbá bővítenék a község köztulajdonát is, ingatlant vásárolnának a községközpontban, ahol egy lakosságnyilvántartó irodát is nyitnának. Továbbá több pályázatot is benyújtottak az Anghel Saliny programhoz, amelyeknek szintén várják az elbírálását.
Hadnagy Éva