Nagyobb középiskolai választék
Majdnem mindenik szakközépiskola a megszokottnál több osztályt indítana a jövő tanévben. Olyan új szakmák jelentek meg a kínálatukban, mint az ács, szállodai dolgozó és bölcsődei szakgondozó. Ugyanakkor több lesz a duális szakiskolai osztály, két tanintézetben is sikerült helyi vállalkozókkal együttműködve megteremteni a korszerű szakoktatási forma kereteit.
Jelentős gyermeklétszám-növekedéssel kell számolni Udvarhelyszéken, mintegy öt-hat osztálynyi (egy osztály 24-27 fővel indulhat – szerk. megj.) gyerekkel több végzi el idén az általános iskolát, ennek a ténynek köszönhető, hogy több osztályt tervezhettek a szakközépiskolák – tudtuk meg Demeter Levente főtanfelügyelőtől.
Duális képzés a Bányaiban
Nagyot újít például a Bányai János Szakközépiskola. Négy szakközépiskolai (azaz líceumi) osztályt szeretnének meghirdetni, villanyszerelő, számítógép-szerelő és számvezérlésű (CNC) gépkezelő – fémipari technikus (mechanika), valamint fodrászat szakon, és indul a már hagyományos sportosztály is – tájékoztatott Feleki Csaba, a tanintézet új igazgatója. Gazdasági igényekhez igazították a szakiskolai kínálatot, és a nagy hír az, hogy duális formában indítják a textilipari szakmunkásképző osztályukat, két székelyudvarhelyi cég részvételével. Jövő tanévre is meghirdetik a faipari osztályt, de újdonságként ácsokat is képeznek majd, ugyancsak duális szakoktatás keretei között. Az iskola mindehhez korszerűen felszerelt szaktermekkel, műhelyekkel rendelkezik.
Ismét várják a pincértanoncokat
A Kós Károly Szakközépiskolában a szokásos öt helyett hét osztály indítását kérvényezték. Szakközépiskolai szinten a kereskedelem, rendezvényszervező, gazdasági technikus, valamint szállodai dolgozó (szállodaipari technikus) szakok közül választhatnak majd a városi és térségbeli általános iskolák végzősei, az utóbbi abszolút újdonságnak számít, bár az iskola már rég rendelkezik ehhez a szakképzéshez szükséges feltételekkel és akkreditációval. Továbbá egy év szünet után visszatér a nagy népszerűségnek örvendő, duális formában zajló pincér- és szakácsképzés (egy osztály indul, 12-12 hellyel), és raktáros-árukezelő, illetve kereskedő (bolti eladó) szakon is indítanak egy-egy osztályt.
Marad a kínálat
Egy szakközépiskolai osztállyal többet tervez a jövő tanévtől az Eötvös József Mezőgazdasági Szakközépiskola is, viszont a kínálat itt nem változik az előző években megszokotthoz képest. Szállítástechnikai, élelmiszeripari, állategészségügyi és mechatronikai technikus képzések közül válogathatnak azok, akik négyéves szakközépiskolai osztályban tanulnának tovább, szakiskolai szinten pedig autószerelő, pék-sütőipar és kertész szakon hirdetnek meg osztályokat – mondta el Trinfa Pálma iskolaigazgató.
Dadusképző magyarul, románul
Egy teljesen új szak is megjelent a továbbtanulási lehetőségek palettáján a hivatási (vokacionális) vonalon: kisdedóvó, avagy bölcsődei szakgondozó. Ennek hátterében az áll, hogy egy nemrég elfogadott törvény szerint a bölcsődék az önkormányzatok hatásköréből az oktatási minisztériumhoz kerül(het)nek át, viszont eddig nem volt célzott szakképzés ezen a téren. Székelyudvarhelyen a Benedek Elek Pedagógiai Líceum egy teljes magyar tannyelvű kisdedóvóképző osztályt indít, a Marin Preda Líceum pedig egy fél osztályt román nyelvű oktatással.
A tanintézetek beiskolázási terveit a megyei tanfelügyelőség már jóváhagyta. Hátravan még a minisztériumi „rábólintás”, ami általában tavasszal történik meg. Annak függvényében a megyei tanfelügyelőség idén is kiadja majd a nyolcadikosoknak szóló tájékoztató füzetet. Demeter Levente főtanfelügyelő elmondta, hogy szemléletesebb, színesebb, rövidebb és a lényeges információkat könnyen emészthető formában tálaló kiadványt terveznek.
Asztalos Ágnes