Modern mederbe terelnék a köztéri művészetet
Csanády Györgynek, a székely himnusz szerzőjének állítana emléket a Balázs Ferenc Vegyes Kar, Farkas Árpádról is készülne egy szobor. Igen ám, de időközben megalakult egy bizottság, amely kortárs szakmai szempontok mentén kíván irányt mutatni az újabb köztéri alkotások szükségessége, minősége, időtállósága és művészi mondanivalója kapcsán.
Először ülésezett a Köztéri Alkotásokat Véleményező Szaktestület szerdán, és máris fontos kérdésekben kellett dönteniük. A testület létrehozását egyébként a Haáz Rezső Múzeum kezdeményezte, hiánypótló céllal.
Bárki, bármit, bárhol?
Székelyudvarhelyen eddig nem volt egy olyan fórum, amely szakmai szempontok érvényesítésével részt vett volna a köztéri alkotásokkal, azok elhelyezésével kapcsolatos döntésekben, gyakorlatilag azt és oda állított bárki, amit csak akart. Jelenleg a városban mintegy félszáz ilyen köztéri „objektum” van (idetartoznak az emléktáblák is), és nagy részük mind portré vagy mellszobor. Miklós Zoltán, a Haáz Rezső Múzeum igazgatója hangsúlyozta, hogy a Köztéri Alkotásokat Véleményező Szaktestület céljai között ezeknek az alkotásoknak a felleltározása, állapotának felmérése szerepel, amellett, hogy ha szükséges, javaslatokat is tegyen a javításra, restaurálásra. Továbbá hozzon létre távlati stratégiát, és határozza meg azokat a szakmai kritériumokon alapuló elveket, amelyek mentén történne a jövőben az újabb köztéri alkotások elhelyezése.
– Konzultatív jellegű, de határozottan iránymutató döntéseket várunk a bizottságtól, amelyeknek súlyuk van, és amelyek elvezetnek a 21. század formanyelvéhez, és megfelelnek a 21. századi vizuális nevelés kihívásainak is – emelte ki a múzeumigazgató.
A testület
A sokszínű testület pár hónappal ezelőtt alakult meg, amelynek tagjai: Vécsi Nagy Zoltán, Lőrincz Ildikó (művészettörténészek), Lakatos László, Berze Imre (szobrászok), Lakatos Gabriella, Kubanek László (képzőművészek), Várday Zsolt (építész), Miklós Zoltán (múzeumigazgató), Biró Edith, Becze Juliánna, Dávid Endre (önkormányzati képviselők), Pálfi Kinga (alpolgármester), Bihari Cristina, Csáki Gergő, György Lehel (a polgármesteri hivatal urbanisztikai osztályának munkatársai), illetve Bölöni Ildikó (titkár). Mindjárt az első találkozón – amelyek információink szerint több órán át tartottak – két tervezett szoborral kapcsolatosan kellett közös álláspontot megfogalmaznia a testületnek.
Szobrot a székely himnusz szerzőjének?
A Balázs Ferenc Vegyes Kar vezetőjeként Bíró Edith önkormányzati képviselő jövő májusban, a székely himnusz bemutatásának századik évfordulóján egy Csanády-szobrot szeretne felavatni. Mint megtudtuk a kezdeményezőtől, a bronz mellszobor elkészítésére Máthé Lóránt képzőművészt, a Dr. Palló Imre Művészeti Szakközépiskola tanárát kérte fel, 7000 euróba kerülne, de már vannak felajánlások. Először egy békés kis városrészt, a Zöld utcát nézték ki helyszínként, de a lakók tiltakozása miatt az ötletet el kellett vetni. Aztán Bíró Edith a Haáz Rezső Múzeum udvarára gondolt, ám kiderült, az ott látható kortárs művészeti alkotások, installációk mellett nem lenne előnyös ez a helyszín sem.
Majd egy új városrészben
„Csanády György mellszobrának kérdése összetett problémát vetett fel. Abban mindannyian egyetértettünk, hogy a kezdeményezés szándéka jó, a székely himnusz szerzője megérdemli a figyelmet…” – kezdődik a bizottság közös állásfoglalása, amelyet elnöke, Pálfi Kinga alpolgármester osztott meg közösségi oldalán. Majd emlékeztetnek, hogy Csanády György nevét már utca is őrzi Székelyudvarhelyen, emlékplakett is van, amelyet Hunyadi László szobrászművész készített, és a Belvárosi református temetőben a székely himnusz szerzőjének síremléke is felkereshető. Ezért a bizottság szerint nagyon jól át kell gondolni, hogy milyen mellszobor kerüljön bármelyik köztérre, főleg azért, mert ebből a szempontból már jelenleg is zsúfolt a város. A bizottság javaslata az, hogy Csanádyról egy új, saját köztérrel rendelkező és saját identitását kereső városrészt lehetne elnevezni a Széldombon, amelynek nemrég hagyták jóvá a rendezési terveit, és ahol nyílt szoborpályázat eredményeként születő kortárs szellemiségű térplasztikai alkotás is helyet kaphatna.
[caption id="attachment_135539" align="alignnone" width="2016"] Hely és lehetőség a főhajtásra. Szobor is kell Csanádynak?[/caption]
Bíró Edith nem adja fel
A kezdeményező a testület érvei közül többet is elfogad, de nem adja fel a szoborállítás tervét.
– Most helyet keresek, olyat, ahol megemlékezéseket is lehet tartani, és elkezdjük a gyűjtést is – közölte kérdésünkre. A javaslattal kapcsolatosan egyetlen kérdése volt: az új városrész mikor lesz meg? Elmondta még, hogy akkora lesz az alkotás, mint a múzeum előtt álló Haáz Rezső-szobor, és a terv szerint az alkotás olyan lesz , amit ha megtekint valaki, látja, hogy kiről van szó, és felismeri benne a székely himnusz szerzőjét.
– Úgy látom, hogy a bizottság tagjainak modernebb elképzelései vannak a köztéri alkotásokról – jegyezte meg Bíró Edith.
Legyen inkább emlékplakett
Dr. Ferenczy Ferenc expolgármester Farkas Árpád költőnek szeretne – újfent egy mellszobor formájában – emléket állítani. A klasszikus értelemben vett portrészobor elhelyezését Farkas Árpád költő esetében nem tartotta indokoltnak a bizottság. Pálfi Kinga elnök bejegyzése arról ad hírt, hogy a kellő történelmi távolság hiányára hivatkozva érveltek a tagok amellett, hogy a kezdeményezővel felvéve a kapcsolatot sokkal inkább egy emlékplakett állítását látnák megfelelő megoldásnak jelen helyzetben. Úgy tudjuk, hogy a kezdeményező a Tamási Áron Gimnázium mellett, a Tamási-szobor mellé képzelte el az újabb köztéri alkotást.
Orbán Balázs sírja
Talán a legaktuálisabb és legfontosabb a szerdai találkozó harmadik pontja volt: a Haáz Rezső Múzeum hozzáértő módon feljavítaná, illetve rendezné Orbán Balázs sírjának környékét a Szejkefürdőn. Miklós Zoltán múzeumigazgató elmondta, hogy ebben az esetben is ütköztek a különböző érvek és elképzelések a síremlék rehabilitációjáról. A testület egy történelmi tanulmányt kért, amit jövő év januárjáig készítenek majd el. A bizottság ennek alapján fogalmaz meg majd véleményt a következő találkozón, amelyet február elejére terveznek.
Asztalos Ágnes